top of page
Szukaj

YOUR TOWN. TWOJE MIASTO - Shuky & 2D.

Komiks z zasadami. Tym razem przenosimy się na Dziki Zachód, aby budować, walczyć, zarabiać i rozwiązywać zagadki. Gry planszowe są za duże, aby je ze sobą zabrać na wakacje, gubisz ich elementy i nie masz się z nimi gdzie rozłożyć, a książki Cię nudzą? Proszę bardzo, mamy na to antidotum, Your Town: Twoje miasto, ekscytująca gra zamknięta między okładkami komiksu, w którym bohaterem jesteś Ty. Decydujesz o kolejnych ruchach i tworzysz historię. A zasady tej rozgrywki są takie, aby... trzymać się zasad.


Można pisać po książce, a nawet należy! Ale masz wybór, bo możesz ściągnąć potrzebne elementy ze strony internetowej. Gracz może poruszać się w dowolny sposób, i jeżeli chce, może użyć tej samej ścieżki lub drogi kilka razy.

Na początku Your Town zasiedla sześcioro mieszkańców. W miarę pojawienia się budynków i rozwoju wydarzeń, w mieście osiedlać się będą nowi mieszkańcy, a inni będą je opuszczać. Każdego nowego mieszkańca, a także każdego, który opuści Your Town należy zaznaczyć/odznaczyć na odpowiednim polu karty bohatera. Do miasta będą przyjeżdżać prestiżowi mieszkańcy, ważne persony, o które musisz zadbać... Będą powstawać nowe budynki użyteczności publicznej, a tym samym nowe miejsca pracy. Ale pamiętaj, że człowiek głodny, to człowiek zły, więc jeśli chcesz mieć względny spokój, mieszkańcy potrzebować będą pożywienia.


W całym mieście i okolicach udało Ci się zasiać terror! Nie żyją dziesiątki ludzi... Niektórzy się z tego cieszą. Ale czy chaos może panować bez konsekwencji?

Im bardziej twoje miasto się rozwija, tym bardziej przyciąga różnych desperados, bandytów i innych przygodnych rzezimieszków. To do ciebie należy utrzymanie porządku (lub jego braku). Istotne jest również, aby twoje miasto świadczyło usługi zdrowotne i edukacyjne. Lecz nie bez znaczenia są w tej przygodzie pieniądze. Umożliwiają one między innymi zakup nowych budynków i wprowadzanie ulepszeń w mieście. Za każdym razem, gdy kupujesz nowy budynek, zwróć uwagę, ile pieniędzy możesz na nim zarobić. W zależności od rodzaju budynku, możesz zarabiać pobierając podatki, albo procent od sprzedaży lub kar pieniężnych. Ale pamiętaj, aby zadbać o rozliczenia, kiedy kończy się miesiąc. Pieniądze przydadzą się również przy zakupie naboi i broni palnej, a to atrybut każdego mieszkańca Dzikiego Zachodu. Bez broni może być Ci ciężko utrzymać porządek w mieście. Podczas Twojej przygody ilość amunicji jest ograniczona. Jeśli Ci jej zabraknie, możesz w każdej chwili udać się po nowy zapas do sklepu żelaznego. Pod warunkiem, że go zbudowałeś! Następnie możesz wrócić do kadru, w którym byłeś w momencie podejmowania decyzji, ale uważaj, bo każda podróż w obie strony zajmuje okrągły miesiąc, a Ty masz tylko dwanaście miesięcy na rozgrywkę.

Gra nie byłaby grą, gdybyś nie mógł zbierać różnych przedmiotów, prawda? Tu też je możesz zbierać. Niektóre prawdopodobnie na nic się nie przydadzą, a inne pomogę w newralgicznych momentach przygody. Możesz zbierać przedmioty, dopóki masz miejsce na zapisanie ich w polu, ale masz też specjalną misję: jeśli zbierzesz odpowiednią ilość złotych monet i podków, na koniec przygody otrzymasz nagrodę... No i są jeszcze ukryte skarby, które z pewnością się przydadzą.


Panie burmistrzu, bardzo dobrą inicjatywą była rozbudowa biura szeryfa Wallace'a. Szeryf osobiście Ci dziękuje, a Twoja relacja z nim poprawia się o jeden poziom. Ponadto wydaje się, że ludność jest bardzo zadowolona z tego wyboru i wskaźnik zadowolenia wzrasta o 10 punktów. Jeśli udało Ci się zatrudnić wykwalifikowanego zastępcę szeryfa, bogaty i anonimowy darczyńca da Ci 500$, aby pomóc Ci w wypłacie pensji dla rzeczonego zastępcy.

Komiksy paragrafowe wdarły się w świat książki niczym fala tsunami do centrum nadbrzeżnego miasta. Z tą jednak różnicą, że niczego nie zniszczyła, a wręcz przeciwnie, zbudowała mocną relację między grami planszowymi a książkami. Kiedyś pomostem łączącym czytających książki z nieczytającymi był komiks, dzisiaj autorzy i wydawcy poszli znacznie dalej, tworząc komiksy paragrafowe. Historie w nich opowiedziane nie są już tak oczywiste, bo to Czytelnik decyduje o tym, jak potoczy się historia. Interakcja czytelnika w fabułę, to wyśmienity pomysł na spędzenie czasu choćby podczas długiej podróży. Gra i książka w jednym, która nie zabiera dużo miejsca, a wciąga bez reszty na kilka lub nawet kilkanaście godzin, umili podróż, wieczory przy kominku, czy nawet pozwoli na wspólną rozgrywkę ze znajomymi. A przy okazji przeczytasz świetną książkę, której zakończenie zależy wyłącznie od ciebie.

Your Town to jeden z lepszych komiksów paragrafowych, z jakim mieliśmy do czynienia. Świetny, ogromnie ciekawy scenariusz, a kreska przypomina sposób rysowania komiksów z lat osiemdziesiątych, co zdecydowanie zachwyca nas jeszcze bardziej! Mistrzowsko poprowadzona fabuła na kilka sposobów, i za każdym razem niebywale ciekawa oraz zaskakująca. Nie będąc psychofanami komiksów, w gry planszowe grając średnio raz w miesiącu, jesteśmy ogromnie podekscytowani komiksami paragrafowymi, które urzekły nas tak bardzo, jak swego czasu urzekły nas Escape Roomy. Dzięki nim dużo częściej spotykamy się z grami planszowymi i komiksami, bo komiksy paragrafowe łączą obie te formy rozrywki. Ale UWAGA: To wciąga i uzależnia!

Można by napisać nieco z przymróżeniem oka, że... one size fit all. Fantastyczna rozrywka dla dużych i małych. Bez względu na płeć oraz literackie zainteresowania. Your Town to mistrzostwo świata wśród gier planszowych, psychologicznych, ale też komiksów i książek w ogóle. Kiedy znajomi pytają nas, którą książkę im polecamy, odpowiadamy zgodnym chórem: Your Town. Twoje Miasto.


Dotarłeś do Your Town. Małego amerykańskiego miasteczka, zagubionego gdzieś na bezkresnym Dzikim Zachodzie. Po obejrzeniu miejscowości podejmujesz decyzję: rozbudujesz ją i sprawisz, że rozkwitnie.


Zostałeś burmistrzem i od ciebie zależeć będzie przyszłość Your Town. Stawiaj budynki, zatrudniaj wykwalifikowanych pracowników, zarządzaj finansami i odkrywaj sąsiednie tereny. Daj się porwać magii Dzikiego Zachodu, ale miej się na baczności, bo to kraina pełna niebezpieczeństw!

Kapelusz na głowę, rewolwer w dłoń - tutaj bohaterem jesteś Ty!


TYTUŁ: Your Town. Twoje Miasto

SCENARIUSZ: Shuky

ILUSTRACJE: 2D

WYDAWNICTWO: Fox Games (Grupa Wydawnicza Foksal)

SERIA: Komiks paragrafowy

TYTUŁ ORYGINALNY: Your Town

TŁUMACZENIE: Maria Schneider

PREMIERA: 13-03-2019

LICZBA STRON: 96

FORMAT: 142 x 202 mm

OPRAWA: twarda

ISBN: 978-83-280-6552-9


OCENA: 10++/10


KUP TERAZ


KOMIKSY PARAGRAFOWE FOX GAMESPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Tajemnicze porwanie córki policjanta to dopiero początek mrocznej opowieści z pogranicza thrillera i horroru. Nieznani sprawcy wysyłają list z żądaniem okupu, który główny bohater musi osobiście dostarczyć do tajemniczego domostwa. Jak się później okaże, skrywa ono wiele sekretów, przy których porwanie wydaje się być niewinną zabawą. W tej opowieści dla starszych graczy, zło wydaje się czaić za każdym rogiem, a mroczna atmosfera wprost wylewa się  z komiksu.
#yourtown #twojemiasto #foxgames #gwfoksal #komiksparagrafowy #shuky #2D #paragrafka #gryfabularne #kawerna #ktowygra #hultajliteracki #recenzja


57 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie