Na co zwracać uwagę podczas doboru fartucha dla dentysty

Zastój krwi

Niewydolność komory lewej powstaje wskutek wzrostu oporów w krążeniu dużym (nadmierna praca fizyczna, miażdżyca, nadciśnienie, wady zastawek serca lewego i inne). Podstawowym objawem niewydolności lewokomorowej jest obniżenie ciśnienia w krążeniu dużym oraz zastój krwi i wzrost ciśnienia w krążeniu małym. Obniżenie ciśnienia w krążeniu dużym powoduje niedo- krwienie i niedotlenienie poszczególnych narządów. Niedokrwienie mózgu wywołuje bóle i zawroty głowy, zaburzeń świadomości i zaburzenia czynności ośrodków wegetatywnych. Niedokrwienie serca wywołuje objawy dusznicy bolesnej. Niedokrwienie nerek prowadzi do skąpomoczu.

Zastój krwi w krążeniu małym wywołuje cztery charakterystyczne zespoły objawów: duszność sercową, nieżyt zastoinowy oskrzeli, stwardnienie zastoinowe płuc i obrzęk płuc.

Dusznica sercowa (asthma cardiale) spowodowana jest zastojem żylnym w płucach na tle niedomogi komory lewej. Gromadząca się krew zmniejsza zawartość powietrza w pęcherzykach płucnych, a w następstwie pojemność życiową płuc. Pojemność ta staje się niewystarczająca dla potrzeb ustroju, wyrazem czego jest uczucie duszności. Przyczynia się do tego poza tym zaburzenie ośrodka oddechowego w następstwie niedotlenienia. Duszność sercowa powstaje zwykle po wysiłku, niekiedy atak duszności występuje w czasie nocnego spoczynku.