top of page
Szukaj

TUNEL - Magdalena Parys

Kiedy brytyjski pisarz, Norman Davies, napisał o historii Polski, Polacy zastanawiali się, na ile dobra i rzetelna może być to książka. Nie wiemy, co mówili Niemcy, kiedy dotarło do nich, że polska pisarka Magdalena Parys przytacza na kartkach swojej książki ich historię. Zresztą Niemcy są w takim położeniu historycznym, że chyba nie wiele mają w tej kwestii do powiedzenia, a o ich historii i o nich samych piszą autorzy całego świata, więc na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że praca Parys nie jest niczym szczególnym...


...No właśnie, na pierwszy rzut oka. Jednak prawda jest zupełnie inna, Magdalena Parys napisała wyjątkową powieść, w której fakty mieszają się co prawda z fikcją, ale w sposób tak subtelny i tak bezszczelnie ciekawy, że chyba sam Norman Davies mógłby pozazdrościć talentu pisarskiego Autorce Tunelu. Oczywiście książki Daviesa i Parys to zupełnie dwa różne horyzonty, jednak - jak powiedział mi znajomy Niemiec - w życiu nie czytałem lepszej książki, której fabuła osadzona byłaby w Niemczech. A żeby podkręcić Wam smak na tę książkę jeszcze bardziej, dodam, że jest to literacki debiut Autorki, który nie tylko ukazał się w Niemczech i Polsce, ale również we Francji, gdzie tamtejsi czytelnicy z miejsca się w książce zakochali.


Klaus odbił się od ściany i runął na kolana. Gość od dzwonka wszedł do środka, a za nim podążył Łysy, który jednym spojrzeniem zlustrował korytarz i ruszył dalej, w głąb mieszkania. Poruszał się zwinnie, automatycznie, jakby stworzono go wyłącznie dla tych kilku czynności.

Tunel to powieść, która dzieli wszystko na pół: murem jeden naród, opowieścią o czasach teraźniejszych i przeszłych, a ostatnio podzieliła nawet czytelników. I choć jak mawiał klasyk, że przecież nie ważne jak o tobie mówią, ważne, że mówią, to w tym przypadku istotą rzeczy jest to, że część czytelników nie do końca wie, co i o czym czyta. Książka lepiej przyjęta została przez nieco starszych odbiorców, dla których Mur Berliński nie jest jedynie historią znaną z podręczników szkolnych, ale wspomnieniem czasów, które były nadzwyczaj niebezpieczne, niepewne i burzliwe. Młodsi zaś czytelnicy mają nieco inny stosunek do tej książki, a wszystko przez to, że karmi się ich literackim badziewiem, który wart jest tyle, ile warte były w czasach PRL-u dzieła Lenina. Każdy miał, każdy czytał, każdy chwalił, ale koniec końców wszyscy się tego szlamu pozbyli i nikt o nich dzisiaj nie pamięta... choć wstyd pozostał. Szkoda, bo gdyby im się przynajmniej odrobinę chciało tę książkę zrozumieć i przyjąć do wiadomości, że jeszcze wcale nie tak dawno w środku Europy stał mur, który podzielił nie tylko jeden naród, ale niemal cały świat na dwie części, a ci, którzy chcieli go przejść tracili życie, nie pisaliby o niej, że jest nudna lub że jej czegoś brakuje.

Za tą powieścią staniemy - nomen omen - murem, bo nie dość, że przywodzi wspomnienia czasów powoli zapominanych, a przecież niebywale ważnych dla całej ówczesnej Europy, to jeszcze opowiada historie ludzi, którzy są lustrzanym odbiciem ówczesnych mieszkańców tej części świata, borykających się z problemami, jakich dzisiaj tu już nie ma i pewnie nigdy nie będzie, a jednocześnie powieść ta jest cholernie dobrze napisana, wspaniale skonstruowana i wydana tak, że tylko pozazdrościć.


Trzynastego sierpnia 1981 roku, w dniu, w którym przez Berlin Wschodni maszerowała wielka defilada wojskowa dla uczczenia dwudziestej rocznicy powstania muru berlińskiego, mój brat uciekł na Zachód tunelem wykopanym przeze mnie i moich przyjaciół.

TRYLOGIA BERLIŃSKA

Tunel jest częścią kapitalnej Trylogii Berlińskiej, wydanej we wrześniu 2020 roku nakładem Wydawnictwa Agora. Dwie pierwsze części trylogii (Tunel i Magik) zostały wznowione w chwili premiery powieści Książę.

Zdjęcia nie oddają tego, jak pięknie trylogia została wydana. Kiedy cała trójca trafiła w moje ręce, szczęka opadła mi na podłogę i trochę to trwało, zanim zdołałem się pozbierać. W życiu nie widziałem tak pięknie wydanych książek... w życiu! Trafiały się perełki, od których wzroku oderwać nie było można, ale to, co stworzył Tomek Majewski, to absolutny majstersztyk, adekwatny zresztą swoją wspaniałością do fabuły książki.

Tajemnicza powieść, w której fakty są tłem, a tło motorem napędowym całej tej historii. Wybitny pomysł i cholernie dobrze skonstruowany, nawet mimo tego, że całość jest mocno zawiła. Nie przeszkadza to jednak określić tę książkę jedną z lepszych, jakie wpadły mi w ręce przez całe moje dotychczasowe życie. Lektura fenomenalna (choć wydawca - [redaktor???] - kilka gaf popełnił [przeoczył???]).

Czas teraz na Magika, który zwojował Europę Zachodnią i uczynił z Magdaleny Parys jedną z najbardziej rozpoznawalnych pisarek po tej części globu.


Lepiej, żeby się nie rozniosło, że jest Polką. Jak się dowiedzą, to wszystko będzie inaczej, a po co ma sobie życie utrudniać.

Sensacyjna historia Muru Berlińskiego opowiedziana jak nigdy wcześniej.

Debiutancka powieść, za sprawą której Magdalena Parys znalazła się w Europejskiej orbicie literackiej.

Nowe wydanie sensacyjnego debiutu polskiej pisarki zamieszkałej w Berlinie łączy w sobie cechy wirtuozersko skonstruowanej powieści obyczajowej z walorami wciągającego kryminału politycznego. Akcja zaczyna się w 2000 roku, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie dawny nadzorca budowy owianego tajemnicą tunelu pod murem berlińskim. Czy jego śmierć może mieć coś wspólnego z ucieczką Franza, który w 1981 roku tunelem przedostał się do Berlina Zachodniego?

Intryga się zagęszcza, a siatka powiązań polityczno-towarzyskich sprawia, że żaden z bohaterów nie pozostaje poza podejrzeniem.


"Tunel wspaniale oddaje jedną z najstraszniejszych kart okresu zimnej wojny. To także, ze względu na tragiczny los garstki młodych ludzi, będących ofiarami Historii, głęboko poruszająca powieść noir, której skomplikowana konstrukcja ostatecznie podkreśla jej niezwykłą subtelność."

- Le Figaro -


"Magdalenie Parys udało się napisać porywającą powieść: o Berlinie, Gdańsku i losach trzech europejskich pokoleń. To opowieść pełna życia, miłości i zemsty w samym środku wielkich wydarzeń historycznych."

- Buchjournal -


"Polska pisarka Magdalena Parys opowiedziała berlińczykom historię muru tak, jak nikt inny tego nie zrobił."

- Justyna Sobolewska | Tygodnik "Polityka"


Foto: Wyborcza.pl

MAGDALENA PARYS

Polska pisarka mieszkająca w Berlinie, autorka publikowanych w Polsce i za granicą powieści, w których splata wątki historii Polski i Niemiec. W 2015 roku uhonorowana Nagrodą Literacką Unii Europejskiej za powieść Magik.





Tytuł: Tunel

Autor: Magdalena Parys

Wydawnictwo: Agora

Data wydania: 4 września 2020

Premiera: 2011 r.

Wydanie: II

Seria autorska: Trylogia Berlińska

Liczba stron: 336

Oprawa: twarda

Projekt okładki: Tomek Majewski

Format: 135 x 210 mm

ISBN: 978-83-268-4596-3


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


MAGDALENA PARYS W WYDAWNICTWIE AGORA


OFICJALNA STRONA AUTORKI









POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Gwiazda Hollywood bez pozy. Trudne dzieciństwo, próby samobójcze matki, gwałt, trzy małżeństwa, zdrady, uzależnienia, poronienie. Brutalnie szczera autobiografia Demi Moore. Świat ją pokochał za rolę Molly w filmie „Uwierz w ducha”. Potem zagrała m. in w „Szkarłatnej literze”, czy „Niemoralnej propozycji”, a w 1996 roku dostała rekordową gażę 12 milionów dolarów za rolę w filmie „Striptiz” i została okrzyknięta symbolem seksu. Demi Moore była na szczycie. Po pierwszym, nieudanym małżeństwie, przez ponad dekadę, Moore żyła w szczęśliwym związku z Brucem Willisem, doczekali się trzech córek, a Demi wreszcie spełniała się jako matka... WIĘCEJ O KSIĄŻCE



WYDAWNICTWO AGORA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO AGORA NA INSTAGRAMIE


HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio

"Halo, tu się czyta!" w każdą niedzielę od 09:00 do 11:00


www.wydawnictwoagora.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio



#magdalenaparys #tunel #wydawnictwoagora #powiesc #kryminal #trylogiaberlinska #agora #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944

107 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page