top of page
Szukaj

UPIORY XX WIEKU - Joe Hill

Czternaście opowiadań, które udowadniają, że ich autor jest jednym z najważniejszych pisarzy literatury grozy XXI wieku. Koszmary, obsesje i niespełnione sny, które ukształtowały XX wiek, najbardziej przerażające stulecie w dziejach ludzkości. Historie, które zjeżą Wam włos na głowie i każą Wam prosić o więcej… Jak ta o dziewczynie, młodej, pięknej i… martwej, czekającej bez końca w budynku kina pewnego popołudnia 1945 roku… Albo ta o chłopaku, który kiedyś był człowiekiem, ale obudził się jako gigantyczna szarańcza i teraz nie spocznie, dopóki wszyscy w miasteczku nie zaczną trząść się ze strachu, kiedy usłyszą jego śpiew. Lub ta o mężczyźnie zamkniętym w zalanej krwią piwnicy z zabitymi dziećmi i starym telefonem, który wciąż opętańczo dzwoni, choć dawno został odłączony… Upiory XX wieku z pewnością nie umarły. Nie stały się nawet przeszłością.

Jeszcze Hill nie zaczął swojej kariery na dobre, a już spadły na niego nagrody, pochwały i uznanie, a wszystko to za debiutancką publikację Upiory XX wieku. Miało to miejsce oczywiście w 2005 roku, bo dzisiaj, jak nam wszystkim wiadomo, Autor ten jest już bardzo znanym i uznanym pisarzem. 16 lat temu jednak nie była to jeszcze powieść, choć jak sam mówił, już wtedy pracował nad Pudełkiem w kształcie serca. To jednak sprawa późniejsza, bo teraz miał zostać wyniesiony na szczyt za zbiór opowiadań, dzięki najważniejszej nagrodzie w kategorii literatury grozy - Bram Stoker Award. Statystyki amerykańskich wydawców mówią jasno o tym, że w samym tylko 2005 roku wydano 1009 zbiorów opowiadań w całych Stanach Zjednoczonych (Sic!) i właśnie On, Joe Hill, okazał się tym najlepszym. I to dwa razy, bo pierwsza nagroda została mu przyznana za cały zbiór w kategorii Najlepszy Zbiór Opowiadań, a druga za opowiadanie zatytułowane Najlepszy Nowy Horror w kategorii Najlepsze Długie Opowiadanie.


Eddie cicho zamknął drzwi. Następne, po lewej, były otwarte. Stojąc w korytarzu, widział wnętrze kuchni. Grubas, bez koszuli, wytatuowany, stał za stołem i siekał coś, co wyglądało na wątrobę. Miał w sutkach żelazne kółka.

Hill jak to Hill, bez względu na to, czy sięgam po jego pierwsze książki, czy te ostatnie, zawsze robi na mnie wrażenie. Mroczny, pomysłowy, zaskakujący i również zabawny.

Hill zawsze kupi nas swoimi opowiadaniami, bo nigdy nie ukrywaliśmy fascynacji opowiadaniami, a wręcz często sami o tym głośno mówimy, że jest to nasza ulubiona forma literacka. Jakość opowiadań w tej książce jest różna, z pewnością nie można odmówić autorowi zaangażowania, bo w końcu była to jego pierwsza książkowa publikacja, choć już wcześniej publikował kilka tytułów w kilku znanych magazynach. Młodzi, walczący o uznanie mają trudniej i przez to muszą wnieść się na wyżyny swoich umiejętności, bez taryfy ulgowej. I Joe Hill temu podołał.

16 magicznych opowiadań, a wśród nich Synowie Abrahama, które powaliło mnie doszczętnie i Śniadanie wdowy, które przeczytałem trzy razy, tak bardzo mi się spodobało. Zresztą kilka z tych opowiadań można byłoby rozbudować do rozmiarów powieści i z pewnością nic nie straciłyby na swojej wielkości i sile rażenia.


Książka, która przyniosła Joemu Hillowi sławę.


Wszystkie 16 opowiadań ma swoją wysoką, a nawet bardzo wysoką wartość literacką, potwierdzając, jak genialnym pisarzem jest Joe Hill. Zresztą Hill nie byłby sobą, gdyby nie mrugnął do czytelnika ze swojej książki. W każdej swojej publikacji dyskretnie do czegoś nawiąże (do swoich innych książek lub książek innych autorów, a nawet filmów), coś ukryje, coś schowa... W tym przypadku, kiedy otworzycie spis treści, doliczycie się 15 opowiadań, ale jest tam jeszcze jedno opowiadanie, ukryte. Nie powiem Wam gdzie, sami znajdziecie, jeśli lubicie czytać książki "od deski do deski" ;)

Zastanawia mnie jednak pewna rzecz, otóż większość blogerów, ale też i sam wydawca pisze, że ów zbiór zawiera 14 opowiadań, ale wcale tak nie jest, sam spis treści mówi o 15. Zresztą przeczytałem je wszystkie i jak by nie liczyć, jest ich tam 15! Plus to jedno ukryte. Także wiecie, nie dajcie się zwieść...

Jedyna rzecz, której mógłbym się przyczepić, to ta, że polska edycja tej książki jest tłumaczeniem edycji amerykańskiej. Pełniejsza była edycja brytyjska, gdyż zawierała dwa opowiadania więcej, z czego jedno z nich (Czarny telefon. Brakujący rozdział) było dopełnieniem Czarnego telefonu, opowiadania numer siedem w Upiorach XX wieku. Tym bardziej że właśnie pojawił się w sieci trailer filmu na podstawie tego opowiadania, z Ethanem Hawkem w jednej z ról, a jego premiera przewidziana jest na 4 lutego 2022 (w moje urodziny!). Zatem ubolewam, bardzo ubolewam nad brakiem (nomen omen) Brakującego rozdziału.

Poza tym nie ma też w polskiej edycji notatek do opowiadań, które Hill umieścił właśnie w brytyjskiej wersji książki, a te akurat zawsze u Hilla wychodzą wybornie.

Mimo to Upiory XX wieku są książką tak niesamowitą i tak pięknie wydaną, że można machnąć ręką i bez żalu pogodzić się z wersją, jaką wydawca zdecydował się przetłumaczyć. Tak więc cofam moje słowa i już się nie czepiam... ;)


Mama położyła rękę na karku ojca i zaczęła bawić się jego włosami. Nagle zesztywniała i wbiła palce w jego skórę tuż poniżej włosów.

Ten wspaniały zbiór opowiadań dopełnia pozostałe 6 książek wydanych w 2020/21 roku przez Wydawnictwo Albatros, z genialnymi okładkami od Dark Crayon, który w 2021 roku nominowany był przez European Science Fiction Society do Hall of Fame Awards w kategorii Best Artist. Jak zatem nie przeczytać tej książki, skoro jedno z najlepszych wydawnictw w Polsce wydaje zbiór opowiadań jednego z najlepszych pisarzy na świecie, z grafiką jednego z najlepszych ilustratorów w Europie! No przecież to nawet nie wypada, aby jej nie przeczytać, prawda?

Gorąco polecamy tę i pozostałe książki Joego Hilla, który - jak chodzą słuchy - pracuje obecnie nad czymś nowym, przełomowym i niewiarygodnie zaskakującym.

I pamiętajcie o ukrytym opowiadaniu, bardzo krótkim, ale bardzo ciekawym. Kto wie, może to jakaś kolejna podpucha Autora... ;)


I jeszcze małe postscriptum na koniec: Prócz Czarnego telefonu, dwa inne opowiadania ze zbioru Upiory XX wieku zostały jeszcze zekranizowane. Są to co prawda filmy krótkometrażowe, ale do opowiadań pasują przecież jak ulał. Poszukajcie w sieci Abraham's Boys i Pop Art. ja oglądałem na DVD, które dostępne są na Amazon.com, ale kto wie, może uda się Wam je znaleźć w Internecie. Zapewniam, że warto poświęcić czas na oba filmy, ale zalecam w pierwszej kolejności sięgnąć jednak po książkę.


Co innego być zapitym, prostackim karkiem z wielkim coltem dyndającym u pasa, a co innego jakimś szepczącym, psychotycznym mordercą z degeneracyjnym schorzeniem nerwowym deformującym twarz.

"Każda z opowieści jest wyjątkowa, a wszystkie razem udowadniają, że talent Hilla nie zamyka się tylko w gatunku horroru".

- Denver Rocky Mountain News -


"Historie, którym nie można się oprzeć".

- Evening Herald -


"Każde opowiadanie zwabia czytelnika w pułapkę już od pierwszego zdania, a dalej zdobywa jego ufność i prowadzi go za rękę, spokojnie, aż do finału, w którym króluje przerażenie".

- Daily Mail -


©Will Ireland/SFX Magazine

JOE HILL

(ur. 1972 r.), amerykański powieściopisarz i autor opowiadań. Debiutował w 1997 roku opowiadaniem The Lady Rests. Jego pierwsza książka, zbiór opowiadań Upiory XX wieku, która ukazała się w 2006 roku, została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez czytelników, jak i krytykę i zdobyła prestiżowe Bram Stocker Award oraz British Fantasy Award. Bram Stocker Award przyznano również Hillowi za jego pierwszą powieść, Pudełko w kształcie serca. Prawa do jej ekranizacji zakupił Warner Bros, jeszcze zanim została wydana w roku 2007. Kolejna powieść Hilla, Rogi (2008 rok), liczne opowiadania oraz wydana w USA w 2013 roku powieść NOS4A2 ugruntowały jego niekwestionowany status mistrza horroru i

mrocznego fantasy nowego pokolenia.


Tytuł: Upiory XX wieku

Autor: Joe Hill

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 15 września 2021 r.

Tytuł oryginalny: 20th Century Ghosts

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski

Premiera: Październik 2005 r.

Kategoria: Horror / Fantastyka

Oprawa: Twarda

Projekt graficzny okładki: Dark Crayon

Liczba stron: 448

Format: 143 x 205 mm

ISBN: 978-83-8215-387-3


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


JOE HILL W WYDAWNICTWIE ALBATROS


OFICJALNA STRONA AUTORA


POLSKA STRONA AUTORA


ZWIASTUN FILMU NA PODSTAWIE OPOWIADANIA "CZARNY TELEFON"
PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

JoeHill.pl

BookLips.pl

Fantastyka.pl

Lubimyczytać.pl

naEkranie.pl

Grozownia.pl

Okiem Na Książki

pop.books

WielkiBuk.com

Hultaj Literacki

Kostnica.com.pl

Niestatystyczny


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWCY:

Thriller, w którym fakty związane z jednym z ostatnich zrywów wojennych nazistowskich Niemiec przeplatają się z fikcją literacką.

Niemiecki fizyk, który marzył o locie na Księżyc, lecz zamiast odkrywać świat, jest zmuszony go niszczyć. Angielska archeolożka, która zamiast badać starożytne ruiny, musi śledzić ruchy wroga.

On próbuje zachować człowieczeństwo, ona ocalić swój kraj.

Listopad 1944 roku. Niemcy stoją w obliczu klęski militarnej. Jedyną szansą na odwrócenie biegu wydarzeń jest cudowna broń Hitlera – V2...

WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO ALBATROS NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ALBATROS NA INSTAGRAMIE


HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.wydawnictwoalbatros.com