top of page
Szukaj

TESLA - W. Bernard Carlson

Gdyby ktoś pytał, nie jest to książka ani o samochodzie, ani o jego twórcy. Jest to biografia człowieka, który dał człowiekowi prąd. Tak, tak, to Nicola Tesla jest tym, który rozjaśnił noce, dał ludziom radio, przyczynił się do rozwoju elektrowni wodnych i jako pierwszy zabrał słońcu energię. Geniusz, który mógłby stać w jednym rzędzie sławy i kultu z Leonardo da Vinci, gdyby nie pewien Amerykanin o nazwisku Edison. Z jednej strony można uważać, że ich rywalizacja rozwinęła naukę w sposób, jakiego nigdy wcześniej świat nie doświadczył. Z drugiej zaś, wiele zniszczyła i wiele zaprzepaściła. Bez względu jednak na wszystko, Teslę można uznać za jednego z tych, którzy zmienili bieg historii świata i pozwolili ludzkości zrobić milowi krok w przód.


Jeden z recenzentów napisał, że jest to książka dla elektryków, ale to nie prawda. Oczywiście, komuś, kto na elektryce zna się bardziej niż większość z nas, będzie mógł przyswoić tę historię znacznie łatwiej, ale cały psikus polega na tym, aby dowiedzieć się czegoś więcej, poznać nieznane, zmierzyć się z czymś, co niezrozumiałe, tym bardziej że W. Bernard Carlson napisał tę książkę w sposób absolutnie przystępny dla każdego czytelnika. Nie trzeba się znać na elektryce, aby chłonąć biografię Tesli z rozdziawioną japą. My o elektryce wiemy tylko tyle, ile wiedzieć musimy, a mimo to Nicola Tesla jest naszym ulubionym "mózgiem", a jego ogromne zdjęcie wisi w naszym biurze od lat.


Gdy pan Tesla mówi o problemach elektrycznych, nad którymi pilnie pracuje, staje się postacią wręcz fascynującą. Z tego, co mówi, nie sposób zrozumieć ani jednego słowa.

Cóż z tego, że książka momentami mocno techniczna, absolutnie jest to jedynie tło historii życia największego czarodzieja przełomu XIX i XX wieku. Wydawać by się mogło, że o Tesli powiedziano już niemal wszystko, a jednak książka Carlsona udowadnia, że tak naprawdę nie powiedziano wcześniej nic, albo nieco tę historię przekłamano. Tesla to książka biograficzna w klasycznej formie, co dzisiaj jest już rzadkością. Nawet sprawdziliśmy, czy aby ta książka nie jest przedrukiem starej publikacji, ale nie, swoją oryginalną premierę miała raptem siedem lat temu, więc jest to jak najbardziej świeża książka, choć już sam fakt, że Autor związany jest ze słynnym Princeton University usprawiedliwia jego styl i sposób podejścia do tematu. Porównaliśmy tę publikację z innymi o Tesli i jesteśmy absolutnie przekonani, że jest to najlepsza biografia serbskiego geniusza, jaka ukazała się do tej pory. I znów można powiedzieć, że o Tesli powiedziano już wszystko...

Tej historii nie można było opowiedzieć inaczej. Jest grzecznie, jest ładnie, jest tajemniczo i zagadkowo, momentami wręcz mistycznie. Nawet techniczne fragmenty są jak najbardziej adekwatne w tej książce, bo zrozumieć Teslę zawsze było niezwykle trudno, więc teraz każdy z nas może spróbować zmierzyć się z tym geniuszem.

Jest w tej książce wszystko to, co najważniejsze i choć lektura do łatwych nie należy, to jednak cholernie wsysa czytelnika między strony i skutecznie miesza pod czaszką. Taka książka to absolutny skarb. Im dalej w nią brnąłem tym bardziej zafascynowany byłem Teslą, choć wydawało mi się, że przecież wiem już o nim wszystko. Zasługa to bezsprzecznie Carlsona, który stworzył tę książkę z pasją, z serca i z wiedzą, której wielu innym autorom ewidentnie brakowało.

Całość okraszona zdjęciami i rysunkami technicznymi, co tylko podnosi walory tej książki.


W. Bernard Carlson o Nicoli Tesli


By zdobyć te dukaty, Tesla przymocował swój czterocewkowy magnes od spodu do drewnianego stołu, zdobył też pokryte miedzią jajko i kilka kul. Podczas kolejnej wizyty sponsorów w laboratorium Tesla umieścił miedziane jajko na stole, po czym podłączył prądy w dwóch fazach do magnesu. Zdziwieni Peck i Brown patrzyli, jak jajko i kule zaczęły się poruszać po blacie stołu. Choć wyglądało to na sztuczkę, Tesla szybko wyjaśnił, że jajko i kule obracają się w wirującym polu magnetycznym. Sponsorzy byli pod wielkim wrażeniem pokazu i odtąd zdecydowanie popierali badania Tesli nad silnikiem prądu przemiennego.

Nikola Tesla jest w dużej mierze jednym z twórców współczesnego świata. Przyczynił się do rewolucji elektrycznej, która całkowicie zmieniła ludzkie życie na przełomie XIX i XX wieku. Wynalazł radio, dynamo rowerowe, baterię słoneczną i widowiskowy transformator nazwany od jego nazwiska. To w dużej mierze dzięki niemu istnieje nowoczesny świat, który znamy.

Tesla był również jednym z najbardziej znanych w ówczesnej Ameryce naukowców. Dbał o swój wizerunek, udzielając wielu wywiadów, opowiadając o swoich wynalazkach i o tym, co jeszcze chciałby stworzyć. Przeprowadzał publiczne pokazy swoich wynalazków, olśniewając widownię wykorzystywaniem prądu. Jego życie naznaczone było również konkurencją z innym wielkim umysłem tamtych czasów – Thomasem Alvą Edisonem, który wykorzystywał i opatentował pod swoim nazwiskiem wiele wynalazków genialnego Serba.

W. Bernard Carlson przygląda się Tesli nie tylko pod kątem jego osobowości, ale również szeroko opisując czasy i realia, w których działał. Skupia się również na konkretnych wynalazkach i procesem pracy nad nimi. Pochyla się nad tym, w jaki sposób Tesla pracował, jak próbował w eksperymentalny sposób urzeczywistnić swoje idee, które wielu mogły wydawać się błędne. Opisuje, jak doprowadził do opatentowania niemal trzystu swoich wynalazków. Opierając się na oryginalnych dokumentach, wskazuje, jak Tesla potrafił przyciągać zainteresowanie publiczności, tworząc mity na swój temat i świadomie kreując swój wizerunek ekscentrycznego wizjonera, geniusza na skraju szaleństwa.


Tesla zawarł umowę z Sowietami, jednak zaoferował swoją broń rządowi brytyjskiemu Neville'a Chamberlaina za 30 milionów dolarów.

W. BERNARD CARLSON

Historyk techniki z doktoratem Uniwersytetu Pensylwanii.  Autor trzech książek, w tym biografii Nikoli Tesli przetłumaczonej na dziewięć języków. W Polsce ukazała się ona jako Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa (Wydawnictwo Poznańskie 2020).

W. Bernard Carlson jest przewodniczącym i profesorem na Wydziale Inżynierii i Społeczeństwa na Uniwersytecie Wirginii. Uzyskał stopień doktora historii i socjologii nauk na Uniwersytecie Pensylwanii w 1984 r., a także habilitację z historii biznesu w Harvard Business School. Jest ekspertem w dziedzinie roli innowacji w historii Ameryki, a jego badania koncentrują się na tym, jak wynalazcy, inżynierowie i menedżerowie używali technologii do tworzenia nowych systemów i przedsiębiorstw w latach 1875–1925. Kieruje programami Engineering Business Programs i prowadzi kursy „Inżynierowie jako przedsiębiorcy”. Przez ponad dekadę był konsultantem ds. Historii i zarządzania wiedzą w Corning Incorporated i zasiadał w zarządach kilku grup zawodowych związanych z historią, biznesem i inżynierią, w tym Komitetu Historii IEEE i Konferencji Historii Biznesu. Obecnie pełni funkcję sekretarza wykonawczego Towarzystwa Historii Technologii.


Tytuł: Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa

Autor: W. Bernard Carlson

Wydawnictwo: Poznańskie

Data wydania: 29 lipca 2020

Tytuł oryginalny: Tesla. Inventor of the Electrical Age

Tłumaczenie: Jan Szkudliński

Premiera: 2013

Liczba stron: 480

Oprawa: Twarda

Projekt okładki: Urszula Gireń

ISBN: 978-83-6655-394-1


KUP TERAZ


E-BOOK

PATRONI MEDIALNI:

Onet; Wiedza i Życie; Scientific American - Świat Nauki; WielkaHistoria.pl; Bardziej Lubię Książki; Kwantowo; Fizyk Wyjaśnia.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWO:

Ojciec Silvie jest kierowcą autobusu, ale jego prawdziwa pasja to historia Wielkiej Brytanii. W trakcie letniego urlopu zabiera żonę i nastoletnią Silvie na obóz antropologiczny, którego uczestnicy odtwarzają życie w epoce żelaza wraz ze wszystkimi niedogodnościami. Obóz ma charakter naukowy, jednak zaciętość i bezkompromisowy charakter ojca Silvie sprawiają, że przeradza się on w spektakl dominacji mężczyzny nad rodziną. Pasja staje się obsesją, która prowadzi do ślepej wiary w konieczność praktykowania dawnych rytuałów, nawet za cenę ludzkiego życia... WIĘCEJ O KSIĄŻKACHWYDAWNICTWO POZNAŃSKIE NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE NA INSTAGRAMIE


HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

Program o książkach w Halo Radio "Halo, tu się czyta!"

w każdą niedzielę od 09:00 do 11:00

www.wydawnictwopoznanskie.pl www.hultajliteracki.pl www.halo.radio #wbernardcarlson #tesla #geniusznaskrajuszalenstwa #wydawnictwopoznanskie #nicolatesla #biografia #literaturafaktu #hultajliteracki #recenzja #haloradio #halotusieczyta #poznanskie #premieraZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY• hultajliteracki@ivovuco.com vuco@halo.radio +48 698 800 944

35 wyświetleń0 komentarzy