top of page
Szukaj

TYGRYSICA I AKROBATA - Susanna Tamaro

Piękna, fascynująca, mądra, niebywale dobrze napisana! Zgłębiając tę lekturę, wyobrażałem sobie, że "czyta Krystyna Czubówna". Tak też chciałem wejść w tę historię i tak sobie wyobrażałem jej opowiedzenie. Jednak i bez takich zabiegów powieść broni się sama... Powieść? No... raczej przypowieść(?). Fenomenalna zabawa filozoficznymi dywagacjami o sensie życia, a wszystko to z perspektywy Tygrysicy. Pomysł mógł okazać się nieco ryzykowny, ale jednak efekt jest piorunujący.


To zadziwiające, że bajki filozoficzne wciąż cieszą się taką popularnością. Oczywiście nie wszystkie są na wysokim poziomie i nie wszystkie trafiają do czytelnika swoim przekazem, ale w przypadku książki Susanny Tamaro mamy do czynienia z czymś wyjątkowym, czymś pięknym i bardzo potrzebnym. Takie książki można czytać i odbierać na wiele sposobów, ale zachwyt nad książką będzie murowany. Z pewnością inaczej odbiorą tę książkę dzieci (a tak, warto ją dzieciakom podsunąć), a inaczej dorośli. Młodszych czytelników wyniesie ona na wyższy poziom wtajemniczenia, a starszym przypomni, jak to było, kiedy dorosłość była jeszcze za zamkniętymi drzwiami, które niebawem miały się otworzyć. Wszystkim jednak podpowie, że świat nie jest tylko światem dla ludzi i to nie my mamy na niego patent, a szacunek należy się każdej żyjącej istocie na tej planecie. Bez względu jednak na to, kto ją czyta i jak ją odbierze, morał będzie zawsze ten sam... Nie, na tym koniec. Nie napiszę Wam, jaki jest morał tej książki, bo nie będzie on dla Was miał większego sensu i znaczenia, jeśli sami nie przeczytacie tej książki.


Mała Tygrysica przyszła na świat w kryjówce: dywan z liści i mocna woń lasu zmieszana z ostrym zapachem matki powitały ją na ziemi.

Kolejna genialna książka z Serii z Żurawiem. Nie chcę się silić na psalmy chwalebne, więc napisze jedynie, że nigdy wcześniej nie było takiej serii książek i nigdy już nie będzie. W Serii z Żurawiem nie ma tytułów z przypadku, wtłaczanych na siłę "zapchajek". Tu wszystko jest skrupulatnie zaplanowane, każdy z autorów powinien być dumny z tego, że znalazł się w tak elitarnym projekcie i tak elitarnym gronie, bo to oznaczać może jedynie tyle, że Jego książka jest wyjątkowa.

Na kolejne tomy tej serii czekamy jak pies na kość, wiedząc, że bez względu co zostanie nam rzucone, będzie wyborne, a mimo to dajemy zaskoczyć się smakiem raz za razem. Tygrysica i Akrobata jest kolejnym mocnym zaskoczeniem, bardzo pozytywnym. Dzięki tej książce odkryliśmy Susannę Tamaro i teraz chcemy od tej autorki więcej i więcej... Ta powieść to uczta dla każdego czytelnika, rozsądnego czytelnika, takiego, który potrafi odróżnić książkę pisaną z głębi serca od tej pisanej dla pieniędzy czy dla nakarmienia własnego ego.

Już wiem, że będzie to pierwsza książka, jaką podsunę swojemu dziecku, kiedy zacznie czytać samodzielnie.

Tygrysica i Akrobata to baśń podobna do tych, jakie tworzyli Perrault czy Andersen, ale jakby bardziej nowoczesna (a może tylko tak mi się wydaje...). Tytułowa Tygrysica rodzi się i dorasta w Tajdze u boku matki i brata. Trudy rozstania oraz wejścia w dorosłe życie, brak wystarczającej wiedzy, poszukiwanie własnego miejsca na ziemi i ta przenikliwa, dołująca samotność. Piękna i mądra przyjaźń z człowiekiem wszystko zmienia, lecz wkrótce pojawiają się inni ludzie, a wraz z nimi koszmar.

Wszystkie stworzenia, jakie spotyka Tygrysica na swojej drodze, kształtują ją, a... A dalej musicie przeczytać sami.


W poprzednim roku poczuła na pniu brzozy zapach samca. Ona też zostawiła swój, ale nic się nie wydarzyło. Czy to była jej wina? Czy to może przeznaczenie popychało ją do bycia tygrysem, który tygrysem tak naprawdę nie jest?

"Najlepsi autorzy, najpiękniejsze książki, a wszystko opakowane w cudowne okładki. To Seria z Żurawiem, jedyna i niepowtarzalna seria wydawnicza. Kiedy zaczynam tracić nadzieję na przeczytanie czegoś wyjątkowego, pojawia się kolejny tytuł z tej serii i znów jest jakoś piękniej... Mądre książki, dla mądrych czytelników."

- Ivo Vuco | pisarz, dziennikarz -


"Poetycka i mądra współczesna bajka, przepełniona miłością, czułością i pasją... Oda do ludzkiego serca."

- Famiglia Cristina -


"Opowieść o znaczeniu wolności."

- Gazzetta del Sud -


"Radosna i głęboka opowieść."

- Il Piccolo -


"Klarowna i precyzyjna proza."

- Corriere della Sera -


"Tamaro prowadzi nas za rękę przez swój świat, pokazując, gdzie jest nadzieja i sedno szczęścia."

- L'Eco di Bergamo -


Niezwykła baśń filozoficzna autorki włoskich bestsellerów!


Mała Tygrysica nie jest podobna do innych tygrysów zamieszkujących Tajgę. Nie potrafi bezkrytycznie przyjąć praw rządzących światem zwierząt, zadaje pytania o sens życia, wolność i przeznaczenie. Pragnie odnaleźć własną drogę – niekoniecznie tą wyznaczoną przez Matkę, naturę i  tradycję. Do celu swoich poszukiwań zbliża się, gdy staje oko w oko z człowiekiem – tą najbardziej niebezpieczną, ale i fascynującą istotą.

Susanna Tamaro z lekkością i wielkim talentem literackim snuje na poły filozoficzną bajkę, po którą mogą sięgnąć tak dzieci, jak i dorośli czytelnicy. Przygody Tygrysicy i napotykanych przez nią bohaterów – ludzkich i zwierzęcych – kryją w sobie opowieść o uniwersalnych wartościach: odwadze, wolności i poszukiwaniu własnego „ja".


Chce mi się pić, pomyślała wtedy Tygrysica. Całe życie szukałam wody, ale nigdy nie znalazłam takiej, która dałaby radę ugasić pragnienie.
Twojego pragnienia nie da się ugasić wodą - powiedział kiedyś Człowiek z Chaty. - Zadziwienie rodzi w tobie pytania, a pytania są jak płynąca w rzece woda. Nie można jej zatrzymać, nie możesz nigdy złapać kropli i powiedzieć: ta jest naprawdę ostatnia".

SUSANNA TAMARO

Urodziła wie w Trieście w 1957 roku. Ukończyła reżyserię w Eksperymentalnym Ośrodku Kinematografii i przez 10 lat pracowała dla telewizji, kręcąc filmy dokumentalne o charakterze naukowym. Odkąd rozpoczęła karierę pisarską, jej książki sprzedały się we Włoszech w milionach egzemplarzy i doczekały wydań w ponad 40 krajach. Jest zaangażowana w działalność licznych organizacji charytatywnych i humanitarnych. Obecnie mieszka na farmie w Umbrii, gdzie zajmuje wie między innymi hodowlą pszczół.


Tytuł: Tygrysica i Akrobata

Autor: Susanna Tamaro

Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego

Seria wydawnicza: Seria z Żurawiem

Data wydania: 4 czerwca 2018

Tytuł oryginalny: La Tigre e l'Acrobata

Tłumaczenie: Oskar Styczeń

Premiera: 2016

Projekt okładki: Małgorzata Flis

Liczba stron: 160

Format: 137 x 205 mm

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-233-4465-0


OCENA: 10/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


SERIA Z ŻURAWIEM


OFICJALNA STRONA AUTORKI

PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

{opętani czytaniem}; Dobre Książki; dużej.pl.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Opowieść o wojnie, odwadze i miłości do książek .

Na Darajję – syryjskie miasto niedaleko Damaszku – od samego początku konfliktu spadał grad bomb i pocisków. Wszystko wokół zamieniło się w morze ruin. Głęboko pod gruzami kryło się jednak pewne sekretne miejsce. Podziemna biblioteka była oazą spokoju, podczas gdy na ulicach rozlegały się wystrzały i dochodziło do eksplozji. Wzdłuż ścian ciągnęły się długie rzędy książek – syryjska poezja, teksty religijne, kryminały Agaty Christie i encyklopedie.   

Ryzykując życiem, mieszkańcy Darajji szukali książek w ruinach i przynosili je do biblioteki... WIĘCEJ O KSIĄŻCE


WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.wuj.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


#susannatamaro #tygrysicaiakrobata #wydawnictwouniwersytetujagiellonskiego #seriazzurawiem #wuj #hultajliteracki #recenzja #literaturawloska


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW


•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944