top of page
Szukaj

UNIESIENIE - Stephen King.

Castle Rock nie daje o sobie zapomnieć. Ale dostaje szansę na odkupienie. Mimo wszystko, jest to ostatnie miejsce na ziemi, w którym chciałbyś zamieszkać. I choć Uniesienie nie jest makabrą na miarę Cujo czy Mrocznej Połowy, to Castle Rock wciąż jest miejscem, do którego lepiej nie zaglądać.

King, a może jego management lub wydawca, wpadli na pomysł, aby wydawać kolejne książki z historiami, które są krótkie i treściwe, i w gruncie rzeczy mogłyby się nadawać jedynie na zbiór opowiadań. Zapewne zalegają w szufladzie Kinga wielkimi stertami, jak u wielu pisarzy. Krótkie formy to zazwyczaj pomysły na nowe powieści, które i tak w końcu poza krótką formę nie wyjdą. A co lepiej się opłaci, jedna książka z dziesięcioma opowiadaniami, czy dziesięć różnych książek? Myślę, że odpowiedź jest prosta. Autor powiększa kolekcję wydawniczą dobrze przy tym wychodząc finansowo, a czytelnik dostaje kolejną znakomitą książkę, która z góry staje się książką kultową. Z punku widzenia fana Kinga, wolę dopracowane opowiadanie w formie jednej książki, niż jedną książkę pełną niedopracowanych opowiadań.


TAJEMNICZA PRZYPADŁOŚĆ I ZWYKŁY CZŁOWIEK, KTÓRY W UPIORNYM MIASTECZKU CASTLE ROCK WYWOŁA REWOLUCJĘ...


Uniesienie jest przykładem dopracowanego opowiadania, które jest po prostu rewelacyjne. Czasami książka jest lepsza, kiedy nie waży 3 kilogramów, choć Kingowi często się to zdarza. Ostatnio jednak królują u niego "szybkie" opowieści i nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie. A Uniesienie jest jedną z tych książek, które potwierdzają wielkość Autora.


Mogłem zdjąć z siebie wszystko, ale chyba tyle wystarczy dla demonstracji. Bo widzisz, właśnie to mnie przestraszyło. Ta historia z ubraniami.

Uniesienie jest kolejną książką w dorobku Stephena Kinga, której fabuła toczy się w dziwnym, a nawet strasznym miejscu, jakim jest Castle Rock, fikcyjnym amerykańskim mieście, położonym w stanie Maine. Pojawiało się już wielokrotnie w opowiadaniach Kinga, jak i jego powieściach. Niniejsza książka jest dziesiątym tytułem w dorobku pisarza, której akcja toczy się w tym właśnie mieście. Zaczęło się Martwą strefą i Cujo, potem były opowiadania: Ciało, Ciężarówka wuja Otto, Polaroidowy pies czy To żyje w nas oraz kolejne powieści: Mroczna połowa, Sklepik z marzeniami i ostatnio w duecie z Richardem Chizmarem, Pudełko z guzikami Gwendy. Autor jednak wiele razy nawiązywał do Castle Rock w innych swoich dziełach, bo aż 22 inne tytuły nawiązują w większym lub mniejszym stopniu to tego miejsca. Można się zatem spodziewać, że wrócimy tam jeszcze nieraz.

Różne opinie już słyszałem na temat Uniesienia, ale osobiście uważam, że jest to jedna z ciekawszych książek Kinga, choć ci, którzy cenią Autora za hektolitry przelanej krwi, mogą poczuć niedosyt. Możemy sobie jasno i uczciwie powiedzieć, że nie jest to hicior na miarę TO, Mr. Mercedes, czy Dallas '63, lecz wciąż jest to książka dobra, a nawet świetna i bezapelacyjnie warto się z nią zaprzyjaźnić. Choćby ze względu na Castle Rock.


PRZESZŁOŚĆ TO HISTORIA, PRZYSZŁOŚĆ TO TAJEMNICA


Wszyscy powinni tego doświadczyć, pomyślał, i może w końcu ich to spotyka. Może w chwili śmierci wszyscy się unoszą.

Pewnego poranka zwykły mieszkaniec Castle Rock, Scott Carey, odkrywa, że sporo stracił na wadze. Świetna wiadomość dla kogoś, kto zawsze miał lekki problem z nadwagą! Tylko że on wygląda, jakby nic się nie zmieniło. Z ubraniami czy bez, z hantlami czy bez nich, waga wciąż pokazuje tyle samo, jak gdyby otaczał go kokon nieważkości. A kolejnego dnia okazuje się, że waży jeszcze mniej...

Scott podchodzi do całej sprawy ze stoickim spokojem, bo, o dziwo, czuje się wspaniale, jakby jego przedziwna przypadłość wywalała w nim wszystko, co najlepsze. I pozwalała mu spojrzeć na różne sprawy z innego punktu widzenia. Dzięki czemu dostrzega, że w Castle Rock dzieją się złe rzeczy.

Nie traci jednak rezonu. Nawet kiedy zdaje sobie sprawę, że tajemniczy proces przyśpiesza i Dzień Zero być może nadejdzie znacznie szybciej, niż Scott przewidywał. Ale zanim to nastąpi...STEPHEN KING

Wybitny amerykański pisarz, nazywany Królem Horroru, został w 2003 roku uhonorowany prestiżową nagrodą literacką National Book, a w 2015 roku odebrał z rąk prezydenta USA National Medal of Arts. Światową sławę przyniosła mu powieść Carrie. Kolejne utwory - powieści, opowiadania i komiksy - opublikowano w setkach milionów egzemplarzy i przełożono na kilkadziesiąt języków. Są wśród nich tak znane książki, jak: Lśnienie, Sklepik z marzeniami, Bastion, Zielona Mila, Dolores Claiborne, Komórka, Uciekinier, Czarna bezgwiezdna noc, Cujo i ośmiotomowy cykl fantasy Mroczna Wieża, na podstawie którego powstał film z Matthew McConaugheyem i Idrisem Elbą w rolach głównych. W 2017 roku miała swoją premierę ekranizacja jednej z kultowych książek Kinga, TO.

Pod pseudonimem Richard Bachman, King opublikował siedem powieści.

Stephen King wciąż szuka nowych wyzwań - w ostatnich latach napisał trylogię kryminalną z detektywem Billem Hodgesem, do której należą książki: Pan Mercedes, Znalezione nie kradzione i Koniec warty.


TYTUŁ: Uniesienie

TYTUŁ ORYGINALNY: Elevation

AUTOR: Stephen King

WYDAWNICTWO: Albatros

TŁUMACZENIE: Danuta Górska

ILUSTRACJE: Mark Geyer

PREMIERA: 31 październik 2018

WYDANIE: 1

LICZBA STRON: 176

OKŁADKA: Miękka

FORMAT: 140 x 200 mm


OCENA: 9/10


KUP TERAZ


AMERYKAŃSKA STRONA STEPHENA KINGA


POLSKA STRONA STEPHENA KINGA


STRONA MARKA GEYERA#stephenking #castlerock #uniesienie #elevation #wydawnictwoalbatros #premiera #recenzja #powieść

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page