top of page
Szukaj

WYSPA NIEBIESKICH LISÓW - Stephen R. Bown

Choć jednym z pierwszych wielkich żeglarzy był Marco Polo (XIII w.), a szczyt wielkości marynistyki przypada na przełom XIV i XV wieku, to nie można zapomnieć o podróżnikach i odkrywcach siedemnastego i osiemnastego stulecia naszej ery, dzięki którym mapy świata zmieniły się nie do poznania, a ich badania i odkrycia pozwalają dzisiejszym marynarzom na bezpieczniejsze podróże po wielkich wodach tej planety. Bez wątpienia takim człowiekiem był Iwan Iwanowicz, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Vitus Bering.


Marynarze mawiają, że nie ma nic piękniejszego od wypuszczenia się w pełne morze, gdzie człowiek staje twarzą w twarz z największymi siłami przyrody: wodą i wiatrem. Bezkresne oceany dają poczucie wolności, jakiej nie są w stanie ponoć doświadczyć nawet kosmonauci... Choć wielu uczonych uważa, że loty w kosmos są odpowiednikiem marynarskich wypraw sprzed stuleci.

Niemal każdy człowiek na ziemi jest w stanie wymienić choć jedno nazwisko wielkiego żeglarza, ale Vitus Bering był kimś więcej niż wielkim żeglarzem. Był legendą za życia i przede wszystkim człowiekiem, który miał światu coś do udowodnienia. Stał na czele największej ekspedycji w historii nauki i marynistyki, która zakończyła się tragicznie, lecz sprawiła, że stał się jednym z najsłynniejszych marynarzy w dziejach.


Jesienią 1741 roku rosyjska jednostka "Św. Piotr", raczej wrak niż okręt, z podartymi żaglami i popękanymi masztami brnęła na zachód przez burzowy północny Pacyfik. Z północy nadszedł mróz, zmieniając deszcz w śnieg. Lód pokrył reling i olinowanie. Na pokładzie panował jednak niespotykany bezruch, jako że większa część załogi leżała na dole na kojach, powalona i unieruchomiona przez szkorbut.

Prawdziwa historia największej, najdłuższej i najdroższej ekspedycji naukowej wszech czasów.

Udanej, tragicznej i do tej pory niedopowiedzianej.


Mimo że Wyspa Niebieskich Lisów to książka o wielkiej tragedii i dramacie wielu ludzi, jest zarazem jedną z najbardziej fascynujących i najpiękniej opowiedzianych historii, jaką możemy znaleźć w literaturze. Stephen R. Bown opowiada losy Wielkiej Ekspedycji Północnej w sposób tak zniewalający, że od książki nie sposób się oderwać. I choć wiele wątków można by rozbudować do niebotycznych rozmiarów, autor nie uległ tej pokusie, dzięki czemu jego książka stała się tym, czym miała się stać - nienaganną i zwartą powieścią przygodową, a jednocześnie wyczerpująca i wnikliwą literaturą faktu. Imponującą balladą o ludziach z wielkimi marzeniami, ogromnymi aspiracjami i rządzą sukcesu, które zamieniły się w dramatyczny spektakl zatracenia i agonii.

Bown odmalował z pietyzmem historię największej wyprawy morskiej w dziejach, którą dowodzili Bering i Czirikow, a która pochłonęła wiele ofiar i kosztowała krocie. Jest to zarazem opowieść o wielu (mniej lub bardziej) dzielnych ludziach, o zaskakującej historii rosyjskiej marynarki, wielkich pieniądzach oraz polityce międzynarodowej wielkich państw, opartej na handlu, rządzi sławy i nieodpartej chęci odkrycia tego, co nieznane. Autor wskazuje jednak też na sukces tej poniekąd nieszczęsnej wyprawy i wielkość ludzi, którzy zdecydowali się wziąć w niej udział.

Książka cholernie ciekawa, cudownie napisana, tekst spójny, fantastycznie przetłumaczona i zredagowana, z niebywale piękną okładką.

Absolutny fenomen wydawniczy, godny polecenia nawet największym literackim malkontentom.


Podczas gdy Steller czekał na odpowiedź na swoją prośbę, usłyszał świergot nieznanych mu ptaków, dostrzegł na ziemi nieznane ślady i wokół siebie wyśledził mnóstwo roślin niespotykanych w Europie i Azji.

Największa wyprawa naukowa w historii!


Stephen R. Bown – autor książki Amundsen. Ostatni wiking zabiera nas w fascynującą i niebezpieczną XVIII-wieczną podróż. Wyprawa nazwana Wielką Ekspedycją Naukową miała za zadanie zbadać obszary od Petersburga przez Syberię aż po wybrzeża Ameryki Północnej. Zlecona przez cara Piotra I Wielkiego kosztowała jedną szóstą rocznych przychodów Imperium Rosyjskiego. Dowodzona przez legendarnego Duńczyka – Vitusa Beringa obejmowała ponad trzy tysiące naukowców i żeglarzy. Była jednym z najbardziej ambitnych i tragicznych przedsięwzięć w annałach historii morskiej i arktycznej.

Wyspa niebieskich lisów to pasjonująca opowieść o czasach wielkich wypraw, kiedy naukowcy byli prawdziwymi bohaterami i niebezpieczeństwa doświadczali na własnej skórze.


Stephen R. Bown o swojej książce.


"Bez map, bez aprowizacji, bez przygotowania, za to z wizjonerskim planem. Przykład Wielkiej Ekspedycji Północnej jasno ukazuje, jak cienkie są granice pomiędzy nauką a szaleństwem, bohaterstwem a głupotą, odwagą a brawurą. Stephen R. Bown po raz kolejny udowadnia, że wiele ważnych dla wiedzy o świecie postaci należy jeszcze odnaleźć w czeluściach historii, a czasem nawet wykopać z płytkich grobów na bezludnych wyspach."

- Natalia Szumska | blog Kronika kota nakręcacza -


"Wiele książek w życiu przeczytałem, ale jeszcze nigdy żadna nie pochłonęła mnie tak bardzo, jak Wyspa Niebieskich Lisów."

- Ivo Vuco | Hultaj Literacki -


Kiedy marynarze spoglądali po sobie, widzieli wypisany na obliczach dowód swej nędzy i cierpienia. Gdyby ktoś obcy, jakimś sposobem nagle pojawił się pośród nas - pisał Waxell - przykładowo jakiś szlachcic ze służącymi albo oficer ze swymi ludźmi, i zobaczył, jak żyjemy, z pewnością nie był by w stanie odróżnić pana od sługi czy komandora od jego najniższego rangą podwładnego, wszyscy bowiem byliśmy w takiej samej sytuacji, pan tak jak sługa, marynarz tak jak oficer, i to zarówno względem pozycji i pracy, jak i jedzenia oraz stroju.

STEPHEN R. BOWN

Kanadyjczyk, autor książek non-fiction o historii, odkryciach i nauce. W swoich książkach łączy dbałość o fakty i wydarzenia historyczne z narracją godną najlepszych powieści. Chce nie tylko opowiedzieć historię, ale również pozwolić na lepsze jej zrozumienie dzięki pełnokrwistym bohaterom i brawurowo opisywanej akcji.

Tytuł: Wyspa Niebieskich Lisów. Legendarna wyprawa Beringa

Autor: Stephen R. Bown

Wydawnictwo: Poznańskie

Data wydania: 25 marca 2020

Tytuł oryginalny: Island of the Blue Foxes. Disaster and Triumph on the World's Greatest Scientific Expedition.

Tłumaczenie: Krzysztof Cieślik & Maciej Miłkowski

Premiera: 2017

Projekt okładki: Ula Pągowska

Liczba stron: 384

Oprawa: twarda

Format: 150 x 210 mm

ISBN: 978-83-6627-862-2


OCENA: 10/10

(Choć byśmy nawet chcieli obniżyć ocenę bardziej, niż Bering pożądał sukcesu swojej misji - nie da się)


KUP TERAZ


STEPHEN R. BOWN W WYDAWNICTWIE POZNAŃSKIM


OFICJALNA STRONA AUTORA

PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Podróże; Bardziej Lubię Książki; Mikro Wyprawy; kotnakrecacz.pl.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Dramatyczna panorama początków Ameryki nakreślona piórem dwukrotnego zdobywcy Nagrody Pulitzera! Po wojnie o niepodległość zakończonej pokojem wersalskim w 1783 roku Amerykanie wzbogacili się o nowe tereny, nad którymi dotychczas panowali Brytyjczycy. Ogromne, bogate w surowce terytorium na północny zachód od rzeki Ohio czekało na białych osadników. Pionierzy często podróżowali grupami, krytymi wozami, w których przewozili cały swój dobytek... WIECEJ O KSIĄŻCE
#wyspaniebieskichlisow #legendarnawyprawaberinga #vitusbering #stephenrbown #wydawnictwopoznanskie #hultajliteracki #recenzja #literaturafaktu #poznanskie #haloradio #halotusieczyta #iwaniwanowicz #bering #WP


WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.wydawnictwopoznanskie.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944