top of page
Szukaj

ZAWISZA. CZARNE KRZYŻE - Jacek Komuda

Będąc nastolatkiem, słyszałem mnóstwo historii o Zawiszy Czarnym i wszystkie znacznie się od siebie różniły. Miały jednak jeden wspólny mianownik - w finale każdej z nich okazywało się, że Zawisza dał początek jakiemuś znakomitemu rodowi lub miastu. Każdy chciał mieć takiego przodka. W czasach PRL-u Zawisza uchodziła za największego cwaniaka w historii Polski, wzorem do naśladowania, człowiekiem wielkiej odwagi, niebywale inteligentnym i walecznym. I w końcu wziął się za niego ten, który historię opowiada jak nikt inny, bez patosu, bez ogródek, bez zmyśleń (choć z lekkimi ubarwieniami). Nie każdemu ten sposób się podoba, co dało się słyszeć po premierze poprzednich książek: Hubal, Westerplatte i Wizna, zatem nie dziwi fakt, że i przy Zawiszy słychać głosy oburzenia, choć przyznać muszę, że jest ich znacznie mniej, niż przy poprzednich tytułach. Może dlatego, że Komuda wrócił do czasów, które "leżą" mu najlepiej, a może w końcu czytelnicy powieści historycznych zrozumieli, że czas opowiedzieć historię Polski z innego punktu widzenia lub chociażby nieco inaczej, innym językiem.


Jak różna jest historia Zawiszy Czarnego spod pióra Komudy od tych, które znamy sprzed lat?

Jeśli myślicie, że autor wywrócił ją do góry nogami, jak w przypadku, chociażby Westerplatte, to muszę Was rozczarować. W książce Jacka Komudy Zawisza wciąż jest tym samym Zawiszą, tyle że... bardziej. Cieszy przede wszystkim fakt, że w końcu historia najsłynniejszego polskiego (a może nawet i europejskiego) rycerza została w końcu napisana w takim formacie, tak obszernie. Cieszy również sposób, w jaki została przedstawiona, bo od czasów "Diabła Łańcuckiego" i "Bohuna" aż prosiło się o kolejną powieść w takim klimacie i z takim rozmachem. I oto jest, w końcu mamy tę możliwości zgłębić najbardziej niedopowiedzianą historię człowieka, który zdolny był wywrócić świat do góry nogami w pojedynkę. W końcu Zawisza Czarny doczekał się swojej biografii, choć pewnie nie wszyscy będą tę powieść traktować w ten sposób. Zatem, jak zwał, tak zwał - oto opowieść o najbitniejszym rycerzu przełomu XIV i XV wieku; o człowieku, który stał się legendą jeszcze za życia, a każdemu, kto stawał z nim w szranki, musiała ze strachu zadrżeć zbroja. ( A tak na marginesie - mówi się, że potomkiem Zawiszy Czarnego był... mjr. Henryk Hubal Dobrzański.


Opary rzedły, rozwiewały się, bo nadchodził świt - daleko za żmudzkimi borami i trzęsawiskami przedzierała się wolno smuga, czerwona jak krew.
I nagle w mgłach nad Niemnem pojawiła się śmierć.
Dziesiątki, może setka łodzi, szerokich, płaskodennych, wyładowanych zbrojnymi. Na dziobie każdej stał rycerz - zakonny brat w białym płaszczu, z czarnym krzyżem na lewej piersi.


NAJWIĘKSZE LEGENDY SPISANE SĄ KRWIĄ


Sprawa przy tej książce jest bardzo prosta - Zawisza to świetna powieść biograficzno-historyczno-łotrzykowsko-przygodowa, do jakich Jacek Komuda zdążył nas już przyzwyczaić. Pamiętam, jak rozmawiałem z Jackiem przy okazji premiery Westerplatte i jak cichcem wspominał o zamiarze napisania powieści o Zawiszy Czarnym, trzeba było go wtedy widzieć, jak się ożywił, jak rozszerzyły mu się źrenice i jaka pasja biła ze słów, które wypowiadał. JuŻ wtedy można było być pewnym, że ta powieść nie zawiedzie. I nie zawiodła. Jest dokładnie taka, jak ją sobie wyobrażałem. Ma w sobie wszystko to, co u Komudy najlepsze. Zaskoczeniem jednak był fakt, że historia Zawiszy zamknie się w dwóch tomach, a nie w jednym, co - przyznam szczerze - cieszy mnie jeszcze bardziej.

Pięknie skonstruowana powieść, pełna emocji i nieco sarmackiego poczucia humoru, napisana z rozmachem i pomysłem, jakiego nie powstydziłby się sam Valerio Massimo Manfredi (zresztą chyba już kiedyś porównywałem obu pisarzy).

Genialnie - jak (prawie) zawsze u tego autora - poprowadzona fabuła, która urywa się tuż po słynnej bitwie z Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem. A zatem w drugiej części - Zawisza. Złamany Półksiężyc - czeka nas jeszcze wyprawa Zawiszy na wojnę z Turkami, gdzie polski rycerz służył za najemnika u Zygmunta Luksemburskiego (tak zgaduję).

Powieść pełna bardziej lub mniej znanych postaci historycznych, szybka, ciekawa, z piękną grafiką Konrada Kućmińskiego i fragmentami rycin Albrechta Dürera i "Roczników" Jana Długosza. Majstersztyk pełną gębą!


- Jaka jest cena okupu za mojego brata?
Dieber zmarszczył brwi i nagle z wesołka i kapłana stał się Chrystusem zadumanym.
- My, z woli Bożej słudzy najświętszej matki Zakonu Domu Niemieckiego w Jerozolimie - zaczął powoli i cicho - jesteśmy tylko ubogimi wyrobnikami z Pańskiej winnicy. Zatem... sto grzywien!

NAJSŁYNNIEJSZY POLSKI RYCERZ, KTÓREGO IMIĘ ŻYJE DO DZIŚ: ZAWISZA CZARNY.


Człowiek, którego słowo znaczyło więcej niż prawo. Ten, który za najwierniejszego giermka wziął syna pokonanego wroga. Stawał do walki tam, gdzie nikt już nie miał odwagi walczyć. A ludzie szli za nim, w ogień, pod deszcz strzał i bezlitosne ostrza. Po śmierć albo po zwycięstwo, ale zawsze za nim.

Dla sługi, któremu dał słowo, sam zdobył oblężony zamek. Dla brata, wziętego do krzyżackiej niewoli, spali świat.

Historia wyjątkowego człowieka spisana ze swadą właściwą prozie Jacka Komudy, dbałość o szczegóły i realia historyczne, która zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie i wielbicielom średniowiecznej historii i czytelnikom ceniącym przede wszystkim żywą, trafiającą w serce opowieść.


- Szukałem cię po całym polu i znalazłem. Najwyższy kierował moimi krokami. Za to, żeś okaleczył zakładników, dziś umrzesz. Łap za miecz.

JACEK KOMUDA

Zawodowy pisarz i historyk. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Autor siedemnastu książek: dziewięciu powieści historycznych, marynistycznych i siedmiu zbiorów opowiadań, których akcja rozgrywa się w XVII w., na morzach i oceanach oraz w XV-wiecznej Francji, a także zbioru esejów na temat kultury sarmackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich czytelników. Autor otrzymał też stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznawane w ramach pierwszego etapu konkursu na scenariusz filmu historycznego. Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Inaczej niż Sienkiewicz woli pisać ku przestrodze niż ku pokrzepieniu serc. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Bohaterowie to ludzie miotani namiętnościami, a nie papierowe ideały. Najważniejszym celem, jaki stawia sobie autor, jest przybliżenie i spopularyzowanie wśród czytelników historii Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jako jeden z nielicznych ludzi pióra uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych jako XVII-wieczny polski husarz, pancerny i Lisowczyk, poznając w ten sposób realia dawnego pola walki. Na własnym koniu przejechał pół Polski, spory kawałek Ukrainy i jeszcze większy Karpat Wschodnich.

Do najsłynniejszych powieści autora należy czterotomowy cykl Samozwaniec (Fabryka Słów 2009–2013), który opowiada o wyprawie Polaków na Moskwę na początku XVII w., oraz Banita (Fabryka Słów 2011) – mroczna i zaskakująca opowieść o miłości szlachcica-rębajły i pięknej kurtyzany. Najnowszym dziełem jest powieść Hubal – opowiadająca o losach legendarnego zagończyka i dowódcy, majora Henryka Dobrzańskiego, który we wrześniu 1939 r. nie złożył broni po przegranej wojnie.

Nakładem Fabryki Słów ukazały się także powieści: Wilcze gniazdo (2002), Bohun (2006) – poświęcony największej klęsce Rzeczypospolitej w wojnach z Kozakami, Czarna szabla(2007) i Diabeł Łańcucki (2007), które ukazują wielokulturowe XVII-wieczne kresy Rzeczypospolitej. Galeony Wojny (2007) nawiązujące do walk polskiej floty za czasów Zygmunta III Wazy i piracka Czarna bandera (2008) opisująca brutalny świat korsarzy i buntowników. Kolejne pozycje autora to Villon: Imię Bestii (2005) i Villon: Herezjarcha (2008) – zbiory opowiadań o Franciszku Villonie, francuskim poecie wyklętym żyjącym w XV w.


Tytuł: Zawisza. Czarne Krzyże

Autor: Jacek Komuda

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Seria autorska: Chwała polskiego oręża

Data wydania: 14 kwietnia 2021

Liczba stron: 450

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 125 x 195 mm

ISBN: 978-83-7964-459-9


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta: Roch Siemianowski)


JACEK KOMUDA W WYDAWNICTWIE FABRYKA SŁÓW

PATRONI MEDIALNI:

Histmag.org

Historykon.pl

Do Rzeczy

Historia - Do Rzeczy

Historia.org.pl

Granice.pl

Lubię Czytać

Opętani Czytaniem

FanBookPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

W wojnie między bogami nie będzie zwycięzców, zostaną tylko zgliszcza ludzkiego świata.

Świat leczy rany po wojnie z Przeklętymi, ludzie zaczynają zapominać o niebezpieczeństwie. Ale Szepczący – istoty, które niegdyś kroczyły po ziemi jako bogowie, nie zapomnieli o ludziach. I mają własne plany... W chwili nieuchronnej klęski Olaf Rudnicki zgadza się zapłacić własną wolnością z życie swojej rodziny. Dumny, potężny alchemik trafia do świata, w którym jest jedynie niewolnikiem. Bezlitosnym, posłusznym narzędziem w rękach nowego pana... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

WYDAWNICTWO FABRYKA SŁÓW NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO FABRYKA SŁÓW NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.fabrykaslow.com.pl

www.hultajliteracki.pl


#zawisza #czarnekrzyze #fabrykaslow #zawiszaczarny #wydawnictwofabrykaslow #hultajliteracki #jacekkomuda #historia #rycerstwo #legendaZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

229 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page