top of page
Szukaj

ZBIORNIK 13 - Jon McGregor.

Wydawnictwo Czytelnik pokusiło się wydać książkę dość specyficzną, bo pozbawioną dialogów, którą czyta się jak dokument lub reportaż i nie do wszystkich taka forma może trafiać. Aczkolwiek jest to bardzo ciekawa fabuła choć wydaje się, że można było ją nieco urozmaicić. Wolno rozwijająca się akcja, a raczej powolna narracja opisująca rodzinną tragedię, która ma wpływ na losy innych ludzi, budzi niepokój i powoduje, że zaczynamy analizować zachowania bohaterów książki.

Zabrakło nam w tej książce charakterystycznych dla tego gatunku literatury zwrotów akcji oraz dialogów, które wnoszą często znacznie więcej do fabuły niż niejedna nużąca narracja. Ale być może ta nowa forma przypadnie czytelnikom do gustu i zmieni nieco sposób myślenia wielu pisarzy. Mimo wszystko konstrukcja książki nie umniejsza talentu nagradzanego Jona McGregora, a sama powieść warta jest przeczytania, choćby z racji wnikliwej obserwacji międzyludzkich relacji, które autor przedstawia bardzo realistycznie i bezkompromisowo.

Zbiornik 13 przypomina nam nieco serial Twin Peaks, z tą jednak różnicą, że McGregor nie bawił się w upiekszanie fabuły na siłę i nie wodzi czytelników za nos. My jednak spodziewaliśmy się czegoś innego czekając na tę książkę z niecierpliwością. Trochę jesteśmy rozczarowani, a trochę zaskoczeni. Obcowanie z tym tytułem było dość ciekawym doświadczeniem.


Tragedia jednej rodziny kładzie się cieniem na życiu wielu osób.

Środek zimy, pierwsze lata XXI wieku. Trzynastoletnia Rebecca Shaw, spędzająca ferie świąteczne w samym środku Anglii, niespodziewanie znika. Okoliczni mieszkańcy zostają wezwani do pomocy w poszukiwaniach zorganizowanych przez policję, a do spokojnej zazwyczaj wsi zjeżdżają tłumy reporterów. Wszyscy chcą się dowiedzieć, co się stało z Becky. Może po prostu uciekła z domu? A może wpadła do jaskini albo jednego ze zbiorników wodnych? Czy w ogóle jeszcze żyje?


Oszczędna proza o wielkiej sile rażenia ujawniająca ludzką skłonność do agresji.


Rodziców dziewczynki widziano w pobliżu centrum informacji turystycznej: wspinali się na górze z dwoma detektywami. Z daleka ich ruchy wydawały się sztywne i powolne. Szerokim łukiem obeszli miejsce, w którym ostatnio ją widziano. Chorągiewki już usunięto i teren był nieoznakowany. Nikt na niego nie zwróciłby na niego uwagi, gdyby nie wiedział. Szli starą ścieżką konną, która mijając Skary Czarnego Byka, wiodła ku zbiornikom. Nie było ich przez prawie całe popołudnie, a gdy wrócili, na parkingu czekali już fotoreporterzy. Minęło ponad sześć miesięcy i wciąż nic. Żadnych odcisków palców, żadnych nagrań na kamerach przemysłowych. Jakby ziemia się rozstąpiła i pochłonęła ją w całości.

"Szalenie inteligentna... zdumiewająco świeża powieść... osobliwa, odważna i poruszająca... Taka książka to rzadkość."

- George Saunders|The Paris Review -


"McGregor sprawił, że powszedniość nabrała blasku poezji, wydobył niezwykłość z codzienności."

- Peter Kemp | The Sunday Times -


"Przejmująca i budząca niepokój - najlepsza z wydanych dotychczas powieści Johna McGregora."

- The Observer -


JON McGREGOR - Jeden z najbardziej utalentowanych i rokujących największe nadzieje brytyjskich pisarzy. Autor znanej już polskiemu Czytelnikowi powieści Nawet psy, laureat nagrody International IMPAC Dublin Literary Award. Jego ostatnia książka Zbiornik 13 nominowana została do The Man Booker Prize, a także zdobyła prestiżową nagrodę Costa Booka Award. Obecnie pisarz mieszka w Nottingham, gdzie wykłada na lokalnym uniwersytecie.


TYTUŁ: Zbiornik 13

TYTUŁ ORYGINALNY: Reservoir 13

AUTOR: Jon McGregor

WYDAWNICTWO: Czytelnik

TŁUMACZENIE: Jolanta Kozak

PREMIERA: maj 2018

ILOŚĆ STRON: 296

FORMAT: 123 x 196 mm

ISBN: 978-83-07-03416-4


OCENA: 8/10


KUPR TERAZ24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page