top of page
Szukaj

Trup w wannie - Dorothy L. Sayers

Szanowany architekt znajduje w swojej wannie nagie zwłoki. Jedyną wskazówką są pozostawione na miejscu zbrodni eleganckie binokle. Policja ustala, że ciało należy do finansisty, który poprzedniej nocy zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Dość szybko okazuje się jednak, że sprawa nie jest tak prosta. A nic nie intryguje lorda Petera Wimseya bardziej niż trudne do rozwikłania zagadki! Wraz z przyjacielem ze Scotland Yardu i niezastąpionym lokajem Bunterem lord Wimsey rozpoczyna karierę detektywa amatora. Wciągająca intryga kryminalna, uroczy bohater, błyskotliwy humor i doskonale odmalowane realia życia brytyjskiej socjety lat trzydziestych. Niezwykła uczta dla fanów kryminałów retro!

Był taki czas, kiedy Dorothy L. Sayers cieszyła się większym uznaniem niż Agatha Christie. Tak, tak właśnie było, choć pewnie trudno w to uwierzyć. Niestety, Sayers nie była tak przebojową osobą, jak Christie i nie wzbudzała tak wielkich kontrowersji, choć swoje "epizody" również miewała.

Przewaga Christi zapewne wzięła się stąd, że pisała częściej, więcej i dłużej, bo aż do 1976 roku, kiedy Sayers ostatni kryminał napisała w roku 1939. Później były poematy, sztuki, powieści non fiction i eseje, a kiedy zmarła w 1957, Agatha Christy nie miała już równej sobie autorki na wyspach brytyjskich. Kolejne tomy z serii Herkulesa Poirota i panny Marple spowodowały, że czytelnicy z wolna zapominali o Dorothy L. Sayers. Pamiętać jednak należy, że to Sayers była pierwsza, a Christie wielokrotnie wspominała o tym, że zachwycała się nad książkami koleżanki po fachu. To właśnie lektura Trupa w wannie spowodowała, że Christie postawiła iść za głosem serca i spełnić swoje marzenia o zawodowym pisaniu.


Seria kryminałów drugiej obok Agathy Christie kultowej autorki brytyjskiej.

Po raz pierwszy w Polsce w całości!


Trup w wannie to pierwsza część zapowiadanego przez wydawnictwo Znak Jednym Słowem cyklu o amatorskim detektywie Lordzie Peterze Wimseyu. Niezwykłe przygody tego dżentelmena zaczynają się tytułowym trupem w wannie, którego odnajduje szanowany architekt. To właśnie wtedy Wimsey postanawia zaangażować się w śledztwo i rozwikłać zagadkę, choć jeszcze nie wie, że to początek jego wspaniałej i błyskotliwej kariery.

Peter Wimsey to typowy Brytyjczyk, z typowym brytyjskim poczuciem humoru. Odważny, szczery, szarmancki, inteligentny, ale też kąśliwy i nieustępliwy. Wydaje się zatem sztampowym przedstawicielem brytyjskiej literatury kryminalnej, ale wcale takim nie jest. Jest zupełnie różnym człowiekiem od Poirota, Holmesa czy Marlowe'a i gdybym miał go porównać do innej postaci literackiej, to chyba najbliżej mu do Phileasa Fogga z powieści W 80 dni dookoła świata, choć Fogg detektywem nie był. Podobni są jednak w zachowaniu i swej nieustępliwości, a już na pewno w śmiałości swego poczynania i stoickiego usposobienia.

Książka Sayers to zupełnie inny rodzaj kryminalnych opowieści, przesiąkniętych sprawami obyczajowymi. Autorka nie skupia się wyłącznie na kryminalnej zagadce, ale swój pomysł na wielowątkowość przeplata różnymi gatunkami literackimi, co czyni jej książki bardziej przyziemne i bliższe czytelnikowi.

Postaci w pierwszej części z cyklu o lordzie Peterze Wimseyu jest bez liku, jak to w angielskich powieściach tego typu, ale każda z nich wydaje się ważna, nie ma tu osób z przypadku lub tak zwanych wypełniaczy, całość została skrzętnie przemyślana i pedantycznie rozpisana, a lokaj Bunter to kwintesencja angielskiego poczucia humoru i finezyjnego dualizmu w przestawieniu relacji międzyludzkich.


Uwielbiam błahe okoliczności - powiedział lord Peter z dziecinnym rozmarzeniem. - Tylu ludzi zawisło w skutek błahych okoliczności.

Mówienie o książkach Sayers, że są kryminałami retro, jest co najmniej niestosowne. Pamiętać należy, że w jej czasach była to powieść jak najbardziej "na czasie", a o ile mi wiadomo, kryminał retro to książka napisana w naszych czasach, której fabuła toczy się w czasach zamierzchłych. Piszę o tym, bo wielu czytelników myli pojęcia, więc nie, to nie jest kryminał retro, to kryminał epoki międzywojennej, a to nie to samo.

Wracając jednak do książki... Już na wstępie porównałem Sayers z Christy, jak czyni to wielu czytelników, recenzentów i sam wydawca. Cóż, trudno będzie komukolwiek nie zestawiać ze sobą tych dwóch autorek, gdyż choć nie były jedynymi przedstawicielkami beletrystyki w owym czasie na Wyspach Brytyjskich, to jednak były to najpopularniejsze wtedy autorki, które zresztą poniekąd ze sobą rywalizowały, czy tego chciały, czy nie. Moim zdaniem Sayers nie była lepszą intrygantką, tu Christie jest dużo lepsza, ale za to lepiej wychodziły jej sprawy obyczajowe, a wplatając je tak sprytnie w fabułę kryminalną, zyskuje więcej w moich oczach niż szanowna pani Christie, która z obyczajem była jednak na bakier. Zdecydowanie jest większym fanem Sayers i z ogromną przyjemnością przeczytam kolejne tomu tego wspaniałego cyklu. Szkoda jedynie, że wydanie tej serii jest w najtańszej okładce, bo takie książki szybko się rozpadają i wyglądają brzydko. Cykl o Wimseyu w twardej oprawie z pewnością prezentowałby się okazale, bo szata graficzna jest wspaniała.


Na koniec, panowie, uczciwie wskażę wam słabe punkty obu hipotez, mianowicie żadna z nich nie wyjaśnia, dlaczego inkryminowany przedmiot umieszczono w sposób tak natrętny przy zwłokach.

"Agatha Christie wytrawnie łączyła wątki, choć są tacy, którzy uważają niektóre z jej postaci za nieco drewniane. Sayers może mniej panowała nad fabułą, ale za to jej proza jest absolutnie wspaniała, a w lordzie Peterze Wimseyu zakochały się już całe pokolenia czytelników."

- crimereads.com -


"Agatha Christie i Dorothy L. Sayers – dwie wielkie królowe zbrodni, które ożywiły Londyn lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, czyniąc go domem dla Herkulesa Poirot i lorda Petera Wimseya."

- theartssociety.org -


DOROTHY L. SAYERS

(1893–1957) – niezwykle popularna brytyjska autorka, poetka, dramatopisarka, eseistka i tłumaczka (między innymi Boskiej komedii Dantego i Pieśni o Rolandzie). Ukończyła Somerville College w Oksfordzie i jako jedna z pierwszych kobiet w Anglii otrzymała stopień naukowy. Choć sama dystansowała się od feministycznych etykietek i wolała być uważana za „po prostu człowieka”, wierząc w praktykowanie praw kobiet bardziej niż w ich głoszenie, krytycy do dziś uznają ją za feministką, a jej książkę Gaudy Night nazwano „pierwszą feministyczną powieścią kryminalną”. Zanim rozpoczęła karierę kryminałopisarki, pracowała jako copywriterka. Jest autorką m.in. sloganu It Pays To Advertise (Reklama popłaca) i wielu niezwykłych kampanii reklamowych. Sayers miała niebywałe poczucie humoru i niezliczone zainteresowania, od muzyki po motocykle. Ale cierpiała także z powodu nieudanych romansów, a wielu uważało ją za skandalistkę. W niezbyt tolerancyjnym klimacie moralnym czasów, w których przyszło jej żyć, urodziła nieślubnego syna. Przyjaźniła się z C.S. Lewisem, G.K. Chestertonem i Agathą Christie, z którą wspólnie należały do brytyjskiego stowarzyszenia autorów powieści kryminalnych, Detection Club. Jej najbardziej znanym dziełem jest cykl powieści kryminalnych z arystokratą i detektywem amatorem – lordem Peterem Wimseyem, obejmujący jedenaście tomów i trzy zbiory opowiadań. Kolejne części przygód lorda w przygotowaniu.Tytuł: Trup w wannie

Autor: Dorothy L. Sayers

Wydawnictwo: Znak JednymSłowem

Seria autorska: Detektyw Dżentelmen Lord Peter Wimsey na tropie (Tom 1)

Data wydania: 01.06.2022

Wydanie: pierwsze

Tytuł oryginalny: Whose Body?

Tłumaczenie: Dorota Konowrocka-Sawa

Premiera: 1923 r.

Oprawa: miękka

Projekt okładki: Krzysztof Rychter

Format: 144 x 205 mm

Liczba stron: 288

ISBN: 978-83-240-7656-7


KUP TERAZ


E-BOOK


DOROTHY L. SAYERS W WYDAWNICTWIE ZNAK JEDNYMSŁOWEM
KOLEJNY TOM SERII:

Po spędzeniu trzech miesięcy na Korsyce lord Peter Wimsey zaczyna już zapominać o angielskich wrzosowiskach, jednak w czasie podróży po Paryżu ojczyzna mu o sobie przypomina. I to w bardzo nieprzyjemny sposób. Nagłówki angielskich gazet głoszą, że jego brat Gerald został… oskarżony o morderstwo. Ofiarą jest niedoszły szwagier Wimsey’ów, a do zbrodni doszło w rodzinnej posiadłości księcia Denver w Yorkshire.

To już nie jest zwykła zagadka kryminalna, ale sprawa honoru. I to lord Peter będzie musiał go obronić! Problem w tym, że Gerald odmawia współpracy w śledztwie. Czyżby jednak był winny? WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO ZNAK HORYZONT NA FACEBOOKU

WYDAWNICTWO ZNAK HORYZONT NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU

HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.hultajliteracki.pl

www.wydawnictwoznak.pl

#dorothylsayers #detektywdzentelmen #lordpeterwimsey #natropie #trupwwannie #kryminal #wydawnictwoznakjednymslowem #wydawnictwoznak #jednymslowem #znak #literaturaangielska #literaturabrytyjska #klasykaliteratury #literaturaklasyczna #hultajliteracki #recenzja #powiesc #ksiazka


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE•

•PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

16 wyświetleń0 komentarzy
<