top of page
Szukaj

WIOSNA ZAGINIONYCH - Anna Kańtoch

Zdarzały się Annie Kańtoch lepsze i gorsze publikacje, co raczej nie jest zaskoczeniem przy tak intensywnej pracy autorki, ale Wiosna Zaginionych to zdecydowanie najlepsza jej książka, jaką czytałem. Ba, "najlepsza jej książka" niewiele powie czytelnikowi, który książek Kańtoch nie czytał, zatem pokuszę się o stwierdzenie, że jest to jeden z najlepszych polskich kryminałów ostatnich lat. A skoro zapowiedziano, że będzie to trylogia, to ufam, że będzie jeszcze lepiej... choć w tym przypadku lepiej chyba już być nie może, bo jest idealnie!


"Kańtoch? A to bardzo lubię" - Odpowiadała większość pytanych przez nas ankietowanych. Jedynym zarzutem wobec Autorki, jaki pojawiał się od czasu do czasu to fakt, że nie może się Ona zdecydować czy jest pisarką fantasy, czy powieści kryminalnych. I coś w tym chyba jest, lecz zdaje się, że od kilku lat bliżej Jej do kryminałów i thrillerów niż do fantastyki, więc chyba teraz możemy o niej mówić, jak o pisarce kryminałów. Jak dla mnie, jest to bardzo słuszna droga, bo wydaje się, że właśnie w tym gatunku Autorka czuje się najlepiej.

Nie chciałbym, aby ta recenzja była laurką, jednak naprawdę ciężko w tej książce przyczepić się do czegokolwiek, a odnoszę również wrażenie, że Kańtoch postanowiła utrzeć nosa współczesnym pisarzom kryminałów i pokazać im jak taką literaturę należy "uprawiać". Nie trąci banałem, nie kopiuje standardowych rozwiązań, nie szyje grubymi nićmi, a nawet bohaterzy książki to prawdziwy majstersztyk. Wszystko bardzo dokładnie przemyślane i bardzo dobrze skrojone. Cholernie zaskakująca fabuła wciąga niczym wir wodny, a postacie są tak autentyczne, że w pewnych momentach zacząłem się zastanawiać czy Wiosna zaginionych to beletrystyka, czy może literatura faktu. Dialogi, czyli kula u nogi polskich powieściopisarzy, u Kańtoch są wyśmienite, nienaciągane i do bólu prawdziwe.


Grzegorz Cichoń miał swoje małe rytuały. Przychodził do pracy dziesięć minut wcześniej, witał się ze wszystkimi, parzył kawę w kubeczku z rysunkiem czarnego ptaka i napisem "Kawa po irlandzku". Dopiero potem siadał przy stanowisku i zakładał słuchawki. Przesądnie wierzył, że pierwszy telefon określi cały dzień: jeśli będzie to coś prostego, wszystko pójdzie gładko, jeśli natomiast zadzwoni ktoś z bardziej skomplikowanym problemem, Grzegorz znowu wyjdzie z pracy z bólem żołądka i głowy.

Wyjątkowo dobra powieść kryminalna. Stara dobra szkoła pisarska... Wodzenie czytelnika za nos, fałszywe tropy, zaskoczenie, świetnie wykreowani bohaterowie, wielowątkowość, spójność i przede wszystkim ta genialna dwutorowość fabuły. Jest w tej książce wszystko to, co być powinno i zostało podane w wyśmienitej formie. Jestem pod bardzo dużym wrażeniem tej powieści.

Pochwalić należy również Michała Pawłowskiego, twórcę okładki. Tak, rzuca się w oczy. To jeden z tych projektów, obok którego nie przejdziesz obojętnie.

Całość cholernie wspaniała.

Tak właśnie powinno pisać się kryminały. Kańtoch wychodzi poza schematy i trendy panujące w Polsce i chyba bliżej jej do kryminałów niemieckich i angielskich. Wiosna zagubionych w języku angielskim z miejsca podbiłby świat!

Uczmy się drodzy koledzy od najlepszych. Czytajmy książki Ani Kańtoch.


Pierwszy tom kryminalnej trylogii jednej z najbardziej zdolnych autorek książek kryminalnych i fantastycznych, uznawana za królową budowania napięcia.


Krystyna, emerytowana policjantka, jako młoda dziewczyna straciła w tajemniczych okolicznościach brata: w 1963 roku piątka studentów wyruszyła w Tatry, troje z nich zostało odnalezionych martwych, jeden – brat Krystyny – zaginął bez wieści. Wrócił tylko Jacek.

Teraz, po ponad pięćdziesięciu latach, Krystyna niespodziewanie widzi go w osiedlowym sklepie w katowickim Janowie. Okazuje się, że Jacek pod zmienionym nazwiskiem mieszka w tej samej dzielnicy. Krystyna postanawia zmusić go, żeby wyznał, co wydarzyło się w górach – późnym wieczorem wybiera się do jego domu z nożem w plecaku. Gdy jednak wchodzi do willi, znajduje zwłoki Jacka.

Świadoma, że jeśli jej obecność na miejscu zbrodni wyjdzie na jaw, będzie pierwszą podejrzaną, zaczyna wykorzystywać kontakty z przeszłości i prowadzić prywatne śledztwo. Niestety, wraz z kolejnymi odkryciami okazuje się, że we wszystko może być zamieszana bliska jej osoba. Krystyna staje przed trudnym wyborem...


Komisarz nie bardzo wierzył w przyjacielskie rozstania. Kiedy rozwodził się z pierwszą żoną, przypominało to bardziej zażartą walkę na śmierć i życie, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Ale kto wie, może wśród takich ludzi jak Romaniuk to się zdarzało.


"Intrygująca bohaterka, wielowątkowe wciągające śledztwo, tajemnica z przeszłości – w najnowszej książce Kańtoch jest wszystko, co powinien mieć dobry kryminał. Nie byłem w stanie go odłożyć, a teraz nie mogę się doczekać kolejnej części."

- Wojciech Chmielarz -


"Emerytowana policjantka, niewyjaśniona rodzinna tragedia sprzed lat i tajemniczy człowiek. Brzmi jak wyzwanie. Anna Kańtoch konstruuje kryminalną fabułę, naginając schematy literatury gatunkowej. I świetnie! Dzięki temu jest powieść, która zaskakuje na każdej niemal stronie. Czekam na kontynuację."

- Anna Król -


"Odnoszę nieodparte wrażenie, że tam, gdzie inni spierają się o koronę polskiego kryminału, Kańtoch, jak kiedyś Agata Christie, kryje się w cieniu zwyczajności, wymyślając intrygi podczas prozaicznych czynności domowych. Siłą jej prozy jest bowiem ta doskonała znajomość szarej, zwyczajnej codzienności, na której tle kreśli precyzyjne, bardzo przemyślane fabuły."

- Jakub Ćwiek -


"W świetnej kryminalnej powieści Anny Kańtoch jest co najmniej dwójka bohaterów, obok których nie można przejść obojętnie. Po pierwsze – Katowice, z całą swoją nieznaną reszcie Polski tajemniczością, po drugie – stara policjantka, której nijak nie można zaklasyfikować wedle stereotypów. Lubię to!"

- Anna Dziewit-Meller -


"Nie boję się powiedzieć, że Kańtoch otwiera nowy rozdział polskiego kryminału. Jeszcze nikt taki jak Krystyna Lesińska nie prowadził tak nieoczywistego śledztwa, w którym tajemnica goni tajemnicę. Rewelacyjna nowość!"

- Leszek Koźmiński | blog Kryminalna Piła -


"Ile razy można wyprowadzić wszystkich w pole i zacząć od nowa? Za którym dopadnie nas mroczna przeszłość? Kto jest ofiarą? Są tu nie tylko świetne postaci i intryga – bohaterem książki jest też Górny Śląsk, który Anna Kańtoch czuje i rozumie."

- Adam Szaja | smakksiazki.pl -


"Ty huju... - zaczynał się jeden esemes. - Co ty sobie wogke, pojebie, wyobrazas? ze mozesz mnie tzucić jak jakas twoja szmate? chuju jebany pierdolony, nienawidze cie, nienawidze, nienawidze".

ANNA KAŃTOCH

Z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantastycznych oraz kryminalnych. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne. Łaska, jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Kolejna, Wiara, otrzymała podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2018 Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej.


Tytuł: Wiosna zaginionych (Tom 1)

Autor: Anna Kańtoch

Wydawnictwo: Marginesy

Premiera: 30 września 2020

Kategoria: Kryminał / Thriller / Sensacja

Projekt okładki: Michał Pawłowski

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 135 x 210

Liczba stron: 400

ISBN: 978-83-66335-85-1


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ
PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

lubimyczytać.pl; czytamykryminaly.pl; smakksiazki.pl; Portal Kryminalny; Pocisk - Magazyn Literacko Kryminalny.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Niesamowita nowa powieść autora światowego bestsellera W dół. Kiedy dwie młode kobiety – Caroline i Audrey – opuszczają kampus uczelni w środku zimy i jadą ponad tysiąc kilometrów na północ do Minnesoty, nagle – dosłownie kilka kilometrów od domu – muszą walczyć o życie w lodowatych wodach rzeki Black Root. Audrey udaje się przeżyć. Śmierć Caroline – a właściwie morderstwo – mocno uderza w mieszkańców małego miasteczka, przypominając o innej młodej kobiecie, która straciła życie w tej samej rzece dziesięć lat wcześniej... WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO MARGINESY NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO MARGINESY NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio "Halo Kultura" w każdy poniedziałek 21:00 - 23:00

www.marginesy.com.pl www.hultajliteracki.pl www.halo.radio#annakantoch #wiosnazaginionych #wydawnictwomarginesy #marginesy #hultajliteracki #kryminal #thriller #sensacja #haloradio #tuhaloradio #halotusieczyta #halokultura #trylogia #powiescZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

116 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie