top of page
Szukaj

UGOTOWAĆ NIEDŹWIEDZIA - Mikael Niemi

Jest lato 1852 roku. W małej szwedzkiej wiosce leżącej za kołem podbiegunowym charyzmatyczny pastor Læstadius i jego pomocnik Jussi spędzają czas na długich rozmowach i badaniu roślin. Sielankę przerywa odnalezienie na bagnach zmasakrowanych zwłok pasterki. Rusza polowanie na niedźwiedzia posądzonego o zabicie dziewczyny. Pastor jednak odnajduje ślady wskazujące, że na wolności grasuje prawdziwy zabójca. Wkrótce okazuje się, że ma rację – niedługo potem morderca znowu zaatakuje… Pastor i Jussi, pochłonięci śledztwem, nie zauważają nadciągających kłopotów. Działalność duchownego głoszącego odrodzenie religijne przysparza mu coraz więcej wrogów. Ugotować niedźwiedzia to mroczny portret małej społeczności w obliczu zbrodni, w sytuacji, w której strach rodzi przemoc, bogaci nadużywają władzy, a rdzenni mieszkańcy są traktowani z pogardą.

Powieść historyczno-obyczajowa z motywem zbrodni w tle. Jeśli spojrzeć na standardy dzisiejszych powieści kryminalnych, to książka Mikaela Niemi jest raczej soft kryminałem. Zagadka morderstwa jest co prawda ważnym motywem książki, ale nie jest jej głównym motorem napędowym. Jest nim faryzeizm wcale nie takiego głupiego (jak by się mogło wydawać) społeczeństwa XIX-wiecznej szwedzkiej wioski, gdzieś za kołem podbiegunowym. Czas i miejsce są trudne, a robi się jeszcze trudniej, kiedy od rozwiązania zagadki śmierci pasterki większość ludzi umywa ręce. Podział społeczny, zacofanie, strach i tajemnica, ortodoksyjność w połączeniu z brakiem tolerancji, a nawet ksenofobią, czyni z mieszkańców tej wioski szowinistyczne kołtuństwo. A wśród tego całego bałaganu swoje miejsce na ziemi muszą znaleźć chłopiec Jussi i pastor Laestadius.Skandynawski kryminał w historycznej odsłonie.


Szwedzkiego kryminału w Serii z Żurawiem nie spodziewaliśmy się, ale kryminałem ta książka jest tylko z pozoru i po jej przeczytaniu robi się jasne, dlaczego znalazła się w tak zacnym gronie. Ugotować niedźwiedzia robi bardzo dobre wrażenie, nie ma nic wspólnego ze szwedzką kryminalną sztampą, do jakiej przyzwyczaili nas szwedzcy pisarze. To już jest dzieło artystyczne. Mądre, wyważone i przemyślane. Jest to obraz zapomnianego świata, portret dwóch skrajnie różniących się od siebie ludzi. To trwałe dzieło literackie, pełne napięcia i goryczy, ukształtowane przez mądrość i zachwyt.

To oczywiste, dokąd to wszystko zmierza, ale Niemi i tak was tam zabierze, bo to jedna z najoryginalniejszych szwedzkich książek, jaką czytaliście. Hipnotyzująca, efektowna, z wielowymiarowymi, fascynującymi postaciami.

Niemi stworzył książkę, w której jest mnóstwo bólu dla bohaterów i mnóstwo emocji dla czytelnika. Świetna opowieść o dążeniu do prawdy. I nie chodzi mi o to, kto jest mordercą...

Książka oparta na faktach, choć doprawdy nie wiem, ile w niej faktów. Mimo to poznajemy człowieka, o którym w Polsce nikt nie uczy, o którym nikt nie wspomina. To naprawdę ciekawa sprawa, że za pośrednictwem powieści kryminalnej poznajemy postać historyczną, autentyczną, jednego z najbardziej zasłużonych dla świata botaników, choć prawdopodobnie detektywem był marnym, albo nawet nie był nim wcale.

Czy ta powieść zasługuje na Serię z Żurawiem? Zdecydowanie. To właśnie jedna z tych książek, które powstały, aby się w niej znaleźć. Nos redaktorów z wydawnictwa wciąż nie zawodzi, wciąż mają tę smykałkę do wychwytywania perełek, których pewnie nikt w Polsce by nie wydał, gdyby nie WUJ/bo.wiem. A ile jeszcze takich książek błąka się po świecie?

Piękny język Mikaela Niemi powoduje, że od książki nie oderwą cię nawet granatem. Tu z pewnością zasługa również tłumaczki, Mety Rey-Radlińskiej. Fabuła sprytna i ciekawa, postaci jak żywe, a Małgorzata Flis jak zwykle niezawodna w swej pracy graficznej. Całość wyborna jak zawsze, ale tym razem mamy więcej mroku, więcej smutku, a mimo to książka wciąż wpisuje się w schemat serii dzięki stylowi pisarstwa, jakim operuje Niemi.

Jak dla mnie ta książka jest rewelacyjna i co ważne (przynajmniej dla mnie) na pewien czas zatarła mój krytyczny pogląd na szwedzkie kryminały, takie książki mogę czytać każdego dnia.


"Fantazjując o życiu Larsa Leviego Læstadiusa, Mikael Niemi czyni z niego nordyckiego prekursora Sherlocka Holmesa. To znakomita powieść detektywistyczna z zimnej Północy, ale też historia o tym, jak skomplikowana jest tożsamość północnego człowieka. Poruszająca książka."

- Jarosław Czechowicz | Krytycznym okiem -


"Niemi prowadzi złożoną narrację, w której powiastka filozoficzna, powieść kryminalna i historyczna oraz obraz dojrzewania uzupełniają się nawzajem."

- Alessia Gazzola | La Stampa -


"Opowieść o morderstwie, przesądach i bigoterii. Niemiemu udaje się skonstruować historię, która jest połączeniem kryminału i przekonującego studium niebezpiecznie zapatrzonej w siebie społeczności."

- Nick Rennison | Sunday Times -


"Autor przenosi nas w dziwny i fascynujący świat – jednocześnie piękny i brutalny."

- Politiken -


MIKAEL NIEMI

Wielokrotnie nagradzany szwedzki poeta i pisarz. Urodzony w Pajali – małej miejscowości położonej za kołem podbiegunowym, tuż przy granicy z Finlandią. Jako wnuk Saamki Niemi w swojej twórczości podejmuje wątki związane z rdzennymi ludami zamieszkującymi Skandynawię. Powieść Ugotować niedźwiedzia jest międzynarodowym bestsellerem, ogłoszono ją książką roku brytyjskiego czasopisma „Sunday Times”. Została także nominowana do Złotego Sztyletu, brytyjskiej nagrody literackiej Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej.


LARS LEVI LAESTADIUS

Postać autentyczna, to żyjący w pierwszej połowie XIX wieku szwedzko-saamski pastor, botanik i założyciel laestadianizmu, religijnego ruchu odrodzeniowego.


Tytuł: Ugotować niedźwiedzia

Autor: Mikael Niemi

Wydawnictwo: bo.wiem

Data wydania: 25.05.2022

Seria wydawnicza: Seria z Żurawiem

Wydanie: pierwsze

Tytuł oryginalny: Koka björn

Tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska

Premiera: 2017

Liczba stron: 400

Format: 13,7 x 20,5 cm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-233-5122-1

e-ISBN: 978-83-233-7336-0


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


SERIA Z ŻURAWIEM
PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Trzeci tom, Dzieł literackich Stanisława Przybyszewskiego, zawiera powieść Homo sapiens, która powstała w Norwegii, w domu rodziców Dagny Juel, gdzie pisarz spędził kilkanaście miesięcy. Pierwotnie ukazała się w języku niemieckim w latach 1895–1896, natomiast polskie wydania ogłoszono w roku 1901 i 1923. Główny bohater trylogii, Eryk Falk, to postać tragiczna, skazana na wieczną tułaczkę w tropieniu duszy w sobie i w innych; to człowiek rozdarty między potężnie rozwiniętymi instynktami a nieustannie nadzorującym je sumieniem, wytworem kultury... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
WYDAWNICTWO BO.WIEM NA FACEBOOKU

WYDAWNICTWO BO.WIEM NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.bowiem.wuj.pl www.hultajliteracki.pl #mikaelniemi #ugotowacniedzwiedzia #bowiem #WUJ #hultajliteracki #recenzja #powiesc #ksiazka #wydawnictwobowiem #literaturaszwedzka #literaturaskandynawska #wydawnictwouniwersytetujagiellonskiego #seriazzurawiem #kryminal #powiesckryminalna

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY Z NAMI AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• •REDAKCJA TEKSTÓW•

hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

353 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page