top of page
Szukaj

ZMYŚLENIE - Jess Ryder

Czy thriller musi pędzić na złamanie karku, budować nieustające napięcie aż do granic możliwości i manipulować czytelnikiem tak, aby gubił się w swojej ocenie sytuacji raz za razem? Nie. Nie musi. Dowodem tego są książki Hess Ryder, która skupia się bardziej na relacjach międzyludzkich i której powieści to gratka dla wielbicieli thrillerów obyczajowych, jakie swego czasu pisywała Nancy Price. Hess Ryder jest jej godną następczynią i jedną z lepszych autorek beletrystyki w ogóle.


Zmyślenie jest thrillerem bardzo subtelnym, logicznym i trafionym. Jess Ryder nie zapomina jednak o najważniejszych walorach tego gatunku literackiego.

Bohaterowie książki są tak dobrze nakreśleni, że wzbudzają skrajne emocje już od pierwszych stron. Co ciekawe, autorka nie skupia się zbytnio nad jednym bohaterem, ale uwypukla ich wszystkich równomiernie, dając czytelnikowi pełny wachlarz lirycznych osobowości, który raz po raz wprawia w osłupienie. Naiwność Stelli wydaje się zamierzona, a Jack i Lori to tykające bomby, których czytelnik nie jest w stanie rozbroić.

Autorka sprytnie wodzi czytelnika za nos, dając jednocześnie do zrozumienia, że nic w tej książce nie dzieje się przypadkiem. Dobrze przemyślana powieść, dobrze skonstruowana i lecz nie do końca byliśmy zadowoleni z tłumaczenia.

Niepodważalną zaletą tej książki z pewnością jest spokój, nie ma tu nic na siłę, całość idealnie skrojona i wyważona. I choć nie jest to dzieło epokowe, to z pewnością zasługuje na uznanie.

Powieść bardzo prawdziwa, bo kiedy zdawać by się mogło, że postaci takie jak Stella są nierealne, to jednak po głębszym zastanowieniu i z pewnością po przeczytaniu całości czytelnik zrozumie, że obraz Stelli to obraz wielu z nas.

Scenariuszowy styl pisania nie każdemu może się spodobać. Jest on naznaczony wieloletnią pracą autorki przy scenariuszach filmowych i niestety, jest mocno zauważalny.

Mimo to powieść błyskotliwa, ogromnie ciekawa i zaskakująca.


Kobieta robi kilka chwiejnych kroków, po czym osuwa się na ziemię. Mocno uderza o zimne płytki i przetacza się na bok. Przez chwilę leży kompletnie nieruchomo, słychać tylko jej ciężki oddech.

Związki to nie jest prosta sprawa. A miłość wymaga poświęceń.


Gdy Stella znajduje wymarzony dom, Jack godzi się z tym, że muszą opuścić tętniący życiem Londyn. Kiedy Jack mężnie znosi niekończący się remont i długie dojazdy, Stella przymyka oko na jego coraz późniejsze powroty. A kiedy w ich nowym domu pojawia się uciekająca przed mężem Lori, Jack zgadza się dać jej schronienie – wie, że to ważne dla Stelli.


Ale miłość też ma swoje granice.


W tym thrillerze kłamią wszyscy. Cena, jaką za to zapłacą, ich zaskoczy.

Z każdym kolejnym ustępstwem Jack i Stella brną w coraz większe i większe kłamstewka. Wymarzony (albo jak woli Jack: cholerny) dom nie ułatwia sprawy: dziecięce rysunki pod tapetą w jednym z pokoi napawają grozą, znalezione w innym zapiski wprowadzają niepokój, a przeszłość budynku będącego kiedyś schroniskiem dla ofiar przemocy domowej nie daje nadziei na szczęśliwe rodzinne gniazdko.

Do tego wszystkiego Lori, która wie o domu zaskakująco dużo. A nawet – podejrzanie dużo. I ochoczo nie tylko pomaga Stelli w remoncie, lecz także doradza w problemach z Jackiem. Pytanie tylko: jaki ma w tym interes?

Wyśniony dom staje się pułapką. Podobnie jak sieć kłamstw, w którą wszyscy zdają się wplątani. Ale nie wszystkim uda się uciec.


-Wiem, że nie chcesz tego słuchać, ale... uważaj na Lori.
-To zabawne. Ona powiedziała dokładnie to samo o tobie.

"Czytając książki Jess Ryder, czuję się, jakbym oglądał najlepsze amerykańskie filmy lat 90. "Sypiając z wrogiem", "Gra", "Lęk pierwotny" czy "Tajemnice Los Angeles", to ta sama półka wybornej jakości."

- Ivo Vuco | autor książki Złodzirej -


"Po prostu genialna. Byłam zachwycona każdą kolejną stroną i każdym zwrotem akcji."

- Goodreads -


JESS RYDER

Pod pseudonimem Jess Ryder ukrywa się Jan Page, pisarka, scenarzystka, dramaturżka i nagradzana producentka telewizyjna, która po latach tworzenia dla dzieci postanowiła spróbować swoich sił na polu zbrodni. Nakładem wydawnictwa Burda Książki ukazała się już wcześniej jej debiutancka powieść Wszystkie nasze tajemnice.

Tytuł: Zmyślenie

Autor: Jess Ryder

Wydawnictwo: Burda Książki

Data wydania: 25 marca 2020

Tytuł oryginalny: The Dream House

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz

Premiera: 2019

Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz | Panczakiewicz Art.Design

Liczba stron: 400

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Format: 145 x 205 mm

ISBN: 978-83-8053-708-8


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA AUTORKI


JESS RYDER W WYDAWNICTWIE BURDA KSIĄŻKI

PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Gala, lubimyczytać.pl, Dzika Banda, Radio Kolor, Zbrodnia w Bibliotece.


WIĘCEJ DOBRYCH KSIĄŻEK NA:

kultowy.pl


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

„Niedźwiedź rozszarpał mediolańskiego bankruta” jako informacja dnia? To ten typ zlecenia, które dostaje się na emeryturze. A Marco Besana może i jest na emeryturze, ale to nadal prawdziwy dziennikarz. Cóż, lata chwały ma już za sobą, a artykuł sam się nie napisze. Jednak Ilaria Piatti, młoda, ambitna koleżanka Marca po piórze, odkrywa, że okolice, w których doszło do nieszczęścia, są co najmniej podejrzane. Dolina w szwajcarskich górach była bowiem scenerią nie jednego, ale wyjątkowo wielu zagadkowych wypadków. A każda kolejna ofiara przed śmiercią cierpiała na tajemnicze dolegliwości... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#jessryder #zmyslenie #wydawnictwoburdaksiazki #burdapolska #hultajliteracki #recenzja #burdaksiazki

_ _ _ __________________________________________________ _ _ _


WYDAWNICTWO BURDA KSIĄŻKI NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO BURDA KSIĄŻKI NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

www.burdaksiazki.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio

28 wyświetleń0 komentarzy