top of page
Szukaj

ZDRADA SKORPIONA - Andrew Kaplan

Są książki, które czyta się szybko i łatwo, a są też i takie, nad którymi trzeba się skupić, zastanowić i pomyśleć, przy których trzeba wytężyć mózg. Nuda? Nie, nuda u Kaplana czytelnikowi nie grozi, to nie ten rodzaj literatury, a jeśli czytelnik szuka powieści miałkiej, sztampowej i prostej w przekazie, to książki tego amerykańskiego pisarza takie nie są.


Kaplan pisze powieści inteligentne, w które trzeba zagłębić się całym sobą. Nie zrozumie jej ten, który Zdradę Skorpiona potraktuje jako kolejne czytadło. Swoim stylem i sposobem prowadzenia akcji przypomina nieco Ludluma i Forsytha. Jest tu pewna "niezrozumiała" gra i powiązania, są zawiłe tajemnice przeszłości i człowiek, który z jednej strony nie ma sobie równych, a z drugiej zbudowany jest z krwi i kości, jak każdy z nas, i jak każdy z nas ma swoje problemy, rozterki i bolączki. Kaplan jest znacznie lepszy od Lee Childa, Terry'ego Hayesa, Allana Folsoma czy Briana Haiga, czyta się go znacznie lepiej od wymienionych - nomen omen - uznanych pisarzy sensacyjnych, ale przede wszystkim dlatego, że Kaplan nie pędzi na złamanie karku, lecz sączy fabułę w sposób niebywale sprawny, przemyślny, sprytny i sensowny. Tę umiejętność posiada niewielu pisarzy, a jest to przecież niezbędne do tego, aby pisać powieści wyjątkowe, wyróżniające się od pozostałych, pozwalające autorowi latami utrzymywać się na listach bestsellerów. Andrew Kaplan ma wszystko to, co pozwala mu dzierżyć palmę pierwszeństwa w tym gatunku literackim.


Podnosi głowy znad kawy, pamiętając, że mogą go zabić za jeden nieostrożny ruch. Wyczuwa zmianę w tle dźwiękowym ulicy, ledwie słyszalne buczenie prądu.

Mano a mano... Skorpion kontra Palestyńczyk. Jeden ma zamiar zdetonować bombę podczas międzynarodowego kongresu, zadaniem drugiego jest powstrzymać zamachowca za wszelką cenę. Nie ma żadnych reguł gry, obie strony są zdeterminowane, bezwzględne i bardzo sprawne w swoim działaniu. Która strona okaże się sprytniejsza?


Szef egipskich Służb Bezpieczeństwa zostaje zamordowany przez tajemniczego „Palestyńczyka”, którego twarzy nie zna nawet CIA. Kairski zamach jest zaledwie przygrywką do serii spektakularnych aktów terrorystycznych. Wywiad amerykański zwraca się do jedynego człowieka, który potrafi rozszyfrować sprawcę: Skorpiona – owianego legendą agenta, który odszedł z szeregów CIA na własne życzenie.

Zawrotny pościg za „Palestyńczykiem” prowadzi Skorpiona z Bliskiego Wschodu przez podziemne rewiry Hamburga, Utrechtu i Marsylii do ostatecznej konfrontacji z fanatycznym przeciwnikiem w Rzymie, w przededniu światowej konferencji. Na drodze agenta staje piękna Nadżla, a po piętach depcze mu FSB...


Powieść nieoczywista i pełna zwrotów akcji, zaskakująca i co ważne - napisana bardzo dobrym językiem. Jako że znamy tę powieść w języku oryginalnym, możemy też uczciwie przyznać, że tłumaczenie Teresy Tyszowieckiej stoi na najwyższym poziomie.


Po skończonej rozmowie podarł i spuścił w toalecie papier z kwadratem Vigenère'a. Na Corso złapał taksówkę i kazał się zawieść z powrotem do hotelu koło Stazione Termini. Wsunąwszy recepcjonistce kolejne dwadzieścia euro, zainstalował się na sofie we foyer hotelowym, wyglądając jak jeden z wielu szwendających się plecakami cudzoziemców.

"Wspaniałe. Pulsujące intrygą i dramatycznym suspensem"

- Clive Cussler | amerykański pisarz, autor bestsellerowych powieści sensacyjno-przygodowych -


"Zanim skończyłem pierwsze zdanie, już wpadłem w wir wydarzeń. Momentami traciłem kontakt z rzeczywistością... Dla mnie rewelacja!"

- panczyta.pl | blog literacki -


"Kaplan napisał jedną z najinteligentniejszych, najbardziej błyskotliwych i fascynujących powieści szpiegowskich"

- Harlan Coben | amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych -


ANDREW KAPLAN

Były dziennikarz i korespondent wojenny. Służył w armii amerykańskiej i izraelskiej. Współpracował z wywiadem wojskowym, a CIA kilkukrotnie podejmowało próby jego zwerbowania. Jest autorem dwóch popularnych serii thrillerów szpiegowskich: Skorpion i Homeland, w tym miedzynarodowego bestsellera Homeland: Ścieżki Carrie. Jego książki sprzedały się w milionach egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 22 języki.TYTUŁ: Zdrada Skorpiona

AUTOR: Andrew Kaplan

WYDAWNICTWO: Dragon

SERIA: Skorpion

DATA WYDANIA: 2019-07-17

TYTUŁ ORYGINALNY: Scorpion Betrayal

PREMIERA: 2012

TŁUMACZENIE: Teresa Tyszowiecka

PROJEKT OKŁADKI: Maciej Pieda

LICZBA STRON: 336

OPRAWA: miękka

FORMAT: 138 x 341 mm

ISBN: 978-83-7887-897-1OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Kaplan wyprzedza serią Skorpiona wielu uznanych autorów o lata świetlne. Wyborna literatura dla wymagających czytelników.KUP TERAZ


ANDREW KAPLAN - STRONA AUTORA


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Na jachcie ukraińskiego miliardera na francuskiej Riwierze dochodzi do niecodziennej transakcji: as światowego wywiadu, nieuchwytny Skorpion, w zamian za siedmiocyfrową kwotę zobowiązuje się udaremnić plan zamordowania kandydata na prezydenta Ukrainy. Rozpoczyna się wyścig z czasem – do wyborów zostało kilka dni...

WIĘCEJ O KSIĄŻCE

#wydawnictwodragon #andrewkaplan #zdradaskorpiona #skorpion #hultajliteracki #recenzja

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page