top of page
Szukaj

UZIEMIENI - Praca zbiorowa

Sara Barnard, Holly Bourne, Tanya Byrne, Non Pratt, Melinda Salisbury, Lisa Williamson, Eleanor Wood - Siedmiu autorów w jednej publikacji wykreowało siedmiu bohaterów do fabuły, której przyglądamy się z siedmiu różnych perspektyw. Zamysł podobny do tego z filmu Pete Travisa (8 części prawdy), ale tylko podobny, bo jednocześnie zupełnie inny.


Obcych sobie ludzi połączyć może niemal wszystko. Nawet winda... no, może raczej to, co się w niej wydarzyło. Bardzo ciekawy pomysł na powieść, ale wciąż nie rozumiem, skąd w ostatnich latach moda na określanie powieści "młodzieżowymi". Przy tak wielu świetnych książkach, które mogłyby konkurować z książkami Dumasa, Verne'a czy Zafona, równie dobrze młodzieżówkami moglibyśmy nazywać te ostatnie. Uziemieni to zdecydowanie powieść zarówno dla młodych, jak i dorosłych czytelników. Nie jest to banalna historia rodem z książek o słynnym ostatnio czarodzieju i nie jest to też książka o dziewczynie, która chce zostać wampirem. To bardzo ważna, przemyślana i mądra książka o ludzkiej psychice, o chwilach, które potrafią zmienić bieg ludzkiego życia i o przyjaźniach, które zawiera się najczęściej w najmniej spodziewanych momentach. Mamy tu do czynienia z historią, która uzmysławia młodym czytelnikom, że zmiana statusu z trybu "nielat" na tryb "dorosły" może być trudna w zrozumieniu, ale też przypomina starszym czytelnikom, jak trudno jest młodzieży zmierzyć się z dorosłym życiem.


Może rozczarowanie to rozdźwięk między tym, co robisz dla kogoś, a tym, co ta osoba robi dla ciebie. Jednak Sasha w tej chwili, gdy patrzyła przez mokre od deszczu szyby na czarne niebo, zrozumiała: musi przestać skupiać się na tym, co powinna zrobić dla innych, i zacząć się skupiać na tym, co powinna zrobić dla samej siebie.

Choć powieści Uziemieni nie można zaliczyć do książek wybitnych, to jest to jednak książka dobra, a nawet bardzo dobra, mimo siedmiu autorów, jest ona konsekwentna, logiczna i zharmonizowana. Nie jest to antologia opowiadań, ale mozolna zbiorowa praca nad jedną powieścią, co wcale łatwe nie jest. A mimo to, dziewczyny dały radę i wykonały kawał dobrej roboty. Pamiętam kiedyś taki film o wojnie w Wietnamie - chyba z lat 80., gdzie jedna historia ukazana została z dwóch perspektyw, oczami dwóch różnych ludzi, których trapiły problemy zupełnie innego kalibru, których umysły pracowały na dwóch zgoła innych częstotliwościach, ale tło, jakim był koszmar wojny, spajał historię w jedną całość. Miałem wtedy dwanaście lat i dzisiaj po kilku dekadach, znów mogłem przeczytać bardzo podobną historię, jednakowo ciekawą, analogicznie mądrą i w równym stopniu wyzwalającą w trakcie czytania szereg uśpionych emocji.

Ciekawe jest też to, jak niebywale podobnym stylem operują wszystkie autorki, myślę, że zasługa tu redakcji, na co często zwracamy uwagę, ale nie bez znaczenia jest tu również przekład - naprawdę dobry. Całość wyborna i tylko okładka nieco zaburza zachwyt - Piękna, ale po taniości, po dwóch czytaniach, zaczęła się rozpadać. Jak nie mamy się czego czepić, to czepiać się będziemy byle czego, ale naprawdę,

książka rozleciała się po dwóch czytaniach przez marne klejeni i bardzo słabej jakości papier(?). Po pięciu czytaniach (HL to 5 osób) książka nadaje się rekonstrukcji. Jest to jednak jedyny mankament tego wydania, reszta bez zarzutu.


"Kochani, krótka piłka, jeśli lubicie filmy Woody Allena czy Spike'a Lee lub kochacie książki Mitchard Jacquelyn, Kena Kesey'a czy J.D. Salingera, to ta powieść również przypadnie Wam do gustu. Pochłonąłem tę książkę w jeden dzień. Jest rewelacyjna"

- Ivo Vuco | polski pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny Hultaja Literackiego -


Uziemieni

Przed windą w jednym z wieżowców czekają: kujon, oszust, dziecięcy celebryta, grzeczna dziewczynka, psychofanka i dupek. Sasha chce tylko dostarczyć paczkę pod wskazany adres. Hugo uważa, że jest najprzystojniejszym kolesiem w windzie, i bez najmniejszego skrępowania obczaja Velvet. Ta z kolei doskonale wie, co oznacza każde spojrzenie, którym wszyscy ją obdarzają, gdy usłyszą jej imię, i dochodzą do wniosku, że raczej nie pasuje do jej twarzy… i do głosu w sumie też nie. Dawson, który kiedyś był gwiazdą telewizji, a w tej chwili nie jest już tak przystojny jak dawniej – ma nadzieję, że nikt go nie rozpozna. Kaitlyn, mająca problemy ze wzrokiem nastolatka, która w życiu się do tego nie przyzna i która miała kiedyś plakat z Dawsonem powieszony nad łóżkiem. Joe, który wcale nie powinien tu być, ale jako jedyny NAPRAWDĘ CHCE tu być. I jeszcze jedna osoba, która będzie ich łączyła tego samego dnia każdego kolejnego roku.ZANIM WESZLI DO WINDY, BYLI SOBIE OBCYZdałem sobie sprawę, że gapię się na tyłek kolesia przede mną, jakieś siedem sekund przed tym, jak on sobie to uświadomił. Ten czas wystarczył, by przez głowę przetoczyło mi się kilka myśli. Po pierwsze: niezły tyłek. Po drugie, niemalże natychmiast skarciłem siebie w myślach za przedmiotowe traktowanie tego kolesia i sprowadzanie go wyłącznie do pośladków. Po tym, co przeszedłem, powinienem wiedzieć, jak to jest redukować kogoś wyłącznie do jego wyglądu. Powinienem mocniej skupić się na tym, jaki jest inteligentny albo jak bardzo oddaje się dobroczynności czy jak traktuje zwierzęta... A ja zamiast tego zastanawiam się, jak dobrze mu w tych dżinsach. o naprawdę wyglądają na nim świetnie... SPOKÓJ, ZWYROLU.

TYTUŁ: Uziemieni

AUTORZY: Sara Barnard, Holly Bourne, Tanya Byrne, Non Pratt, Melinda Salisbury, Lisa Williamson, Eleanor Wood

ILUSTRACJE: Laura Callaghan

WYDAWNICTWO: Zielona Sowa

PREMIERA: 24 kwietnia 2019

TYTUŁ ORYGINALNY: Floored

TŁUMACZENIE: Krzysztof Hubert Olszyński

PROJEKT OKŁADKI: Michalina Paczyńska

LICZBA STRON: 320

FORMAT: 128 x 198 mm

OPRAWA: miękka

ISBN: 978-83-8154-163-3


OCENA: 9,5/10

Uzasadnienie: Mądra i wciągająca powieść, świetna historia, ciekawa konstrukcja. Zabieramy 0,5 pkt za lichą jakość fizyczną książki.


KUP TERAZPatroni książki: FILMWEB oraz DEMOTYWATORY.PL
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

To nie my wybieramy, czego mamy się bać. To strach wybiera nas. Tash Carmody przeżyła traumę - jako dziecko była świadkiem porwania swojej koleżanki Mallory Fisher przez budzącego grozę, wyimaginowanego Wróbla. Nikt nie uwierzył Tash w historię o porwaniu i dziewczynka została zmuszona zaakceptować fakt, że go wymyśliła. Mallory zaginęła na tydzień. Teraz ma piętnaście lat i od czasu porwania nie odezwała się ani słowem... WIECEJ O KSIĄŻCE PRZECZYTASZ TU#wydawnictwozielonasowa #uziemieni #sarabarnard #hollybourne #tanyabyrne #nonpratt #melindasalisbury #lisawilliamson #eleanorwood #hultajliteracki #recenzja

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page