top of page
Szukaj

V2 - Robert Harris

Listopad 1944 roku. Niemcy stoją w obliczu klęski militarnej. Jedyną szansą na odwrócenie biegu wydarzeń jest cudowna broń Hitlera – V2. Rudi Graf, jeden z konstruktorów pocisków, jest odpowiedzialny za ataki rakietowe na Anglię, a zwłaszcza na Londyn. Ich nasilenie zadowala wprawdzie Führera, ale naraża na śmiertelne niebezpieczeństwo niemieckich żołnierzy. Graf, który nigdy nie wierzył w nazistowską propagandę, nie widzi już szans na zwycięstwo, a dalsze wystrzeliwanie V2 uważa za zwykłe ludobójstwo. Pytanie, czy odważy się coś z tym zrobić? Kay Cathon-Walch z Żeńskiej Służby Pomocniczej RAF-u cudem uchodzi z życiem, kiedy niemiecka rakieta trafia w dom, w którym spędziła upojną noc z kochankiem. Przerażona bliskością śmierci dziewczyna zgłasza się na ochotnika do niebezpiecznej misji, której celem jest zidentyfikowanie i likwidacja wyrzutni rakiet. Pocisk V2 potrzebuje pięciu minut na dotarcie do Londynu. Na zlikwidowanie kolejnego Brytyjczycy mają zaledwie sześć minut. Po jednej stronie frontu jest Kay, po drugiej Graf, ich drogi nie powinny się przeciąć. Ale los płata czasem dziwne figle.

Z Robertem Harrisem mam taki problem, że pisarz ten przeplata dobre książki ze złymi. Oczywiście jest to moja własna opinia, poparta książkami, które czytałem, a nie odpuszczam żadnej z nich. Pomysły Harris ma świetne, do fabuły również nie można się przyczepić, ale już sprawy techniczne, czyli styl i konstrukcja czasami mnie zawodzą. Mimo wszystko czytam każdą jego książkę, bo chcę, aby mnie zaskoczył, a poza tym Harris nie jest wyjątkiem, niemal każdy pisarz ma dobre i złe książki w swoim dorobku, więc głupotą byłoby się obrazić na autora za jedną, czy dwie publikacje, które nie przypadły mi do gustu.

Kiedy pytałem znajomych o ich doświadczenia z Harrisem, to okazało się, że każdy z nich lubi co innego, i weź człowieku bądź tu mądry...


Thriller, w którym fakty związane z jednym z ostatnich zrywów wojennych nazistowskich Niemiec przeplatają się z fikcją literacką. Niemiecki fizyk, który marzył o locie na Księżyc, lecz zamiast odkrywać świat, jest zmuszony go niszczyć. Angielska archeolożka, która zamiast badać starożytne ruiny, musi śledzić ruchy wroga. On próbuje zachować człowieczeństwo, ona ocalić swój kraj.


Tym razem jednak Harris mnie nie zawiódł, mogę z ręką na sercu przyznać, że jest to jedna z trzech jego najlepszych książek (obok Monachium i Vaterland).

Ta konstrukcja i ten styl odpowiadają mi najbardziej, jest zupełnie inny od tego, jaki znaleźć możecie w powieści Oficer i szpieg.

Sama fabuła i łączenie w niej faktów z literacką fikcją są równie płynne, jak u Dana Browna, choć to zupełnie inny kaliber. Książka tak nie pędzi, jak u Browna, ale w tej publikacji jest to zaletą. Postaci kapitalne, szczególnie Kay Caton-Walch, wnoszą do książki mnóstwo dynamiki, tak samo zresztą, jak dialogi, bardzo, bardzo dobre i jest ich dużo.

Caton-Walch to logicznie i z sensem myśląca postać, natomiast Rudi Graff (druga z głównych postaci) to chaotyczny i nieco zagubiony naukowiec, ale czyni go to człowiekiem prawdziwym. Jestem w stanie sobie wyobrazić Graffa, który - parafrazując Goethe - jest tą siłą, która wiecznie dobra pragnąc, wiecznie zło czyni.

Trochę może zaskakiwać fakt (tak samo zresztą, jak w przypadku powieści Enigma), że autor omija wielkim łukiem polski wkład w obie opowiedziane przez siebie historie. Należy jednak pamiętać, że te powieści to fikcja literacka oparta jedynie na faktach, których jest tu niewiele. Z pewnością jest to klucz do zrozumienia tych powieści, bo słyszałem mnóstwo głosów na ten temat, szczególnie "naszych patriotów". Nie jest to książka historyczna, a thriller, który zahacza momentami o historię.

Harris chwyta temat, o którym słyszeli niemal wszyscy, po czym przerabia go na własną modłę. Przecież nawet sam Rudi Graff jest tu postacią fikcyjną, choć Harris przypisuje mu współudział w konstrukcji rakiet V2. A zatem raz jeszcze - to nie jest książka historyczna, biorąc ją do ręki, należy spodziewać się dziewięćdziesięcioprocentowej fikcji, ale za to wspaniale opowiedzianej powieści.


- Wszystko, czego teraz potrzebujemy, to V2.

Powieść można określić jako niedopowiedzianą i to właśnie u tego pisarza lubię, bo pozostawia wiele furtek dla czytelników, aby mogli użyć swoich imaginacji, siły swojej wyobraźni, a potem spierać się z innymi czytelnikami o to, kto miał rację (coś jak u Dawida Grosmana). My tak robimy, spieramy się po książkach Harrisa i cenimy sobie właśnie takich pisarzy, którzy zmuszają nas do sporów. Takiej umiejętności można Harrisowi jedynie pozazdrościć.

Oczywiście jest w tej powieści trochę nieprawdopodobnych rzeczy, które bliższe są pisarzom science-fiction, a nawet takie momenty, które być może po prostu autor powinien lepiej sprawdzić, ale są to jedynie nic nieznaczące szczególiki, prawdopodobnie wymyślone lub przerysowane przez autora dla podkręcenia fabuły.

Jak dla mnie ta książka to sztos, nawet jeśli jest dużo "wolniejsza" od Enigmy. Choć jak tak dobrze się przyjrzeć innym książkom tego autora i na spokojnie je przeanalizować, to chyba żadna z nich nie pędzi, jak na rasowy thriller przystało. Cóż, Harris z pewnością dzieli czytelników na tych, którzy go kochają i na tych, którzy go nienawidzą. Mimo wszystko bez zająknięcia mogę polecić jego książki każdemu, nawet te, które uważam, że są dużo słabsze od V2, bo Robert Harris to jeden z najciekawszych pisarzy naszych czasów.


Thriller, w którym fakty związane z jednym z ostatnich zrywów wojennych nazistowskich Niemiec przeplatają się z fikcją literacką.


"Szalenie wciągająca książka!"

- The Guardian -


"Oszałamiająca!"

- The Daily Mail -


"V2 to doskonały thriller, ale także opowieść o bezsensowności wojen."

- Frankfurter Allgemeine Zeitung -


"Kluczowy moment drugiej wojny światowej, szpiedzy, zdrajcy, kochankowie... Niesamowite napięcie!"

- Die Weltwoche -


"Porywająca lektura ze świetnym twistem."

- The Daily Telegraph -


"Sensacja, technothriller, dramat wojenny, powieść historyczna... W najnowszej książce Harrisa można znaleźć elementy wszystkich tych gatunków, a nikt tak jak on nie potrafi ich połączyć."

- Booklist -


Foto: materiały prasowe / zapożyczone z portalu www.wyborcza.pl

ROBERT HARRIS

Brytyjski pisarz i dziennikarz; pracował m.in. dla BBC i jako komentator polityczny dla "The Observer". Autor kilku książek popularnonaukowych, ale przede wszystkim czternastu przetłumaczonych na czterdzieści języków powieści: thrillerów - Vaterland, Enigma, Archangielsk, Autor widmo, Indeks strachu, Konklawe, Monachium, Drugi sen V2 (większość z nich została sfilmowana) - a także powieści historycznych z elementami sensacji - Pompeje, Oficer i szpieg oraz "Trylogia rzymska", w której ukazały się Cycero, Spisek i Dyktator. Już wkrótce na platformę Netflix trafi serial na podstawie książki Harrisa Monachium. W rolę premiera Wielkiej Brytanii Neville'a Chamberlaina wcieli się Jeremy Irons!


Tytuł: V2

Autor: Robert Harris

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 29 września 2021

Tytuł oryginalny: V2

Tłumaczenie: Janusz Ochab

Premiera: 2020 r.

Liczba stron: 352

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Format: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-8215-575-4


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK (czyta Andrzej Hausner)


ROBERT HARRIS W WYDAWNICTWIE ALBATROS


OFICJALNA STRONA AUTORA
PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Wielkie katastrofy zaczynają się od problemów, które uznano za zbyt nieistotne, by w porę się nimi zająć.

Drobne nieporozumienia, w wyniku niefortunnych zbiegów okoliczności, błyskawicznie i niepostrzeżenie przeradzają się w poważne konflikty. Co najmniej dziewięć państw na świecie posiada arsenał nuklearny. Każde z nich, w sprzyjających okolicznościach, może sięgnąć po ostateczne rozwiązanie. I w mgnieniu oka zniszczyć ziemską cywilizację. Od spalonej słońcem Sahary, przez obozy dla uchodźców, po gabinety polityków i salony ambasad... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
WYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

www.wydawnictwoalbatros.com www.hultajliteracki.pl#robertharris #V2 #wydawnictwoalbatros #hultajliteracki #powiesc #thriller #albatros #recenzja #literaturaangielska #literaturabrytyjska #IIwojnaswiatowa

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

31 wyświetleń0 komentarzy