top of page
Szukaj

ULTRA - Violetta Domaradzka & Robert Zakrzewski.

Polska ultrasami stoi. I to nie podlega dyskusji. Polacy wygrywają największe imprezy biegowe, biją kolejne rekordy, podnoszą poprzeczkę swoim rywalom a swoimi wyczynami zachwycają cały świat. Dlaczego akurat Polacy? Tego nie wie nikt, ale jedno jest pewne - to dopiero początek spektakularnych sukcesów polskich biegaczy. Nadchodzi polska ofensywa.

I wcale nie piszę tego na wyrost. Wystarczy spojrzeć na wyniki największych i najsłynniejszych biegów długodystansowych na świecie. Prawie zawsze w pierwszej dziesiątce znajdzie się Polak lub Polka, a wcale nie tak rzadko przecież Polacy stają w tych imprezach na podium. Piotr Hercog wygrał jeden z najtrudniejszych biegów trailowych świata - Moab Endurance Run (385 km w stanie Utah przez pustynię, kaniony, skały i dwa pasma górskie). Rober Celiński czterokrotnie zwyciężał Tenzing Hillary Everest Marathon (najwyżej rozgrywany bieg na świecie - 5364 m n.p.m.). Dominika Stelmach wygrywa edycję za edycją Wings For Life. A Marcin Świerc zwyciężył słynny Sur les Traces des Ducs de Savoie (122 km, z przewyższeniami przekraczającymi 7300m). A to przecież tylko wierzchołek góry lodowej, bo ultrasów, którzy w świecie biegów ekstremalnych coś znaczą, mamy znacznie więcej.


Nie wiem, czy istnieją rzetelnie zebrane dane, które mogłyby stwierdzić, kto umiera najczęściej podczas biegów typu ultramaraton.

Książka Domaradzkiej i Zakrzewskiego nie jest biblią dla chcących uprawiać tego typu sport. Traktowałbym to raczej w kategorii wstępu i zalecam czytelnikom tak tę książkę odebrać. Biegi ultra nie są biegami ulicznymi na pięć kilometrów, to zupełnie inny wysiłek, inna technika, inne przygotowanie, inny sprzęt... Sam jestem biegaczem długodystansowym i wiem, jak często ten sport jest bagatelizowany przez nowicjuszy, którzy potrafią porwać się na 100 km zaraz po tym, jak w godzinę czterdzieści pokonają uliczny półmaraton! Konsekwencje tego mogą być bardzo groźne. I właśnie w tej książce, prócz sylwetek "naszych" ultrasów, znajdziemy wskazówki, jak się odżywiać, jak trenować, jak się do takiego biegu przygotować fizycznie i mentalnie. Dowiemy się co to jest ultra, na czym polegają biegi długodystansowe i z czym się to wiąże. Kontuzje, czas, koszty. Sprzęt, trening, taktyka. Każdy element jest ważny, nawet najmniejszy szczegół potrafi nas zniszczyć na trasie lub pomóc osiągnąć cel.

Ultra to bardzo dobrze i mądrze napisany przewodnik biegacza długodystansowego i z całą pewnością każdy, ale to każdy, kto chce zacząć przygodę z tym sportem, powinien tę książkę przeczytać. Oczywiście nie można brać tej książki jeden do jednego w stosunku do siebie, bo każdy organizm jest inny, ale Ultra to baza do tego, aby samemu wypracować sobie taktykę, technikę, dobrać sprzęt, dietę i treningi. To jeden z najlepszych poradników biegacza (długodystansowego) na rynku, z którym warto się zaprzyjaźnić. Oprócz tego, że Autorzy mają ogromną wiedzę, to widać już na pierwszy rzut oka, że wykonali kawał dobrej roboty pisząc tę książkę. Nie jest ona tylko dla tych, którzy już biegają. Każdy powinien sięgnąć po tę publikację i przeczytać ją choćby po to, aby zrozumieć, na czym ten sport polega i z czym się to je. A może właśnie dzięki tej książce i Ty zaczniesz przygodę z bieganiem długodystansowym?


Bieganie to zdrowy, ale jednak nałóg. Jeśli spróbowałeś, bez względu na pierwotny powód, zwykle chcesz więcej i więcej. Granice się przesuwają, także te naszych możliwości. Czasem to sposób na zagłuszenie czegoś złego, co nas spotkało, a czasem iskra, która nadaje zwykłemu, codziennemu życiu jakiś większy, lepszy wymiar.

Nowa propozycja Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego - pary wegańskich ultramaratończyków, twórców Fundacji Run Vegan, organizatorów Biegu Wegańskiego i Gorce Ultra-Trail.

Swoim doświadczeniem i poradami dzielą się również najbardziej znani polscy biegacze ultra, miedzy innymi Patrycja Bereznowska, Dominika Stelmach, Ewa Majer, Bartosz Gorczyca, a także specjaliści z zakresu kardiologii, ortopedii i psychologii.

Książka jest podzielona na 12 rozdziałów - miesięcy, z których każdy opisuje odrębny aspekt przygotowań i praktyki biegowej.

Jeśli fascynują Cię góry i bieganie, szukasz inspiracji i chcesz doskonalić swoje umiejętności, sięgnij po Ultra - wyjątkową opowieść o świecie wymagających biegów długodystansowych.VIOLETTA DOMARADZKA & ROBERT ZAKRZEWSKI

Biegacze ultra, eksperci od zdrowej kuchni roślinnej i ekologicznego stylu życia. Pasją do sportu i zdrowia dzielą się, organizując wydarzenia sportowe (Bieg Wegański, bieg górski Gorce Ultra-Trail) oraz na łamach kolejnych książek (kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin, Kuchnia dla serca. Zdrowie z roslin, Love Vegan. Gotowy jadłospis na 21 dni.) oraz na blogu 100milszczescia.pl. Viola najchętniej startuje na dystansie 100 kilometrów, a Robert przebiegł 184 km w 24 godziny na roślinnym paliwie. Prowadzą Fundację Run Vegan, którą stworzyli, aby promować aktywność fizyczną i zdrowy styl życia.


TYTUŁ: Ultra. Dobiegniesz dalej niż myślisz.

AUTORZY: Violetta Domaradzka & Robert Zakrzewski

WYDAWNICTWO: Agora

PREMIERA: 2018

WYDANIE: 1

LICZBA STRON: 272

OKŁADKA: Miękka

FORMAT: 160 x 265 mm


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


RUN VEGAN


100 MIL SZCZĘŚCIA


BIEG WEGAŃSKI


GORCE ULTRA TRAIL
#wydawnictwoagora #ultra #runvegan #100milszczescia #biegweganski #gorceultratrail #GUT #violettadomaradzka #robertzakrzewski #bieganie #dobiegnieszdalejnizmyslisz #premiera #recenzja

64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page