top of page
Szukaj

ZABÓJCZA BIEL - Robert Galbraith.

Wyobraź sobie, że jesteś detektywem. Teraz wyobraź sobie, że dorosły mężczyzna chce, abyś rozwiązał zagadkę pewnej śmierci, której był świadkiem... w dzieciństwie. Wyobraź też sobie, że nie masz punktu zaczepienia, a wszystko co wiesz, to skrawki pamięci człowieka, który zachowuje się conajmniej dziwnie. I wreszcie wyobraź sobie, że to wszystko dzieje się w Londynie, tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi, kiedy w mieście panuje szał pod znakiem gorączkowych przygotowań i komercyjnego entuzjazmu. Jednym słowem - wariactwo. Podejmiesz się wyzwania?

Na szczęście Cormoran Strike nie jest detektywem z ulicznej łapanki i zna się na swojej robocie, jak mało kto. Po ostatnim zleceniu jego akcje wzrosły na tyle, że może sobie pozwolić na nieco więcej, niż do tej pory. Popularność przytłacza jednak nieco detektywa, który z racji wykonywanego zawodu, chciałby pozostać anonimowy. Czy Robin Ellacot - była pracownica, a obecnie partnerka biznesowa, jest w stanie pomóc Strkie'owi, czy raczej może mu zaszkodzić?

Kiedy pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi, sprawa zaczyna się mocno komplikować, a wplatani w śledztwo wysoko postawieni notable, nie ułatwiają pracy naszym bohaterom. I kiedy wydaje się, że gorzej być nie może, zaczynają nasilać się problemy sfery prywatnej.


Mierzył ją chłodnym spojrzeniem znad zakrwawionego papieru toaletowego, wściekły na nią za to, że upokorzyła go na parkiecie...

Świetnie skonstruowany kryminał w angielskim stylu. Jest tu wszystko to, z czego słyną brytyjscy pisarze, a ci najlepsi potrafią stworzyć monumentalnych rozmiarów dzieło, które nie znudzi czytelnika nawet wtedy, kiedy Autor postanowi zwolnić tempo akcji, aby przyjrzeć się przyziemnym problemom bohaterów, niekoniecznie mających cokolwiek wspólnego z intrygą. Taki sposób pisania tworzy filmowy obraz fabuły, wielowątkowy, jak z trudem zazębiające się koło zdarzeń, które może doprowadzić czytelnika do furii, ale z pewnością go nie znudzi. Zabójcza biel to wachlarz emocjonalny z nienaganną konstrukcją, wybornymi dialogami i postaciami tak prawdziwymi, jakby Galbraith pisał biografię osób do szpiku kości prawdziwych.

Wielokulturowy Londyn z bogatymi rodami, światłami reflektorów i zbliżającą się wielką imprezą sportową, czyli wielkomiejski (a może nawet ogromnomiejski) klimat, który służy w tej powieści jako mocno wyraźne tło, wyrzucające z kolejnych stron książki dźwięki tak głośne i dosadne, jak byśmy tam byli. Jak byśmy szli krok w krok za Cormoranem i Robin, depcząc im po piętach.


"Galbraith po raz kolejny potwierdza swój talent do opowiadania historii."

- Daily Mail -


Biedny mały Billy. Był pomylony. Ale kto nie byłby pomylony, gdyby wychował go Jack o'Kent? Pewnego wieczoru, wiele lat temu, tata wyszedł z psami na spacer i zobaczył, jak Jack kopie Billy'ego tak, że chłopak dosłownie fruwa po całym ogródku. Billy był nagi. Oczywiście na widok taty Jack o'Kent się uspokoił.

WIDZIAŁEM, JAK KTOŚ ZABIŁ DZIECKO.

UDUSIŁ JE... OBOK KONIA.


Billy, zdesperowany młody mężczyzna, przychodzi do agencji Cormorana Strike'a, by prosić o wyjaśnienie okoliczności zbrodni, którą widział w dzieciństwie. Klient wyraźnie cierpi na zaburzenia psychiczne, lecz jego opowieść brzmi wiarygodnie. Gdy detektyw dopytuje o szczegóły, Billy w panice ucieka.

Cormoran i Robin - niegdyś asystentka, a obecnie wspólniczka Strike'a - próbuje dociec, co kryje się za historią Bully'ego. Śledztwo wiedzie bocznymi uliczkami Londynu ku zakamarkom brytyjskiego parlamentu oraz do ponurej wiejskiej rezydencji.

Nie tylko dochodzenie jest zawiłe, także życie prywatne Strike'a nastręcza mu coraz więcej trudności.


ROBERT GALBRAITH

Właściwie Joanne Murray brytyjska pisarka, filantropka, scenarzystka oraz producentka filmowa i telewizyjna, wcześniej nauczycielka angielskiego. Szerszej publiczności znana jako J.K. Rowling. Największą sławę przyniosła jej seria powieści fantasy Harry Potter, której sprzedaż przekroczyła już 500 mln kopii.


Seria z detektywem Cormoranem Strikiem. Wydawnictwo Dolnośląskie.


TYTUŁ: Zabójcza biel

TYTUŁ ORYGINALNY: Lethal White

SERIA: Cykl z detektywem Cormoranem Strikiem

WYDAWNICTWO: Dolnośląskie

PREMIERA: 28/11/2018

TŁUMACZENIE: Anna Gralak

LICZBA STRON: 656

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 205 x 135 mm

ISBN: 978-83-271-5878-9


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


STRONA AUTORA


J.K. ROWLING

#wydawnictwodnolośląskie #wydawnictwopublicat #robertgalbraith #jkrowglin #zabójczabiel #recenzja #premiera #hultajliteracki

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page