top of page
Szukaj

ZAGADKA BŁĘKITNEGO EKSPRESU - Agatha Christie

Amerykański milioner Rufus Van Aldin ma tylko jedną słabość: swoją córkę Ruth. Ona natomiast ma aż dwie słabości: niebezpiecznych mężczyzn i klejnoty. Ojcowski prezent, rubin Serce Płomienia, nie przyniesie jej jednak szczęścia… W Błękitnym Ekspresie dochodzi do morderstwa. Podróżująca tym pociągiem Katarzyna Grey jako ostatnia widziała ofiarę przy życiu. Kto zabił córkę milionera? Gdzie jest Serce Płomienia? Komu odda serce Katarzyna Grey? Do akcji wkracza niezawodny Herkules Poirot.


Po co recenzować coś, co ukazało się 94 lata temu i recenzowane było już wielokrotnie? Po to, żeby wzbudzić w nowej generacji czytelników chęć do sięgania po literaturę klasyczną i udowodnienia, że powieść kryminalna bez flaków na podłodze, części ciała rozrzuconych po parku i obryzganych krwią i mózgiem ścian luksusowej rezydencji bywa lepsza. Ta powieść to klasyk wielowymiarowy, bo to nie tylko książka Agathy Christie, najlepszej pisarki kryminałów w historii literatury, ale to też kolejna część serii z kultowym detektywem Herkulesem Poirotem. 38 książek, z czego 33 to pełnoprawne powieści plus 5 zbiorów opowiadań, to istny rollercoaster zawiłych i przemyślnych zagadek oraz zaskakujących rozstrzygnięć. Zagadka Błękitnego Ekspresu to 5 tom w chronologii zdarzeń detektywa i choć sama autorka

osobiście nie lubiła tej powieści i uważała ją za nieudaną (w jednym z wywiadów powiedziała nawet, że żałuje, iż w ogóle oddawała ją do druku), to jednak trzeba przyznać, że stoi ona na dużo wyższym poziomie, niż niejedna współczesna powieść kryminalna. Zagadka Błękitnego Ekspresu to powieść subtelna, jak na kryminał, przynajmniej na standardy panujące dzisiaj, ale takie były wszystkie powieści Christie. Z jednej strony nie jest to fabuła mocno rozbudowana, z drugiej zaś łączy w sobie wiele elementów jak puzzle, a w tej układance, jak zresztą we wszystkich książkach Agathy Christie, brak jednego puzzla ogranicza do minimum możliwość rozwiązania zagadki. No i konia z rzędem temu, który wskaże bardziej pomysłowego pisarza kryminałów, z bardziej zaskakującymi zakończeniami jego/jej powieści.


Drobny człowiek o szczurzej twarzy. Mężczyzna, który, zdawałoby się, nigdy nie odegra znaczącej roli ani nie wybije się w żadnej dziedzinie. A jednak, ważąc się na podobny wniosek, obserwator popełniłby błąd. Mężczyzna ów bowiem, jakkolwiek skromny i bez znaczenia się wydawał, w wielkim stopniu wpłynął na losy świata. W imperium rządzonym przez szczury on był królem szczurów.

Powieść nieco mniej znana, ale to chyba za sprawą sławy nieco późniejszego Morderstwa w Orient Expressie. Ja chyba wolę jednak Zagadkę Błękitnego Ekspresu. Fajniejsze postaci, zdecydowanie lepsze dialogi, a sama intryga dużo ciekawsza. Poirot oczywiście "debeściak", świetną postacią jest tu również Katarzyna Grey (wciąż się zastanawiam, dlaczego w przekładzie nie została Katherine), ale najlepiej rozpisanym bohaterem tej książki jest niejaki Derek Kettering, któremu autorka powinna była poświęcić zupełnie oddzielną powieść.

Jest tu, jak zawsze u Agathy Christie, wiele niewiadomych, mnóstwo kłamstw, szczucia i podpuchy, ale Poirot to cwaniak i zwieść się nie da. Świetne wprowadzenie, kapitalny suspens i napięcie trzymające przez całą powieść aż do końca.

W tej powieści postać Herkulesa Poirota wciąż się rozwija i nawet w Orient Expressie to nie będzie jeszcze ten właściwy Poirot, bo myślę, że ten jego rozwój następuje systematycznie z każdą kolejną książką, z każdą kolejną podróżą i zagadką, a swój szczyt osiągnie w Wigilię Wszystkich Świętych. Od razu zaznaczę, że ani przed Wigilią..., ani po niej Poirot nie jest gorszy czy lepszy, po prostu pięknie rozwija się ta jego historia i te subtelne szczegóły jego osobowości, które autorka dozuje nam z każdą kolejną książką, cudownie nakreślając przez lata tę postać w całości. Niewielu bohaterów serii literackich miało to szczęście, że wyszli spod pióra tak mądrych pisarzy, mam wrażenie, że jest to raczej domeną brytyjskich autorów, bo nigdzie indziej podobnego schematu nie znalazłem. Amerykanie wykładają wszystkie karty na stół od samego początku, a potem szukają absurdalnych wyjaśnień niedorzecznej fabuły, włoscy pisarze są skąpi w nakreślaniu osobowości bohatera i często się w niej gubią, Francuzi są zbyt romantyczni, a Hiszpanie nieco odjechani i abstrakcyjni. O polskich pisarzach można powiedzieć, że są zbyt mroczni i za bardzo wzorują się na twórcach amerykańskich i skandynawskich. Choć przyznać trzeba, że w ostatnich latach pojawiło się kilku autorów/autorek w naszym kraju, którym bliżej do klasycznych powieści kryminalnych niż do skandynawskiej rzeźni, co bardzo mnie cieszy.


- Przeklęty Błękitny Ekspres - powiedziała Lenox. - Pociągi są nieubłagane, nieprawdaż, monsieur Poirot? Ludzie umierają w nich, a one dalej jadą przed siebie.

Zagadka Błękitnego Ekspresu to kolejna powieść z Luksusowej Kolekcji Agathy Christie, która od jakiegoś czasu wydaje Wydawnictwo Dolnośląskie. Jakiś czas temu przeprowadziliśmy bardzo ciekawą rozmowę z managerem projektu, Patrykiem Młynkiem i okazuje się, że książki Christie wciąż mają wzięcie, a ta ekskluzywna edycja zachwyca wszystkich bez wyjątku. Nigdy wcześniej książki Agathy Christie nie były piękniej wydane, tu wydawca postarał się bardzo i przyznać należy, że kolekcja prezentuje się zjawiskowo. Do tej pory ukazało się 20 książek plus autobiografia autorki w tej samej szacie graficznej, a następny tom pojawi się w sprzedaży już lada moment i kolejne oczywiście czekają już na swoją kolej.


AGATHA CHRISTIE

(ur. 15 września 1890 w Torquay, zm. 12 stycznia 1976 w Wallingford) – brytyjska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych.

Najbardziej znana na świecie pisarka kryminałów oraz najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek w języku angielskim oraz drugi miliard przetłumaczonych na 45 języków obcych. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością. Christie wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą mógł być tylko jeden z mieszkańców. Wniosła wiele nowych rozwiązań do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów. Niektóre z jej powieści mają zaskakujące i wcześniej niespotykane w kryminałach rozwiązania, np. Zabójstwo Rogera Ackroyda czy Morderstwo w Orient Expressie. Jej sztuka Pułapka na myszy, wystawiona po raz pierwszy w 1952 roku w Londynie, osiągnęła liczbę ponad dwudziestu tysięcy przedstawień. Agatha Christie stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple. Będąc jeszcze u szczytu kariery, Christie napisała dwie powieści z tymi bohaterami – z zastrzeżeniem, że mają się ukazać dopiero po jej śmierci (tj. kilkadziesiąt lat później). Miały to być ostatnie zagadki do rozwiązania dla Poirota i Marple. W ostatniej sprawie kryminalnej rozwiązywanej przez belgijskiego detektywa zostaje on uśmiercony, bo – jak wyjaśniła w swym pamiętniku autorka – zawsze uważała go za nieznośnego. Natomiast panna Marple (której cechy wzorowane były na babce twórczyni) po rozwiązaniu tajemnicy Uśpionego morderstwa spokojnie powraca do swojej wioski. Wiele z jej powieści i opowiadań zostało zekranizowanych, niektóre wielokrotnie (Morderstwo w Orient Expressie, Śmierć na Nilu czy 4.50 z Paddington). Na podstawie dzieł autorki powstały także seriale telewizyjne i słuchowiska radiowe.


Tytuł: Zagadka Błękitnego Ekspresu

Autor: Agatha Christie

Seria: Luksusowa Kolekcja Agathy Christie

Wydawnictwo: Dolnośląskie

Data wydania: 23.02.2022

Tytuł oryginalny: The Mystery of the Blue Train

Tłumaczenie: Hanna Pasierska

Premiera: 29.03.1928

Projekt okładki: Natalia Twardy

Oprawa: twarda

Liczba stron: 270

Format: 205 x 135 mm

ISBN: 978-83-271-6224-3


PRZECZYTAJ FRAGMENT


ODSŁUCHAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta Danuta Stenka)


AGATHA CHRISTIE W WYDAWNICTWIE DOLNOŚLĄSKIM


OFICJALNA STRONA AUTORKI


POLSKA STRONA AUTORKI

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

W Tałtach, małej mazurskiej wiosce, w willi znanego piosenkarza pięciu starych przyjaciół świętuje Nowy Rok. Niestety, jeden z nich nie doczeka pokazu fajerwerków...

Dwa miesiące później u brzegu jeziora operator koparki natrafia na ciało mężczyzny. Sprawą zajmuje się komisarz Paweł Ginter. Czy zabójstwo ma związek z pamiętną imprezą sylwestrową? Okazuje się, że nie tylko koledzy nieboszczyka mieli motyw, by się go pozbyć. Podejrzanych jest więcej... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
WYDAWNICTWO DOLNOŚLĄSKIE NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO DOLNOŚLĄSKIE NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

www.hultajliteracki.pl

www.pubicat.pl


#agathachristie #zagadkablekitnegoekspresu #wydawnictwodolnoslaskie #wydawnictwopublicat #hultajliteracki #ksiazka #powiesc #kryminal #klasykaliteratury #powiesckryminalna #literaturaangielska #dolnoslaskie #publicat #literaturabrytyjska #luksusowakolekcja

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z NAMI AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

119 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty