top of page
Szukaj

TEN CZAS. WIERSZE ZEBRANE - Krzysztof Kamil Baczyński

4 sierpnia 1944 roku, godzina 16:??, niemiecki snajper ukryty najprawdopodobniej w budynku Teatru Wielkiego, bierze na cel powstańca siedzącego na oknie pałacu Blanka. Kilka sekund później oddaje strzał.

Śmiertelnie ranny w głowę żołnierz Powstania Warszawskiego miał 23 lata. Nazywał się Krzysztof Kamil Baczyński.

Jeden z najsłynniejszych polskich poetów, przedstawiciel pokolenia Kolumbów. Żołnierz Armii Krajowej, harcerz Szarych Szeregów. Związany z pismem Płomienie oraz miesięcznikiem Droga. Mimo śmierci w młodym wieku, pozostawił po sobie ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Był również rysownikiem, grafikiem i ilustratorem.

Był zafascynowany Ferdydurke Witolda Gombrowicza.

"Ton jego poezji jest zróżnicowany: obok wierszy dotyczących przeżyć okupacyjnych, pisał także te oddzielone od tych wydarzeń, pełne nadziei i piękna. Są pełne rozbudowanych metafor, elementów ze świata baśni, mikroprzyrody, otoczone aurą nastrojowości. Baczyński posługiwał się urozmaiconą wersyfikacją, stosując różne formaty wiersza sylabicznego, sylabotonicznego i tonicznego, w tym trzynastozgłoskowiec i siedmiozgłoskowiec, jak również zróżnicowane strofy."


Szary pejzaż tętni kroplami w rzeki gęste, lśniące jak ołów, noc przepędza do pustych obór czarne chmury, stada bawołów.
Po wądole nakisłym zmierzchem pełźnie szumem chmur szarych liszaj, przez zasiane w ugorach cisze dzień brzeziną schodzi przez pole.
- Melancholia | 1938 -

Wydawnictwo Prószyński i S-ka przypomina nam twórczość Baczyńskiego pięknym wznowieniem, który nie sposób przeoczyć. To pozycja wydawnicza, z którą każdy powinien się zapoznać, którą każdy powinien mieć.

Mamo, ja muszę bardzo szybko i w krótkim czasie przeżyć całe życie.

Najpełniejszy zbiór wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w jednym tomie. Swojej matce powiedział: "Mamo, ja muszę bardzo szybko i w krótkim czasie przeżyć całe życie". Dlatego Krzysztof Kamil Baczyński głodny życia pisał intensywnie i dużo. Od najczulszych erotyków do żony Barbary Drapczyńskiej, po wstrząsające wojenne obrazy będące wyrazem okupacyjnej tragedii jego pokolenia. Mijają kolejne dekady, a jego talent i wrażliwość wciąż fascynują.


Krople unoszą pejzaż i rzucają oburącz, gdzie niskie niebo, pusty wirydarz echa. Zdało się: na palankinie bambusowej mgły ptak jak karawan przejechał. Górą wznosząc psalm strzelisty maszty smukleją i woda szeleści, szeleszczą pluski jak liście bluszczu, w gospodach piwnicznie opadły cień, jak zieleniej i winniej, gdy z jaskółczego gniazda przypiętego poddasza poeta przepiwszy ziemię wniebowstępuje błękitnie po rynnie.

- Pejzaż deszczowy -


Krzysztof Kamil Baczyński - (1921 - 1944) Absolwent gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, student polonistyki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Poeta, podchorąży Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, podharcmistrz Szarych Szeregów, żołnierz batalionu "Parasol". Uważany za najwybitniejszego poetę czasu okupacji. Za życia opublikował cztery tomiki poezji oraz wiele utworów w prasie i wydawnictwach konspiracyjnych.


TYTUŁ: Ten czas. Wiersze zebrane

AUTOR: Krzysztof Kamil Baczyński

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

PREMIERA: lipiec 2018

ILOŚĆ STRON: 664

OKŁADKA: twarda

FORMAT: 155 x 236 mm

ISBN: 978-83-8123-291-3


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ
96 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page