top of page
Szukaj

WANDA RUTKIEWICZ - Na jednej linie

Dokładnie 33 lata temu, 23 czerwca 1986 roku, Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie K2. Jako pierwsza kobieta i pierwszy Polak. Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. O swoich wyprawach i płynących stąd przemyśleniach często pisała w czasopismach o tematyce alpinistycznej. Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Była też autorką lub współautorką kilku książek.


Jedną z takich książek jest Na jednej linie, przy której pomagała Wandzie Ewa Matuszewska. Recenzowana przez nas publikacja to wznowienie z 2010 roku. Premierowe wydanie miało miejsce w 1986 roku, a więc zaraz po zdobyciu przez Wandę szczytu K2.

Jak pisze we wstępie Ewa Matuszewska, książka powstawała osiem lat, z wielu różnych względów. Kiedy się ukazała, mimo wielu obaw, stała się książką kultową, tak samo zresztą, jak sama Wanda Rutkiewicz. Jej wyczyn, jakim było zdobycie szczytu góry K2, był czymś niewiarygodnym, niemalże szokującym i z pewnością czymś wspaniałym. Ta książka, to chyba najbardziej osobista odsłona Wandy Rutkiewicz, cudownie skonstruowana praca literacka, prawdziwa, sugestywna i pełna emocji. Zawierająca dużo fascynujących czarnobiałych zdjęć, trzymających w napięciu opisów i chwytających za serce zwierzeń. Na jednej linie to książka, którą każdy powinien przeczytać.


Pomyślałam o Krystynie i ogarnął mnie żal, jaki przychodzi, gdy dotrze świadomość nieodwracalności śmierci. I jeszcze irracjonalne poczucie winy, że nie zdążyło się wysłać listu, spotkać się... Później nie możemy sobie tego darować, opowiadamy - chcącym słuchać lub nie - że gdybyśmy wtedy...

"Czytelnik może poznać Wandę ze wszystkimi jej zaletami i wadami, czasem małostkową, czasem wielkoduszną, nie pamiętającą uraz, ale też potrafiącą ostro walczyć o swoje."

- Ewa Matuszewska | ze wstępu do książki -


"O Wandzie Rutkiewicz mógłbym czytać bez końca. Łączy nas ten sam dzień i miesiąc urodzenia oraz pasja do gór, ale dzieli nas niemal wszystko, bo Wanda była na znacznie wyższym poziomie, niczym bogini, niedościgniona, piękna, utalentowana, wyjątkowa i twarda jak skała. W zeszłym roku podążyłem jej śladem na Everest, targając ze sobą jedną z publikacji na jej temat. Mieszkańcy mijanych nepalskich wiosek są często odcięci od świata - w sensie Internet, telewizja, prasa - i wielu z nich nie kojarzy nazwisk z pierwszych stron gazet, czy wiadomości telewizyjnych, ale niemal każdy znał nazwisko Rutkiewicz. Wielu z nich miało zdjęcia lub wycinki starych gazet z czasów, kiedy Wanda zdobywała Everest i Kanczendzongę."

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki, himalaista -


Najsłynniejsza polska himalaistka, opowiada o swojej drodze od pierwszych wspinaczek w Karkonoszach po zdobycie Mount Everestu w 1978 roku. Wspomina dom rodzinny, pierwsze fascynacje sportem, fotografią, literaturą, studia, a później pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych. Ostatecznie miłością jej życia stały się jednak góry i to im poświęcała cały wolny czas.

Dzięki zapiskom w dzienniku, który prowadziła m. in. w czasie wyprawy na Everest, poznamy kulisy wypraw wysokogórskich, postawy ludzi w ekstremalnych sytuacjach, ich walkę z własnymi słabościami i górskim żywiołem.


Władza nad ludźmi nie była magnesem, choć władza kierownika wyprawy była mi potrzebna jako niezbędny czynnik tworzenia.

WANDA HALINA RUTKIEWICZ-BŁASZKIEWICZ

(ur. 4 lutego 1943 w Płungianach, zm. 13 maja 1992 na stokach Kanczendzongi w Himalajach) – polska alpinistka i himalaistka, z zawodu elektronik, jedna z najwybitniejszych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie, pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie Ziemi oraz jako pierwszy Polak i pierwsza kobieta zdobyła szczyt góry K2.


TYTUŁ: Na jednej linie

AUTOR: Wanda Rutkiewicz

WSPÓŁPRACA AUTORSKA: Ewa Matuszewska

WYDAWNICTWO: Iskry

DATA WYDANIA: styczeń 2010

LICZBA STRON: 208

OPRAWA: miękka

FORMAT: 150 x 235 mm

ISBN: 978-83-244-0129-1


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


WANDA RUTKIEWICZ NA FACEBOOKU


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Opowieść o życiu Jana Karskiego, legendarnego kuriera z czasów II wojny światowej, który wchodził do warszawskiego getta i obozu w Izbicy Lubelskiej, przedostawał się przez granicę górami i dotarł nawet do Stanów Zjednoczonych, gdzie zdał Rooseveltowi relację z sytuacji w okupowanej Polsce i eksterminacji Żydów. Ale oprócz rysu biograficznego autor przedstawia poglądy bohatera książki między innymi na wojnę, Holokaust i Polskę, tę przedwojenną, wojenną i powojenną.#wandarutkiewicz #najednejlinie #iskry #K2 #everest #himalaizm #recenzja #hultajliteracki

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie