top of page
Szukaj

TED BUNDY. ROZMOWY Z MORDERCĄ - Stephen G. Michaud & Hugh Aynesworth

Seryjni mordercy to ulubiony temat Amerykanów. Fakt ten wcale nie dziwi, bo właśnie tam rodzą się najsłynniejsi seryjni zabójcy, o których pisze się książki, kręci filmy... Zawsze chodzi o sprzedaż, stąd nagonka na materiały i publikacje, które mają przyciągnąć rzeszę czytelników i widzów. W większości przypadków seryjni mordercy nie zabiegają o popularność, choć zainteresowanie mediów wprawia ich w ekstazę i dumę, ale Ted Bundy był mistrzem autopromocji i to on sprawił, że media krążyły wokół niego jak muchy wokół g*wna.


Zainteresowanie mediów czy pisarzy przestępcami dzieli opinię publiczną na dwa obozy. Jedni chcą czytać i badać złożoną naturę prostoty umysłowej mordercy, inni biją na alarm, twierdząc, że ci psychopaci zasługują na stryczek i zapomnienie. Obie strony mają rację i trudno się z nimi nie zgodzić, ale gdybyśmy mieli się opowiedzieć za jednym tylko obozem, wybralibyśmy media i pisarzy. Oczywiście są pewne granice, często trudno dostrzegalne, ale jeśli autor publikacji potrafi panować nad emocjami, a do swojej pracy podejdzie rzetelnie, sumiennie i w pełni profesjonalnie, to efekt powinien zaskoczyć największych nawet sceptyków. Tak właśnie do pracy podeszli Stephen G. Michaud i Hugh Aynesworth, autorzy książki Ted Bundy. Rozmowy z mordercą. Gdybyśmy nie mogli poznać umysłu mordercy, to czy mielibyśmy możliwość bronienia się przed nimi? A poza tym, czyż to nie ciekawe co siedzi w głowie człowieka, że robi takie rzeczy?


Jestem najbardziej bezlitosnym sukinsynem, jakiego będziecie mieli okazję poznać.

Michaud i Aynesworth stają oko w oko z najsłynniejszym seryjnym mordercą w dziejach Stanów Zjednoczonych. Może nie był najbardziej brutalny, może nie miał na swoim koncie najwięcej ofiar, może nie był też najbystrzejszym z psychopatów, ale z pewnością jest najbardziej znanym amerykańskim zbrodniarzem i aby dotrzeć do jego mózgu, trzeba było z nim porozmawiać, zadać mu kilka niewygodnych i trudnych pytań, aby ujrzeć w nim to, czego nie mogli dostrzec śledczy.

Książka ukazuje jak wielkim cynikiem był Ted Bundy, jakim prostym i nieskomplikowanym człowiekiem, wyzutym ze wszelkich wartości, a jednocześnie, kiedy znalazł się pod ścianą, starał się obwiniać o to wszystkich, tylko nie siebie. Tupeciarz, prostak i kłamca, ale z drugiej strony - sprytny manipulator. Zapędzał autorów w kozi róg i tylko wrodzona inteligencja Ayneswortha i spryt Michauda pozwoliły wybrnąć z niejednej niezręcznej sytuacji, którą starał się kontrolować Bundy. Ta książka to próba sił, walka, w której autorzy starają się wyłudzić (dosłownie) fakty, aby dobić ranne zwierze. Jednak ranne zwierze, mim-swej prostej natury i mocno trzymających sideł zrobi wszystko, aby przeżyć. Niewielu dziennikarzy miałoby jaja, aby usiąść twarzą w twarz z człowiekiem pokroju Bundy'ego, ale jeszcze mniej znalazłoby wie takich, którzy potrafiliby to wykorzystać.

Z pozoru chaotyczna rozmowa okazuje się skrzętnie przemyślana strategią i to z obu stron. Autorzy zadają podchwytliwe pytania, a Bundy odpowiada używając trzeciej osoby, uważając to za sprytny zabieg, niestawiający go w niezręcznej sytuacji przyznania się do winy. Rozmowy z mordercą to jak gra w szachy, a po obu stronach zasiedli wytworni gracze, arcyoszuści, starający się przechytrzyć jeden drugiego.


SM: Czyt ten morderca mógł kiedyś zabrać do samochodu dziewczynę i z jakiegoś powodu jej nie zabijać?
TB: Możemy przyjąć, że pewnego dnia jechał drogą i zauważył atrakcyjną, nastoletnią autostopowiczkę. [...] rozważał w duchu, czy ją zabić, czy po prostu pozwolić, żeby sytuacja rozwijała się normalnym rytmem.

Ta książka stała się inspiracją dla najbardziej sensacyjnego serialu dokumentalnego stacji Netflix w 2019 roku. Największy seryjny morderca w historii przedstawia swoją wersję wydarzeń. Ted Bundy. Rozmowy z mordercą zawiera w sobie treść wywiadu przeprowadzonego z samym Tedem Bundym. Nagrania z celi śmierci trwają sto pięćdziesiąt godzin. Wywiad został przeprowadzony przed egzekucją Bundy’ego, który został stracony na krześle elektrycznym na Florydzie. Szokujące wyznania Bundy’ego, którymi podzielił się z dziennikarzami Stephenem G. Michaudem i Hugh Aynesworthem, odkrywają przerażający i wynaturzony umysł najbardziej znanego seryjnego mordercy.

Największy seryjny morderca w historii przedstawia swoją wersję wydarzeń. Był sadystycznym mordercą. Był mistrzem manipulacji. Ofiarami jego makabrycznych zbrodni padło przynajmniej trzydzieści niewinnych młodych kobiet. Oczekując na egzekucję na krześle elektrycznym, najbardziej osławiony seryjny morderca Ameryki w końcu zabrał głos… i zapewnił nam przerażający wgląd w swój wynaturzony umysł. Oto spowiedź Teda Bundy’ego.


Nie chodzi o to, że różnię się od większości facetów z cel śmierci. W dużej mierze chodzi o to, że zdobyłem taki rozgłos i stałem się powszechnie znany. I ludzie myślą o mnie częściej niż o pozostałych z cel... tych, którzy są dosłownie bezimienni i nikt o nich nie słyszał.

Aby w pełni zrozumieć rozmowy z Tedem

Bundym i poznać jego wypaczony umysł,

wydawnictwo poleca w pierwszej kolejności

lekturę reportażu Ostatni żywy świadek, który

jest wprowadzeniem do świata zbrodni Teda

Bundy'ego.

NASZA RECENZJA TEJ KSIĄŻKI


A ludzie są zafascynowani każdym, kto zabija, a zwłaszcza każdym, kto ponoć zabijał często.STEPHEN G. MICHAUD

Jest autorem lub współautorem 18 książek, w tym Conversations With a Killer, bestsellera „New York Timesa”; Dark Dreams, finalisty nagrody literackiej Edgar oraz The Only Living Witness, którą New York Daily News nazwał jedną z dziesięciu najlepszych książek o prawdziwych przestępstwach, jakie kiedykolwiek napisano.HUGH AYNESWORTH

Jest wielokrotnie nagradzanym amerykańskim

dziennikarzem i producentem, znanym z takich

produkcji, jak Oswald's Ghost (2007), Ted Bundy:

Rozmowy z mordercą oraz Ostatni żywy świadek (2019)

i Face the Nation (1954). Uchodzi za jednego z

najbardziej wpływowych dokumentalistów USA.

TYTUŁ: Ted Bundy. Rozmowy z mordercą

AUTORZY: Stephen G. Michaud & Hugh Aynesworth

WYDAWNICTWO: Bez Fikcji

DATA WYDANIA: 16 października 2019

TYTUŁ ORYGINALNY: Ted Bundy: Conversations with a Killer

TŁUMACZENIE: Mateusz Grzywa

PREMIERA: 1989

LICZBA STRON: 403

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 144 x 209 mm

ISBN: 978-83-8178-116-9


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Ted Bundy nigdy nie był tak wylewny i tak rzeczowy. Dzięki podchwytliwym pytaniom otworzył się jak nigdy przedtem. Podróż przez zawiły umysł psychopaty.


KUP TERAZ


OFICJALNA STRONA STEPHENA G. MICHAUDA


OFICJALNA STRONA HUGH AYNESWORTHAPATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Portal Kryminalny, Zbrodnia w Bibliotece, Bardziej Lubię Książki, Books and Cats Lover, Gypsy Girl Recenzuje, Herbatkowa Czyta, Kobiece Recenzje, Kulturantki, Panda z Książką, Rudy Lisek Czyta.
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

JFK podjął się historycznego zadania wysłania ludzi na Księżyc. Oto opowieść o wizjonerach, którzy pół wieku temu pomogli urzeczywistnić jego wizję.

Książka towarzyszy filmowi stacji PBS pt. American Experience.

Pisarz i producent Robert Stone (wg „Entertainment Weekly” „jeden z naszych najważniejszych dokumentalistów”) przedstawia te istotne postaci w wymiarze głębszym niż produkcja PBS i błyskotliwie kreśli ich życiorysy... WIĘCEJ O KSIĄŻCE#tedbundy #seryjnymorderca #netflix #rozmowyzmorderca #stephengmichaud #hughaynesworth #bezfikcji #niezwykle #hultajliteracki #recenzja

51 wyświetleń0 komentarzy