top of page
Szukaj

ZEMSTA MANITOU - Graham Masterton.

W 1979 roku na półki księgarń i bibliotek powrócił Graham Masterton. A wraz z nim żądny zemsty Misquamacus oraz niezawodny jasnowidz Harry Erskine. Runda druga okazała się spektakularnym wydarzeniem literackim, wzmacniając tym samym pozycję Mastertona wśród najlepszych pisarzy świata.

Są tacy, którzy zarzucają autorowi grafomaństwo, kiczowatość czy zbyt groteskowy styl, ale pamietać należy, że pierwsze jego książki zostały napisane pod koniec lat siedemdziesiątych, kiedy horror drastycznie ewoluował wraz z eksplozją tego gatunku w filmie amerykańskim. Pisarze i scenarzyści horrorów pojawiali się jak grzyby po deszczu, a mimo to Masterton zyskał uznanie czytelników całego świata, zostawiając konkurencję daleko w tyle. Z perspektywy czasu, po tych wszystkich wchłoniętych książkach i znacznej ewolucji światowej literatury, książki Mastertona można odbierać inaczej, ale dla porównania wystarczy przeczytać pierwsze książki Kinga i efekt będzie ten sam. Masterton był, jest i będzie jednym z najbardziej poczytnych autorów, a większość współcześnie debiutujących autorów wciąż pozostaje daleko z tyłu. Mimo tych wszystkich nagród, ochów i achów oraz niebywale "wysokiej" sprzedaży. Dlatego jesteśmy bardzo sceptycznie nastawieni do recenzji książek Mastertona, które wytykają mu przaśność. To jak wytykanie Tołstojowi, że nie pisał jak Nesbo.


Obudził się w nocy. Był pewien, że ktoś jest w sypialni. Zamarł. Nie śmiał nawet oddychać. Wczepiwszy palce w kołdrę w balodoniebieskie prążki, podciągnął ją pod sam nos. Wytężając słuch, wpatrywał się w ciemności, gotów wychwycić choćby najdrobniejszy ruch, najcichsze skrzypnięcie podłogowych desek. Serce trzepotało mu w piersi bezgłośnie jak oszalałe, pompując przerażenie do wszystkich żył i arterii ciała ośmiolatka.

Klasyka w najczystszej postaci. Żaden z dzisiejszych pisarzy nawet nie zbliżył się do Mastertona. A On sam powrócił w wielkim stylu. Główną osią tej książki są dzieci, które mają swoją (złą) misję, ale są też szamani i bardzo dobrze nakreślony metafizyczny świat rdzennych mieszkańców Ameryki. Choć Erskin odsunięty został na drugi plan, to wciąż jest ważnym ogniwiem walki z wściekłym i przebiegłym duchem. A nawet całą hordą duchów. Finałowa walka została napisana z wręcz nieprawdopodobnym rozmachem i po mistrzowsku.

Wydawnictwo Albatros przywraca serię jednego z najbardziej poczytnych horrorów przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy czytelnicy spotykali się po lekturze, aby dyskutować całymi nocami na temat doświadczeń obcowania z kolejnymi książkami Mastertona.


NAJSŁYNNIEJSZY CYKL HORRORÓW GRAHAMA MASTERTONA


Jasnowidz Harry Erskine i szaman Śpiewająca Skała podejmują walkę z najokrutniejszym i najzłośliwszym z indiańskich demonów, Misquamacusem, który pojawia się we współczesnym świecie w przeróżnych wcieleniach. Do cyklu należą powieści: Manitou, Zemsta Manitou, Duch Zagłady, Krew Manitou oraz Armagedon.


Bóg, który został uwolniony spod potęgi zaklęcia, ma dług wdzięczności wobec tych, którzy go oswobodzili.

Niepokonany Misquamacus powraca z zaświatów, by dokonać krwawej zemsty za cierpienia Indian Ameryki Północnej. Planuje wykorzystać w tym celu dzieci - wcielony w ośmioletniego chłopca, Toby'ego, zapowiada, że w dniu ciemnych gwiazd odrodzi się dwudziestu dwóch szamanów. Z pomocą bogów, za każdego Indianina, jaki kiedykolwiek zginął z rąk białych, szamani zabiją jednego człowieka białek rasy. Przeciwnikami Misquamacusa będą ojciec Toby'ego, Neil Fenner, oraz wezwany na pomoc jasnowidz Harry Erskine.


GRAHAM MASTERTON - Popularny angielski pisarz. Urodził się w 1946 roku w Edynburgu. Po ukończeniu studiów pracował jako redaktor w miesięcznikach, między innymi Mayfair i w angielskim wydaniu Penthouse'a. Autor licznych horrorów, romansów, powieści obyczajowych, thrillerów oraz poradników seksuologicznych. Zdobył Edgar Allan Poe Award, Prix Julia Verlanger i był nominowany do Bram Stoker Award. Debiutował w 1976 roku horrorem Manitou (zekranizowanym z Tonym Curtisem w roli głównej). Jego dorobek literacki obejmuje ponad 80 książek - powieści i zbiorów opowiadań - o całkowitym nakładzie przekraczającym 20 milionów egzemplarzy, z czego ponad dwa miliony kupili polscy czytelnicy. Wielkość popularność pisarza w Polsce, którą często odwiedza, ugruntował cykl poradników seksuologicznych, w tym wielokrotnie wznawiane Magia seksu i Potęga seksu, W ostatnim czasie Graham Masterton skupił się na kontynuacji cyklu kryminałów z Katie Maguire, do którego należy siedem powieści: Białe kości, Upadłe Anioły, Czerwone światło hańby, Uznani za zmarłych, Siostry krwi, Pogrzebani i Martwi za życia.


TYTUŁ: Zemsta Manitou

TYTUŁ ORYGINALNY: Revenge of the Manitou

AUTOR: Graham Materton

WYDAWNICTWO: Albatros

DATA PREMIERY: Marzec 2018

TŁUMACZENIE: Wiesław Marcysiak

LICZBA STRON: 304

OKŁADKA: Miękka

FORMAT: 125 x 195 mm

ISBN: 978-83-8125-050-4


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ


grahammasterton.co.uk

grahammasterton.blox.pl#grahammasterton #zemstamanitou #wydawnictwoalbatros #okolicastrachu #okiemnahorror #grozownia #recenzja

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page