Korekcja wzroku za pomocą lasera jest dziś jedną z niezwykle popularnych metod walki z wadami wzroku. Poddawani są jej pacjenci pomiędzy 21, a 55 rokiem życia. Spełnić muszą jednak szereg czynników zdrowotnych, które pozwolą im się zakwalifikować do ewentualnego zabiegu. Poza wiekiem istotny jest także ogólny stan zdrowia. Niektóre ze schorzeń mogą wykluczyć niestety pacjenta z zabiegu laserowej korekcji wzroku. Mogą to być na przykład schorzenia reumatyczne lub niektóre choroby oczu typu choćby jaskra i stożek rogówki.

Aby odpowiednio ustalić, czy dany pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu wpierw dokonuje się tak zwanego wywiadu medycznego. Czasem niezbędna okazuje się konsultacja lekarza prowadzącego pacjenta. Jeśli w wywiadzie nie dostrzeże się przeciwwskazań dokonuje się następnie szeregu badań okulistycznych. Mierzone jest między innymi ciśnienie w oku, dokonuje się badania ostrości wzroku oraz na przykład topografię rogówki. Zbadane musi być także dno oka. Wszystkie badania wykonywana są w klinice, w której przygotowuje się pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Sam zabieg korekcji wzroku nie trwa długo, praca lasera na oku to kwestia sekund. Cała operacji to natomiast zazwyczaj około pół godziny. Pacjent musi następnie przez jakieś dwa tygodnie się nieco oszczędzać.