top of page
Szukaj

W GŁĘBI LASU - Harlan Coben

Trzynaste wydanie tej książki w Polsce w ciągu trzynastu lat od premiery. I za każdym razem dobrze się chyba sprzedaje, skoro wydawca decyduje się na kolejne wznowienia. Naprawdę, robi wrażenie. Najnowsza publikacja nawiązuje okładką do serialu produkcji Netflix i znów powieść robi furorę wśród czytelników, tym bardziej że serial jest produkcji polskiej.


Zaczęliśmy od serialu, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. Zawsze pierwsza była książka, a dopiero później ekranizacja. No, ale czekając na książkę z odpowiednią okładką, postanowiliśmy sprawdzić, jak polska kinematografia poradziła sobie z powieścią jednego z najbardziej rozpoznawalnych pisarzy w obecnym świecie. Zacząć należy od tego, że włodarze Netflixa wpadli na genialny pomysł wykupienia praw do ekranizacji kilkunastu książek Cobena i powierzenie ich adaptacji większości krajom, w których ów platforma jest obecna. Polska jest kolejnym wybrańcem, a w kolejce stoją już choćby Włosi i Francuzi. Było to świetne posunięcie z punktu widzenia marketingowego, ale też miły ukłon w stronę widzów. Niestety, polska produkcja nie zachwyca. Z wielu powodów... Jednym z nich jest marna gra aktorska, szczególnie aktorów młodszych, ale największą bolączką (prócz wielu błędów czysto wizualnych) jest dźwięk. Chyba już wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że oglądając film, pytamy samych siebie lub współoglądających: co on powiedział?

Dykcja, dykcja i jeszcze raz dykcja. Opowiadał nam kiedyś Emilia Kamiński, że świętej pamięci Aleksander Bardini wymagał od swoich studentów, aby ćwiczyli dykcję, bo jest to jedno z ich najważniejszych narzędzi pracy. Wystarczy również spojrzeć na filmy z lat 80. i wcześniej, kiedy sprzęt filmowy był znacznie gorszej jakości, a mimo to aktorzy mówili zrozumiale, składnie, ładnie i wyraźnie. Niestety, dzisiaj mamy w polskich filmach z tym ogromny problem i chyba nawet najlepsi spece od dźwięku nie są w stanie jakkolwiek to naprawić podczas postprodukcji.

Co tyczy się jednak samej fabuły (filmowej), mocno ona odbiega od wersji książkowej, co raczej zrozumiałe, bo już wcześniejszą produkcje Netflixa na podstawie książek tego amerykańskiego pisarza mocno się różniły od swoich literackich pierwowzorów. Włącznie z dobrze przyjętym The Stranger. Niestety, W głębi lasu jest jedną z najgorszych produkcji cobenowskich i bardzo tego żałujemy, bo liczyliśmy na coś więcej... na dużo więcej. I lepiej.


JAKĄ TAJEMNICĘ SKRYWA MILCZĄCY LAS?


A co z książką? To już zupełnie inny kaliber. Coben przyzwyczaił nas do tego, że jest po prostu pisarzem rewelacyjnym, z ogromnym pokładem genialnych pomysłów. I choć W głębi lasu nie należy do tej grupy najlepszych jego książek, to wciąż jest to powieść warta polecenia. Jedyne co nas drażni to sposób, w jaki Coben kończy swoje książki, zawsze pozostawia jakieś niedopowiedzenia, ale taki ma styl i pomysł na swoje pisanie, więc nie ma co się specjalnie czepiać. Z drugiej zaś strony, może to i dobrze, niech czytelnik ruszy mózgownicą i sam sobie odpowie na nurtujące go pytania.

Dla nas ta książka jest o niebo lepsza od większości tego typu historii, szczególnie tych z rodzimego podwórka. Autor potrafi jak mało który kolega po fachu wodzić za nos od pierwszej do ostatniej strony, a pokłady emocji wręcz wylewają się z książki dzięki dużej ilości wspaniałych dialogów i szybkim, aczkolwiek rzeczowym opisom. Na szczególną uwagę zasługuje w tej książce postać Lucy - wykreowana w iście szelmowski sposób, choć innym bohaterom, w tym również (a może przede wszystkim) Camilli Copeland oraz Sosha i Pula również niczego nie brakuje.


Jeszcze nigdy nie widziałem ojca płaczącego - nie, kiedy umarł jego ojciec, nie wtedy, gdy moja matka uciekła i nas zostawiła, a nawet nie wtedy, gdy dowiedział się o mojej siostrze, Camille. Jednak teraz płacze. Nie wstydzi się łez. Spływają strumieniami po jego twarzy. Łkanie odbija się echem wśród drzew.

Trudno powiedzieć, co sprawia, że Cobena czyta się na jednym wdechu. Jest przecież masa lepszych pisarzy od niego, a mimo to trudno oprzeć się pokusie sięgania po kolejne jego książki i zachwycać się nimi zarywając noc. Jest w tych historiach jakaś magia, która nie pozwala rozstać się z książką przed końcem. Bez względu na to, czy powieść ta należy do puli tych najlepszych, czy nieco gorszych tytułów Autora. Pasuje nam również sposób narracji pierwszoosobowej, dzięki której książka nabiera autentyzmu i zdecydowanie bliższa jest czytelnikowi. No i wspomniane już wcześniej dialogi - niewielu pisarzy potrafi nimi żonglować w tak dobry sposób, ładując w nie więcej emocji, niż można by się było spodziewać. Nie bez znaczenia jest również przekład, Zbigniew A. Królicki robi świetną robotę i dzięki temu dostajemy dokładnie to, co siedziało w głowie Autora, kiedy ślęczał nad projektem książki.

Dla lubujących się w audiobookach polecamy wersję z Krzysztofem Globiszem, dostępną na stronie Wydawnictwa Albatros!


"W głębi lasu może się okazać najlepszą rzeczą, jaką Coben napisał. Trzymająca w napięciu historia, świetnie postacie i ciemne sekrety."

- Chicago Sun-Times -


"Powieść pełna napięcia i zaskakujących zwrotów akcji, które sa popisowym numerem Harlan Cobena."

- The Washington Post -


"Ciemna i pokręcona historia."

- Pittsburgh Post-Gazette -


Pewnej nocy poszliśmy sami do lasu. Nie powinniśmy.

Myśleli, że znaleźli najbardziej odosobnione miejsce w okolicach młodzieżowego obozu PLUS. Nie mogli się bardziej pomylić. Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary jakimś cudem przeżyły?

Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli przerażone krzyki dobiegające zza drzew. I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje?

SERIAL POLSKIEJ PRODUKCJI JUŻ NA NETFLIX! Sześcioodcinkową produkcję wyreżyserował Leszek Dawid („Jesteś Bogiem“) oraz Bartosz Konopka („Królik po berlińsku“). Producentką kreatywną jest Anna Nagler („Ukryta gra“), producentami wykonawczymi Andrzej Muszyński oraz sam Harlan Coben.


Sowiecki rząd wypuścił go z kraju. Wasi żydowscy przyjaciele myśleli, że to w wyniku ich nacisków. Litości. Czy grupka Żydów z synagogi naprawdę sądziła, że wywiera presję na rząd, który przed nikim nie odpowiadał?

HARLAN COBEN

Współczesny amerykański pisarz, który uznanie w kręgu miłośników literatury sensacyjnej zdobył swoją trzecią książką, Bez skrupułów, opublikowaną w 1995 r. Jako pierwszy współczesny autor otrzymał trzy prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą – Edgar Poe Award. Światowa popularność Cobena zaczęła się w 2001 roku od thrillera Nie mów nikomu, zekranizowanego w 2006 roku. Kolejne powieści, m.in. Na gorącym uczynku, Wszyscy mamy tajemnice, Zostań przy mnie, Schronienie, Kilka sekund od śmierci, Sześć lat później i Tęsknię za tobą, uczyniły go megagwiazdą gatunku i jednym z najchętniej czytanych autorów, także w Polsce. Twórczość pisarza wciąż budzi zainteresowanie filmowców: na podstawie prozy Cobena powstało kil­ka filmów i seriali, prawa do ekranizacji Tęsknię za tobą zostały kupione przez Warner Bros, a w ekranizacji Już mnie nie oszukasz główną rolę zagra Julia Roberts. Powieści Harlana Cobena, publikowane w 43 językach, sprzedały się już w ponad 70 milionach egzemplarzy na całym świecie.


Tytuł: W głębi lasu

Autor: Harlan Coben

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 3 czerwca 2020

Tytuł oryginalny: The Woods

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki

Premiera: 2007

Projekt okładki: Kasia Meszka

Liczba stron: 432

Oprawa: Miękka za skrzydełkami

Format: 125 x 195 mm

ISBN: 978-83-8125-797-8


OCENA: 8,5/10

(Ocena serialu: 5/10)


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta Krzysztof Globisz)


HARLAN COBEN W WYDAWNICTWIE ALBATROS


OFICJALNA STRONA AUTORA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Alice i Gabriel nie pamiętają wczorajszej nocy… Ale długo o niej nie zapomną…

Nowy Jork, 8.00 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają, żeby się kiedykolwiek spotkali. Poprzedniego wieczoru Alice bawiła się z przyjaciółkami na Polach Elizejskich, a Gabriel grał na pianinie w dublińskim klubie. Niemożliwe? A jednak… Jak wplątali się w tę niebezpieczną historię? Plamy czyjej krwi znajdują się na koszulce Alice? Dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku? WIĘCEJ O KSIĄŻCE#harlancoben #wglebilasu #wydawnictwoalbatros #hultajliteracki #recenzja #netflix #serial #albatros #coben #haloradio #halotusieczyta #halozbrodnia #ATC #AutorTeżCzłowiek


WYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.wydawnictwoalbatros.com

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

85 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page