top of page
Szukaj

THE CROWN - Robert Lacey

Jeden z najpopularniejszych seriali ostatnich lat - The Crown - wyprodukowany przez platformę Netflix, ma swój oficjalny przewodnik. A nawet dwa tomy przewodnika. Ich autorem jest Robert Lacey, brytyjski historyk, który o Royal Family wie niemal wszystko. To On jest najważniejszym konsultantem przy produkcji serialu i to właśnie Lacey zdaje się być obecnie największym wrogiem samej Królowej Elżbiety II, choć wcale mu na tym nie zależało. Jeśli jesteś miłośnikiem serialu The Crown, to oficjalne przewodniki po nim są tym, czego potrzebujesz, aby lepiej ten serial zrozumieć.


Serial The Crown zauroczył mnie i pochłonął bez reszty. Wszystko w nim było wspaniałe - gra aktorska, scenariusz, zdjęcia, muzyka, montaż... dosłownie wszystko. Kiedy dotarła do mnie wiadomość, że jeden z konsultantów pisze książkę, pomyślałem, że chodzi wyłącznie o pieniądze i jest to zabieg raczej "pijarowy"; że pewnie jej zawartość niczego do serialu nie wniesie, a sama książka będzie nudna, jak flaki z olejem. Ale myliłem się i to bardzo, bo oto dostałem dwa tomy lektury, która jest wspaniałym uzupełnieniem opowiedzianej w serialu historii. Filmy (i seriale) rządzą się własnymi zasadami, a jedna z nich to ta, która ogranicza czas produkcji (emisji). Nie wszystko zatem można zmieścić w serialu, nawet jeśli ten miałby trwać w nieskończoność. Pewne detale i wątki trzeba pomijać lub przejść przez nie pobieżnie i stąd biorą się niedopowiedzenia, które mogą irytować widza. Właśnie dlatego tak bardzo potrzebny jest suplement do serialu w postaci książki. Ale tylko wtedy ma to sens, jeśli naprawdę ta książka będzie wnosiła więcej, niż daje nam serial. W tym przypadku tak właśnie jest.


"Pałac Buckingham, rok 1947" - czytamy na początku pierwszego odcinka The Crown, który wprowadza nas prosto do jego wnętrz, gdzie chory na raka król Jerzy VI pochyla się nad muszlą klozetową, boleśnie odkrztuszając krew. Król umiera, szykujcie się na królową...

Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej.

Tom 1


Pierwsza część oficjalnego przewodnika po serialu „The Crown”.

Odkryj sekrety brytyjskiej korony za zamkniętymi drzwiami Pałacu Buckingham i 10 Downing Street.

Nagła śmierć ojca sprawiła, że dwudziestopięcioletnia kobieta stojąca u progu zmagań z nowa rolą – matki i żony – musiała zostać monarchinią. To właśnie wtedy Elizabeth Mountbatten stała się królową Elżbietą II.

Gdy Wielka Brytania wyszła z cienia wojny, Elżbieta II stanęła przed wielkimi wyzwaniami – nie tylko politycznymi, ale też osobistymi. Na przestrzeni lat wspięła się na wyżyny determinacji i wykazała niezwykłą siłą oraz niezłomnością, walcząc o dobre imię królestwa. Robert Lacey – konsultant historyczny twórców „The Crown” i biograf królewskiego dworu opisuje wczesne lata panowania Elżbiety II. Jego książka jest przepełniona fascynującymi historiami, które są rozwinięciem serialowych wątków oraz ekskluzywnymi fotografiami.


Zdaję sobie sprawę, że otaczają mnie ludzie, którzy sądzą, że lepiej nadają się do tej roli, urodzeni przywódcy o silnych osobowościach [...]. Ale czy to się komuś podoba, czy nie, to ja noszę koronę.

Obie książki obdarzone są ogromną ilością zdjęć, filmowych (tylko w pierwszym tomie) i oryginalnych archiwalnych rodziny królewskiej (w obu tomach). Wszystko bardzo zgrabnie, ciekawie ułożone i wytłumaczone ładnym językiem, więc po serialu sięgamy po książkę, a po książce nie mamy więcej pytań. Świetny zabieg, myślę, że każdy film, który bazuje na faktach, powinien posiadać taki suplement. Prawdziwy rarytas dla rojalistów i wielbicieli serialu, a przy tym obie książki wydane są bardzo ładnie i solidnie. Aż chce się je czytać!

Na końcu pierwszego tomu znajdziemy Królewską Chronologię Wydarzeń z lat 1947 - 1955, ale nie znajdziecie jej w drugim tomie. Być może dlatego, że cały drugi tom to jedna wielka chronologia uporządkowana datami (w przeciwieństwie do tomu pierwszego, skupiającego się na wątkach i osobach z serialu). Zresztą drugi tom jest znacznie uboższy, mniej zdjęć, a wszystkie te, które zostały zamieszczone, nie pochodzą z serialu. Z drugiej jednak strony, z punktu widzenia historycznego, drugi tom wydaje się ciekawszy od pierwszego, który utrzymany jest raczej w konwencji plotkarskiej.

Mimo różnic, jakie znaleźć można w formie obu książek, jedna bez drugiej nie mogłaby istnieć. Obie wzajemnie się uzupełniają, tak samo, jak obie uzupełniają serial Netflixa.


Ze swoimi rumianymi policzkami i "swojskim" wyglądem Kamila bynajmniej nie była klasyczną pięknością, nie nosiła markowych ubrań, obgryzała paznokcie i była stale rozczochrana. Ale miała wielki urok. Jak ujęła to lady Annabel Goldsmith, "mężczyźni widzieli w niej szalenie ciepłą, matczyną, roześmianą istotę o niesamowitym seksapilu".

Druga część oficjalnego przewodnika po serialu.


Drugi tom księgi wiedzy o serialu „The Crown” i fascynującej historii królowej Elżbiety II.

Tym razem Robert Lacey, konsultant historyczny hitu Netflixa, odpowiada na wszystkie pytania dotyczące wątków z drugiego i trzeciego sezonu.

Przyjrzyj się dwóm burzliwym dekadom panowania królowej Elżbiety II: kluczowym momentom społecznym, politycznym i osobistym oraz ich skutkom – nie tylko dla rodziny królewskiej, ale również dla otaczającego ją świata. Od kryzysu sueskiego i radzieckiego wyścigu kosmicznego po spuściznę współpracy księcia Windsoru z Hitlerem, a także głośne tematy związane z królewskim małżeństwem, książka ta daje wgląd w historyczne dziesięciolecia i odsłania prawdę ukrytą za dramatem rozgrywającym się na ekranie.

To fascynujące i wciągające spojrzenie na historię, która zainspirowała ten serialowy fenomen, oraz na lata, które okazały się kluczowym czasem kształtowania Królowej, jaką znamy.


Rozwinięcie wątków serialowego hitu o historii korony brytyjskiej XX wieku."Co jest faktem, a co wytworem wyobraźni? Co jest prawdą, a co fikcją? Co rzeczywiście się wydarzyło, a co nie? Okazuje się, że wielu widzów podczas oglądania The Crown przeczesuje Wikipedię w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania. Stworzenie scenariusza The Crown i wiwisekcja całego szeregu postaci oraz zdarzeń składających się na opowieść 1947 - 1955 były dla mnie niewymowną przyjemnością. Niemniej próba zamknięcia dziesięciu lat historii pełnych dramatycznych wydarzeń w dziesięciu godzinach telewizyjnego widowiska stanowiła prawdziwą udrękę. Tak więc ucieszyłem się z propozycji historyka monarchii, Roberta Laceya, który podjął się wyzwania, by rozwiać wszelkie niejasności i oddzielić prawdę od fikcji, uwzględniając przy tym mnóstwo dodatkowych informacji."

- Peter Morgan | Scenarzysta i Producent wykonawczy serialu The Crown -


Netflix zapowiedział już kolejne dwa sezony The Crown, więc mamy nadzieję, że Robert Lacey nie poprzestanie wyłącznie na tych dwóch tomach i napisze kolejne suplementy w formie książki.


Foto: newspresslive.com

ROBERT LACEY

Brytyjski historyk i biograf. Jest autorem wielu bestsellerowych biografii, w tym Henry'ego Forda, Eileen Ford i królowej Elżbiety II, a także kilku innych popularnych dzieł historycznych. Najbardziej znany jest ze swojej pracy jako historyk w nagrodzonym przez Netflix dramacie The Crown. Ukończył Selwyn College w Cambridge, gdzie studiował historię. Uzyskał licencjat z historii w 1967 r., a tytuł magistra w 1970 r. Swoją karierę pisarską rozpoczął jako dziennikarz w Illustrated London News, a później kontynuował pracę dziennikarza w The Sunday Times. Praca Lacey'a z 1981 r., zatytułowana The Kingdom, o rodzinie królewskiej Arabii Saudyjskiej, i jej kontynuacja z 2009 r. Inside the Kingdom są obecnie cytowane jako standardowe teksty do studium dla społeczności dyplomatycznej pracującej w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Aby zbadać i napisać książkę, Lacey zabrał swoją żonę i dzieci na dwa i pół roku do Jeddah pod koniec lat siedemdziesiątych. Wśród przyjaciół, których tam zawarł, byli dziennikarz Jamal Khashoggi. Lacey jest współautorem jego trzech ostatnich artykułów, zanim Khashoggi został zamordowany w 2018 roku. W 2009 Lacey nakręcił kontrowersyjny film dokumentalny Rehab for Terrorists: Can Terrorists be Rehabilitated with Kindness? dla telewizji PBS. Doprowadziło to do tego, że Lacey został zatrudniony przez amerykańskie sieci telewizyjne ABC i PBS jako komentator na temat rehabilitacji terrorystów. Lacey jest także królewskim komentatorem ABC Good Morning America i był komentatorem relacjonującym ślub księcia Williama i Kate Middleton. Pozostaje aktywny w świecie akademickim, prowadząc częste prelekcje i wykłady w Londynie i Cambridge. Lacey jest konsultantem historycznym serii Netflix The Crown. Napisał The Official Companion to The Crown w 2017 roku, a tom 2 ukazał się 19 listopada 2019 roku.


TOM 1

Tytuł: The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Elżbieta II, Winston Churchill i pierwsze lata młodej królowej.

Autor: Robert Lacey

Wydawnictwo: Kobiece

Data wydania: 3 czerwca 2020 r.

Tytuł oryginalny: The Crown: The Official Companion, Volume 1: Elizabeth II, Winston Churchill, and the Making of a Young Queen (1947-1955)

Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska

Liczba stron: 432

Format: 145 x 205 mm

Oprawa: Twarda

ISBN: 978-83-66520-44-8


TOM 2 Tytuł: The Crown. Oficjalny przewodnik po serialu. Afery polityczne, królewskie bolączki i rozkwit panowania Elżbiety II.

Autor: Robert Lacey

Wydawnictwo: Kobiece

Data wydania: 12 listopada 2020 r.

Tytuł oryginalny: The Crown: The Official Companion, Volume 2: Political Scandal, Personal Struggle, and the Years that Defined Elizabeth II (1956-1977)

Tłumaczenie: Edyta Świerczyńska

Liczba stron: 312

Format: 145 x 205 mm

Oprawa: Twarda

ISBN: 978-83-66654-77-8


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA AUTORAPOLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Niepublikowana dotąd historia dwóch sowieckich alpinistów, braci Abałakowów. Witalij i Jewgienij Abałakowowie byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia. Czas ich aktywności przypadł jednak na ponury czas w historii Związku Radzieckiego – rewolucję październikową, a potem okres wielkiej czystki. Bracia podjęli udane pionierskie wyprawy w wysokie góry Pamiru ku chwale swojej proletariackiej ojczyzny, jednak ostatecznie ich losy potoczyły się zupełnie inaczej. Donos na Witalija sprawił, że alpinista trafił do więzienia, był torturowany przez NKWD i cudem uniknął łagrów... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

WYDAWNICTWO KOBIECE NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO KOBIECE NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE www.wydawnictwokobiece.pl www.hultajliteracki.pl

#thecrown #robertlacey #wydawnictwokobiece #hultajliteracki #oficjalnyprzewodnik #serial #netflix #anglia #wielkabrytania #royalfamily #rodzinakrolewska #krolowaelzbieta #literaturaangielska #historia #literaturafaktu #film #serial #recenzja #ksiazka #kobieceZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY•

hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page