top of page
Szukaj

ZAGINIONE MIASTO BOGA MAŁP - Douglas Preston

Natura potrafi obronić się przed niszczycielską siłą, jaką jest człowiek. Udowadniają to lasy Mosquitii w Hondurasie, które dzięki warunkom klimatycznym jakie tam panują, stało się domem dla najniebezpieczniejszych zwierząt świata oraz siedliskiem i wylęgarnią chorób, których już same nazwy wywołują gęsią skórkę.

Archeologia, to jedno z najciekawszych zajęć, jakie sobie można wyobrazić. Ale też równie niebezpieczne. Gdyby ta praca miała polegać na odtwarzaniu społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na terenie obecnie dużych miast lub względnie zaawansowanych cywilizacji, pewnie nie byłaby ona tak niebezpieczna, a sami archeolodzy nie byliby narażeni na ukąszenia węży, ataki dzikich zwierząt, czy na choroby zabijające powili i bardzo boleśnie. Nie martwiliby się o utrudnienia w logistyce, ataki ze strony gangów i karteli narkotykowych czy biednej społeczności tubylczej, chroniącej święte miejsca ich przodków. Ale archeologia ma to do siebie, że to, co wciąż nieodkryte, zazwyczaj chowa się tam, gdzie człowiek ma utrudniony dostęp, a jego zdrowie i życie zostaje często wystawione na wielką próbę, tylko po to, aby dać światu odpowiedź, czy legendy mogą okazać się prawdą oraz po to, aby dowiedzieć się tego, co skrywa przeszłość.


Heye zaczął natychmiast planować kolejną wyprawę do Hondurasu pod przewodnictwem nowego badacza. Tym razem rozsądnie zrezygnował z usług Mitchella-Hedgesa - być może poniewczasie zaczął podejrzewać, że tak naprawdę jest on zwykłym oszustem.

Odkrywanie nowych obszarów ziemi wcale nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Wciąż istnieją miejsca, do których współczesny człowiek jeszcze nie dotarł. Na taką wyprawę zabiera nas w swojej książce Douglas Preston, który stara się odnaleźć legendarne tytułowe Zaginione Miasto Boga Małp. Dotrzeć do niego nie będzie jednak łatwo, tym bardziej, że ani miejsce, ani okoliczności nie będą ku temu sprzyjające.


JEDNA Z NAJGŁOŚNIEJSZYCH KSIĄŻEK NON-FICTION 2017 ROKU!

BESTSELLER "NEW YORK TIMESA" I "THE WALL STREET JOURNAL".


Zapierająca dech historia pionierskiej ekspedycji w serce najbardziej niebezpiecznej dżungli świata w poszukiwaniu legendarnego Miasta Boga Małp.


Przyglądałem się jak to limoncello płynie rurką i trafia do mojej żyły - odparł. - Nagle, po paru sekundach - sekundach! - poczułem ogromny ciężar w piersi i ból pleców. Tak mnie ścisnęło, że nie umiałem oddychać, i miałem wrażenie, że płonie mi głowa.

Lasy Mosquitii w Hondurasie to najgęstsza i najtrudniej dostępna dżungla świata, pełna jadowitych węży, jaguarów oraz muchówek roznoszących "biały trąd". Właśnie tam miało istnieć legendarne Miasto Boga Małp, wedle legendy - przeklęte. Wieloletnie poszukiwania nie przyniosły rezultatów. Kolejną wyprawę zorganizował dokumentalista i odkrywca, laureat Nagrody Emm, Steve Elkins. Dzięki nowoczesnej technologii laserowej jej członkom udało się zlokalizować położenie tajemniczego prekolumbijskiego miasta. Lecz to dopiero początek mrożącej krew w żyłach opowieści...


Niezapomniana rzecz o przygodzie życia i wielka przygoda czytelnicza!


"Książkę Douglasa Prestona czyta się jak fabułę, a niekiedy nawet jak science fiction. Tym czasem jest to dokument, świadectwo niesamowitej wyprawy w poszukiwaniu legendarnego miasta. Autor przybliża nam tajemniczą cywilizację, która - być może - była powiązana w swojej późnej fazie z Copán, miastem-państwem Majów. Ale to również historia o przyrodzie, która skłania autora do refleksji nad niefrasobliwością współczesnego człowieka, który bezrefleksyjnie niszczy naturę, zagrażając egzystencji własnej i przyszłych pokoleń."

- Elżbieta Dzikowska | podróżniczka -


"To świetnie napisana książka o przygodzie niczym z filmów o Indianie Jonesie! Są w niej poszukiwacze zaginionych miast i upadłe cywilizacje kryjące się w nieprzebytych tropikalnych lasach. Strzegą ich nie tylko jadowite węże, ale też kartele narkotykowe próbujące ukryć swoje ciemne interesy. Ale ta książka jest też o czymś ważniejszym - to ostrzeżenie, że ignorowanie zmian klimatu, niszczenie środowiska, a także zachłanność i oderwanie elit od społeczeństwa mogą doprowadzić do zagłady nawet najwspanialszą cywilizację. Dawno nie czytałem tak dobrej książki z tak wyraźnym przesłaniem."

- Adam Wajrak | przyrodnik -


"Największą katastrofą ekologiczną, jaka przytrafiła się Ziemi, jest człowiek. Cywilizacje ginęły jedna po drugiej i choć część z nich skrywa mroczne tajemnice nagłych upadków, to jednak uczeni są pewni, że rękę do tego przyłożył człowiek. Zaginione Miasto Boga Małp, to kapitalnie napisana książka o archeologii zagłady, o trudno dostępnych miejscach, które po upadku pradawnych cywilizacji próbowały się odrodzić, a w które znów podąża człowiek."

- Ivo Vuco | pisarz -


DOUGLAS PRESTON - amerykański pisarz, autor technothrillerów i horrorów, między innymi bestsellerowej serii pisanej z Lincolnem Childem o agencie FBI, Pendergaście. Karierę zaczynał, pracując dla Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, uczył pisania na Uniwersytecie w Princeton. Autor kilku uznanych książek z literatury faktu, między innymi Cities of Gold i The Monster of Florence. Jego artykuły ukazały się między innymi w New Yorker, Natural History, National Geographic, Harper's Magazine, Smithsonian i The Atlantic Monthly.TYTUŁ: Zaginione Miasto Boga Małp

TYTUŁ ORYGINALNY: The Lost City of the Monkey God: A True Story

AUTOR: Douglas Preston

WYDAWNICTWO: Agora

TŁUMACZENIE: Dariusz Żukowski

PREMIERA: Styczeń 2018

OPRAWA: Twarda

FORMAT: 135 x 210 mm

ISBN: 978-83-268-2607-8


OCENA: 10/10


KUP TERAZ
23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page