top of page
Szukaj

W CIENIU ZŁA - Alex North

Ile razy w roku sięgacie po książkę, która okazuje się petardą? My bardzo często, jakoś tak się stało, że mamy nosa do książek... a może po prostu nie łapiemy wszystkiego, co nam wciskają i ufamy intuicji? Oczywiście zdarzają się też rozczarowania, niestety, i wtedy jesteśmy wkurzeni, że daliśmy się ponieść agresywnej reklamie i że straciliśmy czas na gniota, kiedy mogliśmy w tym czasie przeczytać coś bardziej wartościowego. Daliśmy się ponieść również dość szeroko zakrojonej kampanii reklamowej nowej książki Alexa Northa W cieniu zła. No i co z tego wyszło?


Wyszły z tego dwie nieprzespane noce, żywe dyskusje na forum Hultaja Literackiego i spory... dużo sporów. Ale nie o to, czy książka jest dobra, czy zła, ale o to, kto z nas ma napisać recenzję. Każdy chciał, bo każdy zakochał się w tej historii bez opamiętania! Powieść tak dobra, a zarazem tak niepokojąco spokojna w swojej mroczności, że włosy jeżyły się na całym ciele. Brakowało jedynie niskich tonów muzyki, budzących grozę, coś jak w hollywoodzkich thrillerach. Kochamy takie klimaty jak jasna cholera! Zdaję sobie sprawę z tego, że opis "nie można się od niej oderwać" to oklepany frazes, ale tak właśnie było! Nie jesz, nie śpisz, nie pracujesz, tylko czytasz, czytasz i czytasz, a historia zżera cię od środka i czujesz się jak na haju. Wyborna to była lektura, a teraz czekamy na kolejne książki Northa, bo to, jak facet pisze, to istne czary mary.


NOWY ELEKTRYZUJĄCY THRILLER ALEXA NORTHA, AUTORA BESTSELLEROWEGO SZEPTACZA, KTÓRY ZNALAZŁ SIĘ NA KRÓTKIEJ LIŚCIE CWA DAGGERS 2020.


Moim życiem niepodzielnie rządzili dorośli, żaden z nich nie zauważył jednak czarnego gnijącego kwiatu rosnącego na środku ogrodu. Być może uznali, że trawa wypalona przez truciznę nie miała dla nich większego znaczenia.

Alex North jest równie tajemniczym pisarzem, jak jego książki. Zresztą od jakiegoś czasu panuje trend, aby ukrywać się za pseudonimem i pozwolić książce obronić się samej. Dobry trend, pod warunkiem, że i książka dobra. North wie, co robi, wypracował swój własny, dobry i niepodrabialny styl i skrzętnie go pielęgnuje. Te tajemnice w jego historiach bywają często irytujące, ale w obu przypadkach (Szeptacz i W cieniu zła) jest to zupełnie uzasadnione. Kojarzycie serial Detektyw, szczególnie dwa pierwsze sezony? No więc to jest właśnie taka książka, nieco leniwa, mocno enigmatyczna, wielopoziomowa, z mocnym pierd*****ciem na finiszu.

W Cieniu zła to powieść z bardzo dużą ilością bohaterów, z których jedni przewijają się przez książkę błyskawicznie, inni pozostają w niej na dłużej, a część z nich zdawać by się mogło, przemyka przez nią mimochodem (sic!). Jest to trochę taka zabawa z czytelnikiem, i właśnie przypomniał mi się inny film - Tożsamość. Oba te projekty łączy coś, co amerykańscy reżyserzy nazywają "duplex story". Chodzi o dwa światy, które przeplatają się ze sobą, tworząc z pozoru chaotyczną historię o wielu nieścisłościach. A wszystko wyjaśnia finał.

Trudna to forma do uprawiania, zarówno w filmie, jak i literaturze, choć wydaje mi się, że pisarze mają gorzej, choćby dlatego, że przecież filmowcy wspomagają się obrazem, ułatwiając lub utrudniając widzowi możliwości rozwiązania zagadki, zanim nastąpi The End, a tu jest tylko słowo i nasza wyobraźnia.

Szczerze mówiąc, to nawet nie jesteśmy pewni, czy zdjęcie, jakim posługuje się Autor, jest prawdziwe. Sam o sobie mówi niewiele, wspominając jednak o tym, że już wcześniej pisał powieści, lecz pod innymi nazwiskami. Jest to być może skrzętnie zaplanowany PR Autora, którego zdaniem jest wzmożone zainteresowanie jego osobą, a co za tym idzie jego książkami.

Jak by jednak na to nie patrzeć, książki bronią się same, a W cieniu zła to powieść, jakiej nie powstydziliby się ani Stephen King, ani Graham Masterton czy choćby nowe (cholernie dobre) nazwisko na rynku - C.J Tudor.


Ze wszystkich stron otaczały mnie jasnoczerwone ptaki. Widok był tak oszałamiający, że zrobiłem krok do tyłu i omal nie wpadłem w dziurę. Serce waliło mi jak młotem. Po chwili zorientowałem się jednak, że mam przed oczami zupełnie coś innego.

Rytualne morderstwo, nawiedzone przez złe moce miasteczko, budząca paniczny strach postać Czerwonorękiego oraz przytłaczająca atmosfera nadciągającej katastrofy. Ta historia wciąga, trzyma w napięciu, hipnotyzuje złowieszczą scenerią i przyprawia o gęsią skórkę.

Niepozorna dzielnica Gritten Wood ma mroczną przeszłość. Dwadzieścia pięć lat temu doszło tu do bestialskiego morderstwa o podłożu rytualnym, w którym uczestniczyło kilku nastolatków. Policji udało się zatrzymać jednego ze sprawców, drugi, Charlie, zniknął w tajemniczych okolicznościach.

Paul Adams doskonale pamięta, co się wtedy stało. Dobrze znał Charliego i jego ofiarę, a tamte wydarzenia położyły się cieniem na jego dorosłym życiu. Ćwierć wieku później pełen obaw wraca do rodzinnej miejscowości.

Ku swojemu przerażeniu odkrywa, że historia się powtarza. W okolicy dochodzi do serii morderstw zainspirowanych zbrodnią sprzed ćwierć wieku. Duchy przeszłości, te prawdziwe i te tylko wymyślone, wciąż go prześladują.


"Nie wiem, kim jest Alex North, ale pisać potrafi, jak mało kto! Wciągnął mnie w swoją historię i zaserwował emocjonalny rollercoaster, niepozostawiając złudzeń co do tego, że oto mam do czynienia z jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy XXI wieku."

- Ivo Vuco | polski pisarz, dziennikarz, krytyk literacki. Autor Złodzireja -


"W mrocznym świecie stworzonym przez Northa ciężko odróżnić to, co dzieje się naprawdę od tego, co tylko się przyśniło… W pewnym momencie wszystko wydaje się koszmarem. Druga powieść autora trzyma w napięciu równie mocno jak debiut, a do tego jest jeszcze bardziej przerażająca. Jeśli podobał wam się Szeptacz, ta książka was zachwyci."

- Alex Michaelides | autor Pacjentki -

"Zanim ta pokręcona historia dotrze do końca, czeka was mnóstwo niespodzianek. Genialny, niesamowicie przerażający thriller. Jeśli jesteście fanami Stephena Kinga, prawdopodobnie pokochacie też Alexa Northa".

- Library Journal -

„Spodziewajcie się, że powieść Northa was zelektryzuje. Autor po mistrzowsku myli tropy, co krok dając czytelnikowi prztyczka w nos. Ten oszałamiający thriller stawia Alexa Northa w gronie najwybitniejszych autorów powieści z dreszczykiem”.

- Booklist -


Odpowiedź na to pytanie przyszła nagle i przeszły mnie ciarki. Wyobraziłem sobie ciemny las rozciągający się teraz za moimi plecami. Inkubacja.

ALEX NORTH

Urodził się w Leeds (Wielka Brytania), gdzie obecnie mieszka z żoną i synem. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Leeds i zanim został pisarzem, pracował tam na wydziale socjologii. Jest autorem bestsellerowej powieści Szeptacz, która przyniosła mu międzynarodową sławę. W Cieniu zła jest drugą powieścią wydaną pod tym nazwiskiem, wcześniej publikował pod innymi pseudonimami.
Tytuł: W cieniu zła

Autor: Alex North

Wydawnictwo: Muza

Data wydania: 28 października 2020

Tytuł oryginalny: The Shadow Friend

Tłumaczenie: Paweł Wolak

Premiera: 2020

Wydanie: 1

Liczba stron: 416

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Format: 130 x 205 mm

Projekt okładki (adaptacja oryg.): Tomasz Majewski

ISBN: 978-83-287-1499-1


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


ALEX NORTH W WYDAWNICTWIE MUZA S.A.

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Ciepła, pełna niewymuszonego humoru i ironicznego brytyjskiego dowcipu komedia kryminalna z uroczymi bohaterami, których nie sposób nie polubić.

Znakomite połączenie klasycznej intrygi kryminalnej z zabawną komedią, powieść pogodna, wzruszająca i nieodparcie optymistyczna.

Dla czytelnika w każdym wieku.

Drżyjcie, łotry! Czwórka seniorów z Czwartkowego Klubu Zbrodni wkracza do akcji!

WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO MUZA S.A. NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO MUZA S.A. NA INSTAGRAMIE


HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio

"Halo, tu się czyta!" w każdą niedzielę od 09:00 do 11:00www.muza.com.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio#wcieniuzla #alexnorth #wydawnictwomuza #muza #literaturaangielska #kryminal #thriller #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #halozbrodnia #powiesc #premiera ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW

•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com vuco@halo.radio

+48 698 800 944