top of page
Szukaj

UPIORNE OPOWIEŚCI PO ZMROKU - Alvin Schwartz

Horror rodem z lat 60. i 70. XX wieku. A raczej zebrane krótkie historie, jakie opowiadano sobie na biwakach w tamtych czasach w USA. Krótkie, mroczne, krwiste, mocno przesadzone, odjechane. Tak, tak, był taki czas kilka dekad temu, kiedy główną zabawą na amerykańskich biwakach było opowiadanie strasznych historii. Im bardziej drastyczna, im bardziej nieprawdopodobna, tym lepiej.


To był świetny pomysł, aby zebrać wszystkie te zasłyszane historie i umieścić je w jednym miejscu. Dla nas, Polaków, nie mają one być może wielkiej wartości, ale proszę mi wierzyć, że w USA te historie należą do klasyki. To właśnie na takich opowieściach wychowywał się Stephen King, Robert Bloch czy Ambrose Bierce. To dzięki tym właśnie opowieściom postanowili pisać powieści, a przecież każdy z nich zaczynał od krótkiej formy wzorowanej na upiornych historiach.

Nic więc dziwnego, że książka Schwartza spotkała się z tak wielkim entuzjazmem Amerykanów, choć przyznać trzeba, że swoje zrobiły też genialne rysunki Stephena Gammella. W Polsce odbiór tej książki jest, jaki jest, jedni są zachwyceni, inni jej nie rozumieją i drwią z niej. I nie ma co się dziwić, bo jest to dowód na to, jak bardzo różni jesteśmy kulturowo od Amerykanów. Dla nas horror to raczej gatunek niszowy, przy czym dla Amerykanów jest jednym z najważniejszych zarówno w literaturze, jak i w kinematografii.


Mały chłopiec kopał dziurę na skraju ogrodu, kiedy zobaczył wielki paluch. Spróbował wyrwać go z ziemi, ale paluch był do czegoś przyczepiony. W końcu jednak szarpnął raz a dobrze i paluch został mu w ręce. Jednocześnie usłyszał czyjś jęk i szybki trucht.

Ta książka to kompilacja krótkich historyjek, strasznych opowieści i makabrycznych gier. Klasyczne short stories w świetnym wydaniu, można powiedzieć, że na bogato - piękna twarda okładka, tłoczone na niej litery, genialne rysunki, nawet papier wysokogatunkowy. Fabuła poszczególnych rozdziałów dość różna, jednak każda dość ciekawa, a bywa, że i śmieszna w swojej makabrze. Całość naprawdę zjawiskowa, a jest to dopiero pierwsza z trzech części wydanych prze wydawnictwo Zysk i S-ka.


Drzwi zamknęły się i winda ruszyła. Nagle rozległy się krzyki, wrzaski, trzask i odgłos uderzenia o ziemię. Winda spadła na dno szybu. Wszyscy, którzy się w niej znajdowali, zginęli.

WITAMY W PRZERAŻAJĄCYM ŚWIECIE UPIORNYCH OPOWIEŚCI.

CZY JESTEŚ WYSTARCZAJĄCO ODWAŻNY, BY JE PRZECZYTAĆ?


Upiorne opowieści po zmroku zawierają jedne z najbardziej przerażających opowieści o makabrze, mrocznej zemście i nadprzyrodzonych wydarzeniach wszech czasów. Chodzące zwłoki, tańczące kości, szaleńcy z nożami i ucieczki krętymi uliczkami przed śmiercią – wszystkie te motywy znajdziemy w tym mrożącym krew w żyłach zbiorze opowieści o duchach.

Klasyczna kolekcja niesamowitych opowieści, zebranych i opowiedzianych przez zbieracza folkloru Alvina Schwartza i zilustrowanych przez cenionego artystę Stephena Gammella.

Połączenie klimatu serialu Stranger Things z motywami znanymi z klasyki opowieści grozy spod znaku Stephena Kinga.

Na podstawie książki nakręcono jeden z najbardziej oczekiwanych horrorów 2019 roku, powstały ze współpracy Guillermo del Toro (Kształt wodyLabirynt fauna) oraz André Øvredala (Autopsja Jane DoeŁowca trolli).Pewien farmer miał córkę, o którą troszczył się najbardziej na świecie. Dziewczyna zakochała się w parobku o imieniu Jim, jednak farmer uważał, że Jim nie jest dla niej wystarczająco dobrą partią...

ALVIN SCHWARTZ

(25 kwietnia 1927 r. - 14 marca 1992 r.) Był amerykańskim pisarzem i dziennikarzem, który napisał ponad pięćdziesiąt książek poświęconych i zajmujących się takimi tematami, jak folklor i gra słów, z których wiele było przeznaczonych dla młodych czytelników. Najbardziej znany jest z serii Scary Stories to Tell in the Dark, która zawiera makabryczne, koszmarne ilustracje Stephena Gammella. Seria ta była najczęściej kwestionowaną przez Amerykę książką w latach 90. Niektóre z jego innych książek, takie jak Kiedy dorastałem, były skierowane do starszych odbiorców i przedstawiały historie z życia w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX wieku.


STEPHEN GAMMELL

(ur. 10 lutego 1943 r.) Jest amerykańskim ilustratorem książek dla dzieci i dorosłych. Nagrodzony prestiżową nagrodą Medal Caldecott w 1989 r. za ilustracje do książki Karen Ackerman. Jego ilustracje w Where the Buffaloes Begin Olafa Bakera (1982) i The Relatives Came autorstwa (1986) Cynthii Rylant przyniosły tym książkom zasłużony rozgłos. Jednak najbardziej znany jest ze swoich sugestywnych, koszmarnych ilustracji do trylogii Upiorne opowieści po zmroku Alvina Schwartza . W latach 1973–2013 zilustrował prawie siedemdziesiąt książek, w tym dziewięć, które sam napisał.


Tytuł: Upiorne opowieści po zmroku. Tom 1.

Autor: Alvin Schwartz

Ilustracje: Stephen Gammell

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data wydania: 9 sierpnia 2019

Tytuł oryginalny: Scary Stories to Tell in the Dark

Tłumaczenie: Piotr Kuś

Premiera: 14 października 1981

Liczba stron: 146

Oprawa: twarda

Format: 140 x 205 mm

ISBN: 978-83-8116-699-7


OCENA: 7/10


KUP TERAZ


ALVIN SCHWARTZ W WYDAWNICTWIE ZYSK I S-KA

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

W tej przełomowej książce Jared Diamond odkrywa, co tak naprawdę nadało bieg historii i przyczyniło się do największych przemian, które ukształtowały świat, jaki znamy. Autor, błyskotliwie wykorzystując wiele dyscyplin naukowych, udowadnia, że to właśnie trzy tytułowe czynniki - strzelby, zarazki i stal - ukształtowały ludzkość. Społeczeństwa, które najwcześniej zajęły się produkcją żywności i udoskonaliły metody jej wytwarzania, najszybciej też porzuciły etap łowiecko-zbieracki, a następnie rozwinęły kulturę pisaną i technologię, równocześnie wyłaniając struktury organizacji państwowej i religijnej... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#alvinschwartz #stephengammell #upiorneopowiescipozmroku #hultajliteracki #wydawnictwozyskiska #recenzja #horror #literaturagrozy #wydawnictwozysk #haloradio #zyskiska #halotusieczyta #zysk


WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA NA INSTAGRAMA

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.zysk.com.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

120 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page