top of page
Szukaj

TAJEMNICZY OGRÓD - Frances Hodgson Burnett

Co powoduje, że popularność niektórych książek nie spada nawet po stu latach? Jaka jest recepta na długowieczność powieści, która niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia? Wydaje się, że nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na te pytania. Tak samo, jak nie można przewidzieć, czy historia, którą przejmuje wydawca od autora, porwie czytelników i stanie się bestsellerem. Być może jest to łut szczęścia, a może odpowiedni czas, może też fabuła i sposób jej opowiedzenia mają tu duże znaczenie, choć przecież trendy się zmieniają, a gusta kolejnych pokoleń są tak różne, że nie sposób za nimi nadążyć.


Na szczęście jest mnóstwo powieści, do których wracamy po latach, po które sięgamy w każdym wieku, i które podrzucone młodszemu pokoleniu, zachwycają równie mocno, co nas, naszych rodziców, a nawet naszych dziadków.

Jedną z takich książek jest bez wątpienia Tajemniczy Ogród. Choć kilka dekad temu wcale nie było to takie oczywiste. Kiedy Frances Hodgson Burnett oddawała rękopis wydawcy, ten stwierdził, że powieść się nie sprzeda i że jest to jej najgorsza książka, jaką do tej pory napisała. A miała ich na swoim koncie już trzydzieści! Większość jej tytułów odniosła spektakularny sukces, lecz wydawca uznał Tajemniczy ogród za zbyt skomplikowany i nieracjonalny. Autorka postanowiła więc publikować swą nową powieść w częściach w poczytnym The American Magazine. Brak jednak odpowiedniej promocji książki spowodował, że Tajemniczy ogród nie był tak popularny, jak wcześniejsze powieści Burnett. Nawet nekrologi (1924) wspominały o śmierci autorki słynnego Małego Lorda, powieści wydanej dwadzieścia pięć lat wcześniej, która uchodziła za dzieło o niebo lepsze od Tajemniczego ogrodu.


W chwili, gdy Mary Lennox została wysłana do Misselthwaite Manor, aby zamieszkać tam w domu swojego wuja, twierdzono powszechnie, że było to najniesympatyczniejsze dziecko, jakie kiedykolwiek widziano. I była to szczera prawda.

Musiało minąć wiele lat, zanim Tajemniczy ogród zyskał na znaczeniu i prawdę mówiąc, mimo wielu ekranizacji (pierwsza film powstał już w 1919 roku) oraz adaptacji teatralnych, dopiero w XXI wieku powieść zaczęła windować na szczyty wielu literackich rankingów wszech czasów. Powieści Burnett, które na przełomie XIX i XX wieku uchodziły za arcydzieła, zaczęły odchodzić w niepamięć, a Tajemniczy ogród uważany jest obecnie za jedno z najważniejszych dzieł w historii literatury.

Moim zdaniem ta powieść zawsze była "w czubie" najważniejszych książek dla dzieci (i nie tylko), ale prześledziwszy rankingi, sprzedaż i popularność książki w mediach od chwili jej powstania do roku 2000, jestem mocno zaskoczony, jak bardzo "odstawała" uznaniem od innych książek tego gatunku, napisanych przez te wszystkie lata. Cóż, widocznie w Polsce cieszyła się większą sławą niż w USA i Wielkiej Brytanii. Wydaje się jednak, że Tajemniczy ogród nabiera odpowiedniego poważania w świcie wydawniczym i filmowym. Na kwiecień 2020 roku planowana jest premiera najnowszej adaptacji ww powieści, gdzie w rolę Mary Lennox wcieliła się niebywale utalentowana Dixie Egerickx. Kto wie, czy nie ujrzymy tej młodej dziewczyny na czerwonym dywanie Los Angeles w lutym przyszłego roku, bo chodzą słuchy, że najnowsza adaptacja powieści Frances Hodgson Burnett to dzieło wyjątkowe, określane przez krytyków filmowych "małym dziełem sztuki".


Cóż to za dziwny dom! Wszystko jest otoczone tajemnicą. Poryglowane pokoje, poryglowane ogrody...

Nie jestem w pozycji tych, którzy mogliby recenzować klasykę literatury, nie śmiałbym nawet o odważyć. Jednak napiszę Wam jedno: jako dorosły facet, dałem się wciągnąć w tę historię i bardzo żałuję, że już się skończyła. Tajemniczy ogród napisany został tak pięknym językiem i w dodatku tak dobrze przetłumaczony, że trudno jest się w nim doszukać mankamentów. Zestawiając tę powieść ze wcześniejszymi tytułami autorki, mogę śmiało napisać, że w tej powieści zauważalna jest dojrzałość zawodowa pisarki. W tej historii jest wszystko to, co najlepsze w pozostałych jej książkach. Teraz wiem, dlaczego ówczesny czytelnik nie przyjął Tajemniczego ogrodu tak entuzjastycznie, jak przyjmują go obecni czytelnicy. To proste - Frances Hodgson Burnett wyprzedziła swoje czasy. Ówczesny czytelnik nie był jeszcze gotowy na taką powieść, napisaną takim językiem i z takim zaangażowaniem. Potrzeba było czasu, aby zrozumieć tę historię i odpowiednio ją zinterpretować. Krótko mówiąc, Tajemniczy ogród to dzieło ponadczasowe, stworzone w czasach, kiedy niewielu je rozumiało.

Wydanie, które Wam prezentujemy, należy do wspaniałej serii Klasyka Literatury, wydanej nakładem Wydawnictwa Wilga. Cudowne wydanie, w twardej oprawie, zaprojektowanej przez Tomasza Majewskiego, bodaj najzdolniejszego polskiego "okładkowca".

Tę powieść należy po prostu znać, bo bez niej nasze literackie doświadczenia będą bardzo ubogie.


Naturalnie, że w świecie musi by mnóstwo czarów...

Gdy Mary Lennox przyjechała do angielskiej posiadłości swego wuja, nie sądziła, że czeka tam na nią tyle wrażeń. W ogromnym, pustym, otoczonym licznymi ogrodami domu dziewczynka czuła się początkowo bardzo samotna. Do czasu kiedy poznała małego ogrodnika i przyjaciela dzikich zwierząt, Dicka Sowerby, oraz kiedy odkryła, że w posiadłości mieszka ukrywany przed światem jej chorowity kuzyn, Colin Craven. Przyjaźń tych trojga dzieci odmieniła ich życie całkowicie, a zaniedbywany przez lata tajemniczy ogród, dzięki staraniom Mary i Dicka, odżył i rozkwitł gatunkami wielobarwnych kwiatów...

Nowe, ilustrowane wydanie klasyki lektur szkolnych przeniesie czytelników w świat nieprawdopodobnych przygód i wspaniałej rozrywki.


Rano wstałem, bo myślałem, że przyjedziesz. Kazałem się jednak po południu znów położyć do łóżka.

FRANCES H. BURNETT

(ur. 24 listopada 1849 w Manchesterze, zm. 29 października 1924 w Plandome, Nowy Jork) – brytyjska powieściopisarka, autorka sztuk teatralnych. W wieku szesnastu lat, po śmierci ojca, przeniosła się do USA. Frances wyszła za mąż za doktora Swana Burnetta w 1873. Rozwiodła się z nim w 1898, a dwa lata później wyszła za mąż za Stephena Townsenda. To małżeństwo przetrwało tylko dwa lata. Miała dwoje dzieci.

Zadebiutowała opowiadaniem opublikowanym w 1865. Pisała głównie opowiadania dla kobiecych czasopism, m.in. „Godey's Lady's Book”, „Scribner's Magazine”. Dzięki nim mogła poprawić poziom życia rodzeństwa. Pierwszą powieść Panna Lowrie, opisującą życie górników opublikowała w 1877. Jej powieści i dramaty poruszały problematykę społeczną.

Rozgłos i powodzenie przyniosła jej książka dla dzieci Mały lord, która stała się bestsellerem swoich czasów. Książka była adaptowana również jako sztuka teatralna.

Burnett napisała 39 powieści, głównie dla dzieci, a także wspomnienia z młodości pt. Leśna boginka (1893). Twórczość dla dzieci przyniosła autorce trwałą sławę, a niektóre jej utwory – tłumaczone na wiele obcych języków – nadal cieszą się powodzeniem. Do najbardziej znanych należą Mały lord, Mała księżniczka i Tajemniczy ogród. Pisarka mieszkała w Great Maytham Hall.


Tytuł: Tajemniczy ogród

Autor: Frances Hodgson Burnett

Wydawnictwo: Wilga

Seria: Klasyka Literatury

Data wydania: 22 sierpnia 2018

Tytuł oryginalny: The Secret Garden

Tłumaczenie: Jadwiga Włodarkiewiczowa

Premiera: 1911

Projekt okładki: Tomasz Majewski

Liczba stron: 336

Oprawa: twarda

Format: 144 x 211 mm

ISBN: 978-83-280-5794-4


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Piękna historia, cudowny język, świetne tłumaczenie, wspaniałe wydanie.


KUP TERAZ


SERIA WYDAWNICZA KLASYKA LITERATURY
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Kiedy rudowłosa Ania – nie Andzia! – Shirley trafia do domu Mateusza i Maryli na Zielonym Wzgórzu, jej życie zmienia się całkowicie: własny pokój, nowe obowiązki, najlepsza przyjaciółka i ten denerwujący chłopak w szkole… Z odrobiną wyobraźni i poczucia humoru ze wszystkim można dać sobie radę, a czego jak czego, ale tego Ani nie brakuje. Zamienić skromny pokój w pałacową komnatę? Urządzić przyjęcie dla wróżek? Uczynić las za domem miejscem jak z horrorów? Proszę bardzo! WIĘCEJ O KSIĄŻCE
#franceshodgsonburnett #tajemniczyogrod #wydawnictwowilga #grupawydawniczafoksal #hultajliteracki #wilga #gwfoksal #recenzjaWYDAWNICTWO WILGA

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

509 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie