top of page
Szukaj

WOJNY WIKINGÓW. ZWIASTUN BURZY - Bernard Cornwell

Tom drugi kultowej serii wydawniczej Bernarda Cornwella, na twórczości którego wzorował się sam George R.R. Martin, autor słynnej Gry o Tron. Zaś serial telewizyjny cenionego brytyjskiego scenarzysty, Michaela Hirsta, stworzony na podstawie serii Wojny Wikingów, bije wszelkie rekordy oglądalności. W Zwiastunie burzy nic się nie zmienia, akcja powieści nadal wartka, a fabuła cholernie ciekawa... Bohaterowie serii nabierają rozpędu, i aż strach pomyśleć, dokąd ich to wszystko zaprowadzi.


Przy pierwszej części Wojny Wikingów odnieśliśmy wrażenie, że Autor wprowadza nas w fabułę bardzo powoli, starając się, abyśmy nie stracili wątku. I dobrze, gdyż bohaterów oraz wątków tej historii przybywa z każdą stroną coraz więcej. Za to w części drugiej, galopujemy już na całego. Rozmach i pomysłowość Cornwella nie zna granic, a przy okazji Autor popisuje się ogromną wiedzą na temat życia i sposobu prowadzonych wojen przez wikingów. W wytworny sposób opisuje nam ich politykę, zasady współistnienia, kulturę i dylematy ówczesnego świata. Wyborna lektura dla wymagających czytelników, kunsztownie nakreślona historia, napakowana potężnym ładunkiem emocjonalnym, zacierającym błędne pojęcie o skandynawskich wojownikach, którzy nie tylko - jak dotychczas sądzono - żyli wojnami i rabunkami. "Duńczycy" - jak ich potocznie zwali Anglosasi, mają ogromny wkład w rozkwit cywilizacji Europy, a także niezaprzeczalny wpływ na obecną kulturę Wielkiej Brytanii. Wspaniała opowieść o trudnych czasach, gdzie wojna była chlebem codziennym. O czasach, kiedy narody przemieszczały się niczym płyty tektoniczne ziemi, zmieniając obraz świata diametralnie z dnia na dzień. Jedna z najpiękniej napisanych opowieści historycznych.


Gdy spoglądam na dzisiejszych dwudziestolatków, widzę mających mleko pod nosem, żałosnych w swej młodości młokosów. Lecz kiedy sam miałem tyle lat co oni, uważałem się za zupełnie dorosłego mężczyznę. Mężczyznę, który spłodził syna, walczył w murze tarcz i nie chciał słuchać rad innych. Ujmując rzecz krótko: w wieku dwudziestu lat byłem durnowaty i krnąbrny, a owa młodzieńcza głupota pchnęła mnie do czegoś, czego nigdy nie powinienem był uczynić.

"Cudownie skonstruowana powieść, napisana ładnym językiem - niemal adekwatnym do tamtych czasów. Wszystko jest w niej spójne i mistrzowsko poukładane, a do tego cudownie oprawione. Piękna seria, w wydanie której włożono ogrom serca. Nie bez znaczenia jest tłumaczenie Wojen Wikingów, którym również nie można niczego zarzucić."

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -Drugi tom bestsellerowej serii Bernarda Cornwella o losach bohaterskiego Uhtreda z Bebbanburga. Na jej podstawie BBC realizuje serial "Upadek królestwa".


Mimo pokonania Duńczyków pod Cynuit i przechylenia szali zwycięstwa na stronę wojsk angielskich Uhtred popada w niełaskę u króla Alfreda. Rozgoryczony wyrusza na łupieżcze wyprawy, by zdobyć skarby i spłacić Kościołowi dług, jaki przeszedł na niego, gdy ożenił się z Mildrith. Tymczasem Duńczycy łamią zawarty z Alfredem rozejm i podbijają niemal cały Wessex. Uhtred znów będzie musiał stanąć do walki z najeźdźcą...


Ja tam wolę, jak mają więcej ciała przy kości, niczym dobrze odżywione jałówki! Daj mi jakąś miłą, ciemnowłosą kobietę z kraju Brytów z biodrami krągłymi jak dwie baryłki piwa, a będę najszczęśliwszym księdzem pod słońcem.

"Jak »Gra o tron«, ale prawdziwa." - The Observer -


"Bernard Cornwell tworzy najlepsze sceny batalistyczne spośród wszystkich pisarzy, których czytałem." - George R.R. Martin | pisarz, autor Gry o Tron -


BERNARD CORNWELL

Jest jednym z najbardziej znanych i poczytnych autorów powieści historycznych ostatnich lat. Wydał ponad pięćdziesiąt książek.

Pisze przede wszystkim powieści, ale sięga także po literaturę historyczną non-fiction. Fascynuje go historia Europy, a szczególnie wojny napoleońskie, dzieje wikingów i legenda o Świętym Graalu.

Najbardziej znanym cyklem powieści Bernarda Cornwella, poza serią Wojny Wikingów, są przygody angielskiego żołnierza Richarda Sharpe’a, rozgrywające się w czasach napoleońskich. Ukazało się dotąd 21 powieści oraz 3 zbiory opowiadań, wydanych w ponad 10 milionach egzemplarzy. Pomysł na Sharpe’a zrodził się w zimie 1980 roku. Początkowo autor zakładał, że napisze dziesięć lub jedenaście książek, jednak czytelnicy skłonili go do kontynuacji serii.


TYTUŁ: Zwiastun burzy

AUTOR: Bernard Cornwell

WYDAWNICTWO: Otwarte

SERIA: Wojny Wikingów (tom 2)

TYTUŁ ORYGINALNY: The Pale Horseman

TŁUMACZENIE: Amanda Bełdowska

PREMIERA: 2019

PROJEKT OKŁADKI: Eliza Luty

OPRAWA: twarda

LICZBA STRON: 536

ISBN: 978-83-7515-528-0


OCENA: 10+++/10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


STRONA AUTORA


WOJNY WIKINGÓW
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:


#bernardcornwell #wydawnictwootwarte #wojnywikingow #zwiastunburzy #hultajliteracki #premiera #polecamy #otwarte #wikingowie


56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie