top of page
Szukaj

WILCZYCA - Sylwia Koperska

Kiedy pisałem Złodzireja, wiedziałem, że będzie to książka surowa, arogancka i cierpka. Gdybym chciał to zrobić inaczej, bohater tej książki - Grzesiek Stelmaszewski - nie oddałby mi tej historii, lecz zachował ją dla siebie po grób. Grzesiek był starej daty facetem, tak po prostu, rasowym samcem PRL-u i choć bardzo inteligentnym, to jednak prostym chłopakiem, dla którego nie miało znaczenia to, że nawet najbrzydsze kaczątko może być kiedyś pięknym łabędziem. Było brzydkim kaczątkiem i basta. Reszta go nie obchodziła. Jednak Wilczyca to powieść absolutnie przeciwstawna Złodzirejowi, choć bardzo podobna, a Sylwia Koperska zdaje się widzieć w brzydkim kaczątku więcej, niż tego pięknego łabędzia, którym może się stać w przyszłości... Znacznie więcej.


Pozwoliłem sobie porównać Stelmaszewskiego z Koperską, bo to dwa przeciwległe bieguny, a jednak wiele ich łączy. Oboje mieli życie, które pełne były wybojów, szaleństw i trudnych decyzji. Oboje doświadczyli życia, które niejednego przyprawiłyby o zawrót głowy. Co prawda Grzesiek nie napisałby sam o sobie, ale Sylwia Koperska podjęła się tego wyzwania i już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest rasową pisarką. Biorę to jednak na plus, bo właśnie dlatego ta książka jest taka ciekawa. Kobieta opowiada o swoim burzliwym życiu w sposób, jakiego zawodowy pisarz z pewnością by unikał. Jestem przekonany, że poszedłby inną drogą. Tylko czy ktokolwiek chciałby przeczytać tę książkę w wydaniu PRO? Z pewnością, ale umówmy się, że byłaby to zupełnie inna opowieść, bo o takiej kobiecie nie można byłoby napisać książki takiej, jaka powstała o Stelmaszewskim. Ta forma jest lepsza, bo inna.


Policjanci wyprowadzili mnie i Zielę na zewnątrz, rozmawiając między sobą o tym, co żony zrobiły na obiad. Byli całkowicie poza strefą mojego bólu. Chciałam się rozejrzeć. ale mój wzrok utkwił w bramie, dosłownie się w niej utopił - w masywnej, metalowej, ciężkiej bramie, wysokiej na paręnaście metrów. Stała się symbolem mojego koszmaru, widzę ją w snach do dziś. Nic potem nie było już tak przerażającego jak huk tej bramy, za którą skrywało się piekło. Za chwilę miałam przez nią przejść i zrozumieć, że wolność jest widokiem nieba.

Nie jest to wybitna literatura, ale też Autorka nie siliła się na wiekopomne dzieło, lecz starała się napisać książkę od serca i prosto z duszy, co wydaje się, wyszło jej całkiem nieźle. Styl również nie powala, ale też nie spodziewałem się czegoś w rodzaju Olgi Rudnickiej. I cóż z tego, że jest to bliskie Masy czy Vegi, uważam, że wartością dodaną tej książki jest to, że napisała ją kobieta, a motywem przewodnim jest głód wolności. Tym bardziej teraz, w tych czasach. Choć do tej upragnionej wolności wiodła droga pełna dziur i kamieni, to jednak przecież cel uświęca środki.

Czy podobało mi się zakończenie? Jest nieco banalne, ale znów - takie przecież miało być i wydaje się, że do tej historii bardzo pasuje. Wiele momentów w życiu bywa często banalnych, a powieść ta jest w końcu o życiu, o niczym innym. I co najważniejsze dla mnie w tej książce - Jest w Koperskiej trochę poezji, czym bardzo mnie zaskoczyła. Żaden mężczyzna nie napisałby tej historii w taki sposób, choć pazur jest tu duży i mocno zaostrzony.

Bez względu na to, czy ta historia jest prawdziwa, czy nie (bo i takie głosy się pojawiają), ma ona swoją wartość i mnóstwo pozytywnych aspektów. I powtórzę to jeszcze raz, że dwie sprawy są tu cholernie ważne: to, że autorem TAKIEJ historii jest kobieta i to, że jest w tej szalonej opowieści rys poezji. Nieco zakamuflowanej, ale jednak.


Wszystkie pani objawy wskazują na to, że to ciąża. A ciąża to nie śmieć.

PRZECZYTAJ, ZANIM OBEJRZYSZ!


Ona ma siłę, serce i  charakter. Jest wilczycą… Historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, którą będziesz czytać z zapartym tchem.

Karolina ma wszystko: pieniądze, zamożnych rodziców, rezydencję w Gdańsku, wstęp do najlepszego liceum. I jednocześnie wszystkiego jej brakuje: miłości matki, akceptacji i poczucia bezpieczeństwa we własnym domu. Żyjąc na co dzień z bezduszną matką, łaknąc uczucia i marząc o wolności, pogubiona dwudziestolatka decyduje się na ryzykowny krok: wstępuje do gangu złodziei samochodów.

Przekonaj się, jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za ten rozdział w życiu. Ile siły może mieć młoda wrażliwa kobieta, która właśnie została matką. Czy nieoczekiwana miłość stanie się drogą ku wolności, a błędy młodości będą nauczką na dalsze życie?

W tej historii odnajdzie się każda kobieta, która wątpi lub nie wierzy w siebie, ale nie boi się zaryzykować. Bo przegrywa tylko ten, kto przestaje być sobą.

Ta fascynująca i barwna opowieść już na etapie powstawania została kupiona przez producentów filmowych i niebawem pojawi się na srebrnym ekranie.


Nadal pozostawałam dzieckiem, które bawi się w dorosłość. W tamtym czasie miałam tylko tyle w sobie i tylko tyle mogłam dać.

SYLWIA KOPERSKA

Urodziła się 3 marca 1970 roku w Gdańsku. Właścicielka słynnego Studio ZEZE w hotelu Marina. Manager w Domu Opieki Społecznej Gniazdo Rodzinne prowadzonego przez Księdza Stefana Wysockiego. Koordynatorka Medycznej Strefy Piękna w Grupie LUX MED. W latach 2015–2019  Business Development Director w spółce Maciej Zień. Współpracowała z Patrykiem Vegą przy scenariuszu do filmów "Plagi Breslau" i "Kobiety Mafii 2". Prywatnie szczęśliwa żona i matka dwóch dorosłych córek . Nade wszystko ceni w życiu prawdę, szczerość i życzliwość. Wrażliwa na ludzką krzywdę, wierzy w ludzi i nie przekreśla nikogo. Bezgranicznie kocha wilki, hołdując ich zasadom. Miłośniczka Szekspira i Márqueza.


Tytuł: Wilczyca

Autor: Sylwia Koperska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Premiera: 01 września 2020

Liczba stron: 384

Format: 135 x 210 mm

Okładka: Miękka ze skrzydełkami

Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz

ISBN: 978-83-8169-341-7


KUP TERAZ


PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Życie na gorąco; Wirtualna Polska; Lifetime; Baziółka; Amrit Joy.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Autorka międzynarodowych bestsellerów "Sekretna córka" oraz "Ukochany syn" oddaje teraz w nasze ręce przejmującą powieść o rodzinie, której członkowie wskutek życiowej tragedii oddalają się od siebie, a potem na powrót jednoczą.

Rodzina Olandrów uosabia współczesny amerykański sen. Jaya - wykształcona córka hinduskiego dyplomaty, oraz Keith - pochodzący z Filadelfii ambitny bankier, poznają się w londyńskim pubie w 1988 roku, a po ślubie zamieszkują w pięknym domu w Kalifornii...

WIĘCEJ O KSIĄŻCE
WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA NA INSTAGRAMIE


HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio "Halo, tu się czyta!"

w każdą niedzielę od 09:00 do 11:00

www.proszynski.pl www.hultajliteracki.pl www.halo.radio

#sylwiakoperska #wilczyca #wpogonizawolnoscia #wydawnictwoproszynski #proszynski #literaturapolska #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #halozbrodnia #powiesc #premieraZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com vuco@halo.radio +48 698 800 944

98 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page