top of page
Szukaj

ZBRODNIA NAD URWISKIEM - Marta Matyszczak

Autorka najlepszych kryminałów w Polsce wróciła (wróci jeszcze nie raz) z kolejną odsłoną przygód Szymona Solańskiego i jego wiernego przyjaciela, psa Gucia. Jest jeszcze ciekawiej, jeszcze śmieszniej, jeszcze bardziej tajemniczo i jeszcze bardziej niebezpiecznie. Ale tym razem nie w Chorzowie, a w Irlandii.

Chyba już pisaliśmy o tym, że Marta Matyszczak jest naszą ulubioną autorką, prawda? Napiszemy to zatem raz jeszcze: Jest naszą ulubioną autorką i uważamy, że jest najbardziej utalentowaną pisarką kryminałów w Polsce. Jej książki wchłaniamy z prędkością światła i wciągamy je jak Irlandczycy kolejne kufle Guinnessa. Inaczej się nie da, wystarczy sięgnąć po jedną jej książkę i zaraz będziecie szukać w sklepach kolejnych. I to jest Jej wina, bezapelacyjnie. Ale cytując klasyka: „No i co zrobisz, jak nic nie zrobisz”, trzeba czytać. Czytać i zachwycać się, bo jest czym. Wydawnictwo Dolnośląskie ma wielkie szczęście, że może wydawać książki Matyszczak. A sama Autorka ma szczęście, że trafiła na tak dobre wydawnictwo. No i grafika okładki - wyborna!


Róża golnęła sobie do dna na odwagę, co okazało się wielkim błędem. Bo nie dość, że jej się zrobiło w tym durnym samolocie duszno, to jeszcze zachciało jej się sikać. Ale wolała już cierpieć, niż udać się do klaustrofobicznej toalety.

Rozwiązanie zagadki śmierci znanej chorzowskiej aktorki teatralnej (część pierwsza przygód Solańskiego i Gucia), mogło zmienić diametralnie życie bohaterów. Nie zmieniło jednak prawie wcale, a wszystko przez upór Solańskiego. Coś jednak trzeba jeść, psa nakarmić, rachunki opłacić... Pieniądze są potrzebne i ofert pracy nie można odrzucać bez końca. Dlatego Solański decyduje się w końcu na przyjęcie zlecenia odnalezienia zaginionej Polki w Irlandii. Gucio ma tu swój olbrzymy wkład w podjęciu tej decyzji, a później się okaże, że nie tylko w tej.


Awantur bałem się bardziej niż Lodzi Solańskiej. Zostało mi to jeszcze z zamierzchłych czasów, gdy odsiadywałem karę za niewinność za kratami schroniska.

Autorka potrafi nakreślić obraz Polaka, jak mało kto, ale żeby nakreślić tak precyzyjnie obraz Irlandczyka jednocześnie nim nie będąc, to już wyższa szkoła jazdy i bardzo dobrze odrobiona praca domowa.

Świetna konstrukcja książki. Widać, że talent autorki rośnie w siłę i rozwija się z tytułu na tytuł, co tylko może cieszyć.


"Jest śmiesznie, ale i niebezpiecznie, a największe zagrożenie tkwi w tym, że nie oderwiecie się od lektury ani na moment, chyba że zrywając boki."

- Przemysław Garczyński | 3telnik.pl -


Irlandzka wyspa Inishmore to dla Szymona Solańskiego miła odmiana od chorzowskich podwórek. Prywatny detektyw poszukuje tam zaginionej Katarzyny Walasek, a także wytchnienia od sercowych rozterek. Polka nie odnajduje się, ale jej ciało - owszem. Śledztwa nie ułatwiają ekscentryczni mieszkańcy Kelly's Bed & Breakfast, gdzie pracowała Walasek, ani sztorm, który odcina wyspę od świata. A na dodatek lokalnego policjanta bardziej interesuje picie whiskey.

Czy Solański z wiernym kundelkiem Guciem u boku rozwikła zagadkę śmierci dziewczyny? I jaką rolę w sprawie odegra Róża Kwiatkowska, dawna przyjaciółka Szymona? 


MARTA MATYSZCZAK - Chorzowianka z urodzenia, dziennikarka z wykształcenia, pasjonatka kryminałów z wyboru. Prowadzi Kawiarenkę Kryminalną - portal poświecony literaturze kryminalnej. Uczestniczka warsztatów literackich podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu oraz Festiwalu Conrada w Krakowie. Laureatka konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Adeptka kursu scenariopisarskiego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autorka scenariuszy kryminalnych fars teatralnych. Kocha psy i podróże, szczególnie tropem powieściowych bohaterów.GUCIO - Kundel z urodzenia, pies zaczepno-obronny z wykształcenia (on zaczepia, inni go bronią), tropiciel (kiełbasy) z zawodu. Przygarnięty ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie. Wcześniejszy los nieznany. Stał się pierwowzorem książkowego bohatera. Lubi spać, jeść i chodzić na spacery.


TYTUŁ: Zbrodnia Nad Urwiskiem

AUTOR: Marta Matyszczak

WYDAWNICTWO: Dolnośląskie

SERIA: Kryminał Pod Psem

PREMIERA: Wrzesień 2017

OKŁADKA: Miękka

LICZBA STRON: 296

FORMAT: 195 x 125 mm

ISBN: 978-83-271-5696-9


OCENA: 10/10


KUP TERAZ
14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page