top of page
Szukaj

ZERO - Marc Elsberg

Inwigilacji na tak wysokim poziomie, jaki jest dzisiaj, nie było w historii ludzkości nigdy przedtem, co przecież zrozumiałe, bo do kontroli absolutnej potrzebna jest technologia. I ta technologia, która rozwija się w zawrotnym tempie, ma dwa oblicza. Z jednej strony jest nam użyteczna, ale z drugiej, cokolwiek zrobisz, gdziekolwiek to zrobisz i gdziekolwiek byś uciekł, znajdą Cię. Na bycie anonimowym w dzisiejszych czasach mogą liczyć tylko nieliczni, a i tym ludziom przychodzi to z trudem. To, co jeszcze nie tak dawno obracało się w sferze science fiction, dzisiaj jest już codziennością. Technologia miała zapewnić bezpieczeństwo, ale stało się zupełnie odwrotnie. Kto z nas może z ręką na sercu powiedzieć, że czuje się bezpieczny?


Uzależnienie od smartfonów, komputerów, tabletów, gier wideo i portali społecznościowych jest na rękę wielu ludziom, korporacjom oraz agencjom rządowym. Jeśli wydaje Ci się, że niebezpieczeństwo czyha jedynie w osławionym dark webie, to jesteś w dużym błędzie.

Autor po raz kolejny przypomina, że technologia to gwóźdź do trumny tej planety, a tymi gwoździami chcą i potrafią bawić się ci, którzy mają ochotę wykorzystać taki stan rzeczy na swoje potrzeby. Brawurowa powieść Marca Elsberga nie pozostawia złudzeń co do tego, w jakim świecie obecnie żyjemy. I choć jest to powieść beletrystyczna, to motorem napędowym jest wszystko to, co nas otacza, to od czego jesteśmy uzależnieni i to, bez czego dzisiaj nie potrafilibyśmy się obejść. Przerażające, ale prawdziwe.


"Zero" może częściowo wydawać się utopią, tymczasem wszystkie opisane w książce technologie są już stosowane, podobnie jak działają wymienione w niej instytucje policyjne w Londynie (Lambeth) i Nowym Jorku (RTCC).

Z SIECI NIGDY NIE ZNIKNIESZ.


Powieść nie jest zaskakująca, bo o inwigilacji poprzez technologię mówi się od lat, a przecież im dalej w las, tym więcej drzew. Zaskakujące są natomiast zwroty akcji oraz to, jak bardzo Autor rozwinął się literacko od czasu pierwszej swojej powieści. Już przecież Black Out wyrwał z butów, a zapewniam, że ta książka, mimo że zupełnie inna, jest zdecydowanie lepsza.

Język nieco techniczny, ale nie ma to większego znaczenia. Kiedy czytałem Griffina, który operował językiem militarnym, również nie miałem z tym problemu. Każda dobra książka, obracająca się w konkretnym temacie i jego strukturach ma swój indywidualny język, często niezrozumiały. Kryminały prawnicze, medyczne, czy wspomniane już militarne są tego wyśmienitym przykładem. Wiedza i pasja autora plus zwinne pióro i niepowtarzalny styl potrafią zrekompensować wszystkie "niedogodności", a przy okazji czegoś nauczyć.

Podobało nam się tempo książki, postać Cynthii Bonsant oraz mnóstwo ciekawostek ze świata, który wydawałby się przecież oczywisty. Zero to powieść, która zostanie z nami na lata, a z roku na rok będzie jeszcze bardziej aktualna. Choć prawdę mówiąc, za kilka dekad stanie się reliktem, ale i wtedy warto będzie po nią sięgnąć, bo czytanie jej będzie zupełnie inną perspektywą pierwszych lat drugiego tysiąclecia niż obecnie. Mniej więcej tak, jak to miało miejsce w książkach Lema. Na koniec sprawa może błacha dla wielu czytelników, lecz dla nas bardzo istotna - Zero to pięknie i solidnie wydana książka, a zestawiając fragmenty z oryginałem, zapewnić Was możemy, że pokład tej powieści jest pierwsza klasa!


Oficjalny trailer książki.


Katalogujcie informacje, jak wam się żywnie podoba, przesuwajcie to gówno z lewej na prawą i z powrotem, byle nie do mojego mózgu! On już i bez tego waszego pieprznika ma dość roboty. Poza tym co wam w ogóle do mojego mózgu? Czego szukacie? Jak już raz się w nim znajdziecie, to kto mi zagwarantuje, że będziecie się tam zachowywać, jak należy?

CZY POZWOLISZ, BY KTOŚ PRZEJĄŁ KONTROLĘ NAD TWOIM ŻYCIEM?


Dziennikarka Cynthia Bonsant bada okoliczności śmierci przyjaciela swojej nastoletniej córki. Trop wiedzie do niezwykle popularnej platformy internetowej Freemee, która pod pozorem udostępniania różnego rodzaju udogodnień wydobywa od milionów użytkowników coraz więcej informacji i danych. Okazuje się, że każdy, kto z niej korzysta, poddawany jest perfidnej manipulacji. Jednak ktoś ostrzega Cynthię przed potęgą Freemee i jej pracowników powiązanych nawet ze służbami specjalnymi.

Tym kimś jest Zero...

Im szersze kręgi zatacza prywatne śledztwo, tym większe niebezpieczeństwo grozi dziennikarce. W świecie pełnym kamer, elektronicznych gadżetów i smartfonów ucieczka może okazać się niemożliwa.


ONI WIEDZĄ, CO ROBISZ.


"Koszmarna wizja, ale bliska rzeczywistości."

-Focus-


""Zero" nie jest wizją przyszłości, jest obrazem teraźniejszości. Spójrz na ten obraz z uwagą i w skupieniu... Tak właśnie wygląda świat, w którym żyjesz. Marc Elsberg nie jest wizjonerem, lecz bacznym obserwatorem... i świetnym pisarzem."

- Ivo Vuco | pisarz, dziennikarz, krytyk literacki -Dostaliśmy dane dwóch dostawców VPN ze Stanów przeanalizowane przez kolegów z NSA. Adresy IP, z których miano dostęp do wodospadów, porównali ze wszystkimi osobami, które w jakikolwiek sposób, choćby bardzo luźny, mają związek z cała tą sprawą.

MARC ELSBERG

Urodził się 1967 roku w Wiedniu. Dorastał w Baden. Od 1985 studiował wzornictwo przemysłowe na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu. Pracował jako konsultant strategii i dyrektor w branży reklamowej, między innymi dla agencji w Wiedniu i Hamburgu. Za swoją pracę został uhonorowany m.in. przez Creativ Club Austria. Równolegle publikował artykuły na łamach wiedeńskiego dziennika "Der Standard". W 2000 roku zadebiutował jako prozaik powieścią Saubermann. Jego druga książka, Menschenteufel (2009), przez rok znajdowała się w pierwszej dziesiątce thrillerów na listach bestsellerów księgarni Amazon. Za sprawą bestsellerowych thrillerów Blackout (2012), Zero (2015), Helisa (2017) i Chciwość (2019), stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy XXI wieku.


Tytuł: Zero

Autor: Marc Elsberg

Wydawnictwo: W.A.B.

Data wydania: 3 lutego 2016

Tytuł oryginalny: Zero

Tłumaczenie: Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Kategoria: Kryminał / Sensacja

Premiera: 2014

Liczba stron: 496

Okładka: miękka - zintegrowana

Format: 150 x 225 mm

ISBN: 978-83-280-2165-5


OCENA: 10/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA AUTORA


MARC ELSBERG W WYDAWNICTWIE W.A.B.


MARC ELSBERG O KSIĄŻCE "ZERO"PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

AXN; Gazeta.pl; Focus; cashless.pl; lubimyczytać.pl; Super Express.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Tess jest załamana po niespodziewanej śmierci męża. Pozostał jej już tylko syn Jamie – zrobiłaby wszystko, aby go chronić, ale w tej chwili nie bardzo radzi sobie z życiem. Wszystko się zmienia, kiedy do drzwi ich domu puka Shelley, która zajmuje się pomaganiem osobom zmagającym się z utratą kogoś bliskiego. Wyrozumiała i życzliwa kobieta obiecuje, że pomoże Tess przetrwać ten najtrudniejszy okres w życiu. Kiedy jednak dochodzi do serii niepokojących wydarzeń i pojawiają się różne pytania w związku ze śmiercią męża, Tess zaczyna podejrzewać, że Shelley może mieć ukryty motyw... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO W.A.B NA FACEBOOKU


WYDANIWCTWO W.A.B. NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


Program o książkach w Halo Radio

W każdą niedzielę od 11:00 do 13:00


www.gwfoksal.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


#marcelsberg #zero #wydawnictwowab #WAB #gwfoksal #grupawydawniczafoksal #literaturaaustriacka #powiesc #bestseller #hultajliteracki #haloradio #halotusieczyta #halozbrodnia


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944