top of page
Szukaj

WYBÓR ZOFII - William Styron

Klasyka przez bardzo duże "K". Jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury i to z bardzo mocnym wątkiem polskim, choć napisana przez Amerykanina bez polskich koneksji. Dlaczego zwracam na to uwagę? Bo warto przeczytać książkę autora, który o Polakach wiedział niewiele, a mimo to w spektakularny sposób potrafił nakreślić charakter i "polskość" głównej bohaterki. Wybór Zofii to powieść, która zdobyła w Stanach Zjednoczonych nagrodę National Book Award for Fiction w 1980 roku, a trzy lata później przyniosła Oscara i Złoty Glob niejakiej Merryl Streep, która wcieliła się w rolę głównej postaci książki zekranizowanej przez słynnego Alana J. Pakulę. Książka cieszyła się tak wielkim powodzeniem, że Wydawca dodrukowywał ją wielokrotnie przez kolejnych sześć lata(!) i nie tylko film był konsekwencją jej popularności, ale też opera w kompozycji słynnego brytyjskiego kompozytora, Nicholasa Mawa, ciesząca się w Anglii ogromną popularnością. A teraz, dzięki wydawnictwu Replika, w nowym i pięknym wydaniu, można sobie tę powieść przypomnieć lub przeczytać po raz pierwszy, bo naprawdę warto.


A cóż takiego w tej książce jest, że warto po nią sięgać? - zapytacie. A choćby to, że główną bohaterką książki jest Polka Zofia Zawistowska, którą w filmie zagrała Merryl Streep. Obie kreacje - zarówno w książce jak i w filmie, są ponadczasowe, ale uwaga: Książka bez filmu nie liczy się tak samo, jak film bez książki. Obojętne, w jakiej kolejności, bo Wybór Zofii to jedna z tych powieści, które zostały zekranizowane w perfekcyjny sposób. Wiadomym jest jednak, że trudno "wrzucić" do filmu wszystko to, co w swojej publikacji zawarł Styron, więc warto sięgnąć po książkę, aby dopełnić film. A jeśli przyszłoby Wam do głowy, aby zacząć od książki, co też Wam gorąco polecamy, to gwarantujemy, że filmem się nie zawiedziecie, jak to często bywa, kiedy ogląda się go po uprzednim przeczytaniu powieści.


W tamtych czasach znalezienie taniego mieszkania na Manhattanie było rzeczą prawie niemożliwą, musiałem więc przeprowadzić się do Brooklynu. Był rok 1947; jedną z zalet owego lata, które tak żywo zapamiętałem, była pogoda - słoneczna, ale nie upalna, z powietrzem przesyconym wonią kwiatów, jak gdyby czas się zatrzymał i zapanowała wieczna wiosna.

CZY CZŁOWIEK JEST W STANIE ZROZUMIEĆ PIEKŁO NAZISTOWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH, JEŚLI GO NIE DOŚWIADCZYŁ?


Główną postacią książki jest Polka, była więźniarka Auschwitz (gdzie zginęły jej dzieci), która na emigracji wiąże się z obłąkanym amerykańskim Żydem.

Stingo, pisarz, który wspomina lato, kiedy zaczął swoją pierwszą powieść, został zwolniony z pracy u wydawcy McGraw-Hill i przeniósł się do taniego pensjonatu na Brooklynie, gdzie ma nadzieję poświęcić kilka miesięcy na twórcze pisanie.

Pracując nad swoją powieścią, zostaje wciągnięty w życie kochanków - Nathana Landaua i Sophie Zawistowskiej, współmieszkańców domu, którzy są zaangażowani w intensywny, aczkolwiek bardzo dziwny związek. Sophie jest piękną Polką i katoliczką, która przeżyła Holokaust i nazistowskie obozy koncentracyjne; Nathan jest Amerykaninem pochodzenia żydowskiego i podobno geniuszem, twierdzi nawet, że jest absolwentem Harvardu i biologiem komórkowym w firmie farmaceutycznej. Prawie nikt - w tym Sophie i Stingo - nie wie, że Nathan choruje na schizofrenię paranoidalną i uzależniony jest od substancji odurzających. Czasami zachowuje się całkiem normalnie, ale są chwile, kiedy staje się przerażająco zazdrosny, gwałtowny, wulgarny i niebezpieczny, a jego urojone prowadzić mogą do tragedii.

Mistrzowsko skonstruowana powieść, z cholernie wyrazistymi postaciami i ogromną ilością skrajnych emocji.


Przychodzi w życiu taka chwila, kiedy każdy człowiek musi się ustawić w szeregu i odliczyć...

Dostaliśmy sygnały od kilku czytelników, że książka jest trudna w odbiorze, jednak większość naszych znajomych, która książkę przeczytała, twierdzi, że wcale tak nie jest. Jeśli zestawimy ją z książkami podobnymi, lecz wydanymi w ostatniej dekadzie, to faktycznie jest to zupełnie inna opowieść, inny styl, innego rodzaju narracja. Pamiętać jednak należy, że poziom literatury został ostatnio mocno zaniżony, a Wybór Zofii został napisany 42 lata temu (1979 r.), czyli w czasach, kiedy zawód pisarza był zawodem ekskluzywnym i nie wszyscy mogli go uprawiać (w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów).

Książka jest naprawdę starannie skonstruowana, bardzo dobrze napisana, trzymająca w napięciu i zaskakująca w wielu momentach. Wybór Zofii to powieść mądra, szokująca, wielowątkowa i... dwutorowa, gdzie dwie główne historie splatają się ze sobą w dwóch różnych, wcale nie tak odległych od siebie, czasach. Powieść Styrona to szeroki zakres emocji zbindowanych w jedną całość. Trudna może być wyłącznie dla tych czytelników, którzy lubią błahe, proste i nieskomplikowane historie, których pełno dzisiaj na księgarnianych półkach, z pewnością jednak zadowoli czytelników wymagających, kochających prozę na najwyższym literackim poziomie. Wybór Zofii do jedna z najlepszych książek w historii literatury. Bezapelacyjnie.


Na podstawie powieści powstał słynny film z Meryl Streep, która za rolę Zofii otrzymała Złoty Glob i Oskara.Aby lepiej rozumieć, co zaszło między Zofią a Rudolfem Hössem, należy przyjrzeć się przez chwilę bliżej temu, czym był i jakie funkcje spełniał Oświęcim w ogóle, w ciągu sześciu miesięcy jej pobytu, od pierwszych dni kwietnia 1943 roku w szczególności

Co zrobiłaś, że żyjesz, gdy tylu tam zginęło?


Rok 1947, Brooklyn Zofia – piękna, delikatna córka polskiego antysemity i była więźniarka obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu nie potrafi się uporać z demonami przeszłości. Jej kochanek, Natan – żydowski intelektualista i schizofrenik, żyje obsesyjnym pragnieniem odwetu za zbrodnie wojenne. Stingo, początkujący pisarz i ich sąsiad przeżywa fascynację obojgiem, bezgranicznie zakochuje się w Zofii i zostaje powiernikiem jej skrywanych, obozowych przeżyć. Zofia, nie umiejąc się pogodzić z wyborem, którego dokonała za drutami Auschwitz, znowu musi wybierać – tym razem, by ocalić siebie.


Photo: Ulf Andersen / Getty

WILLIAM STYRON

(1925 – 2006) – amerykański pisarz, tłumaczony na wiele języków, zdobywca prestiżowych nagród, w tym nagrody Pulitzera. Popularność zdobył dzięki książkom: Pogrążyć się w mroku, Na pastwę płomieni, Wyznania Nata Turnera, a swoją sławę ugruntował dzięki sfilmowanej powieści Wybór Zofii, która zaliczana jest do najważniejszych powieści wszech czasów.


Tytuł: Wybór Zofii

Autor: William Styron

Wydawnictwo: Replika

Data wydania: 20 czerwca 2020 r.

Tytuł oryginalny: Sophie's Choice

Tłumaczenie: Zbigniew Batko

Premiera: 1979 r.

Format: 145 x 205 mm

Oprawa: Twarda

Liczba stron: 608

Projekt okładki: Mikołaj Piotrowicz

ISBN: 978-83-66481-07-7


KUP TERAZ


PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Do Rzeczy - Historia

Głos Kultury

czytam.pl

Kurzojady

Po Napisach


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Książka ta, będąca być może jedynym dziennikiem, który wyszedł poza mury nazistowskiego obozu, jest ostrzeżeniem, aby wszystkimi siłami bronić się przed tymi, którzy chcą zniszczyć prawdę, depcząc prawa i godność człowieka.

Aldo Carpi (1886-1973) w chwili aresztowania w 1944 roku był profesorem w katedrze malarstwa Akademii Sztuk Pięknych Brera w Mediolanie, a oprócz tego znanym i cenionym artystą. Oskarżony o antyfaszyzm, został zesłany na półtora roku najpierw do obozu koncentracyjnego w Mauthausen, a później do obozu w Gusen... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

WYDAWNICTWO REPLIKA NA FACEBOOKU


WYDWNICTWO REPLIKA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE
www.replika.eu

www.hultajliteracki.pl
#williamstyron #wyborzofii #wydawnictworeplika #klasykaliteratury #literaturaamerykanska #hultajliteracki #nationalbookaward #hultajliteracki #replika


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z NAMI AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•

hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

300 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page