top of page
Szukaj

TAJEMNICA RZEKOMEGO MAŁŻONKA - E.J. Copperman

Samuel Hoenig, miłośnik baseballu i Beatlesów, postanowił wykorzystać swój niezwykły dar, zespół Aspergera, aby odpowiadać na pytania wymagające wyjątkowej wnikliwości i logicznego myślenia. Otworzył nawet biuro, w którym przyjmuje osoby zainteresowanie korzystaniem z jego usług. Pewnego dnia zgłasza się do niego klientka z dosyć nietypową sprawą. Chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat... własnego męża, a raczej poznać prawdziwą tożsamość mężczyzny podającego się za niego. Samuel Hoenig zgadza się kobiecie pomóc, licząc na to, że w sprawach związanych z delikatną materią małżeńską, o której sam zbyt wiele nie wie, będzie mógł skorzystać z pomocy swej dawnej współpracowniczki, niezastąpionej Janet Washburn. Z początku całkiem nieźle im idzie, potem jednak znajdują we własnym biurze... ciało rzeczonego małżonka. Samuel dochodzi do wniosku, że ktoś sobie z nim pogrywa, więc tym chętnie zgadza się udzielić odpowiedzi na kolejne pytanie: kto zabił rzekomego męża?


Jest ich pięć (na razie), a polski czytelnik ma możliwość przeczytania dwóch (na razie)... Kryminały tak odjechane, że trudno ocenić je jednym zdaniem. E.J. Copperman (lub Jeff Cohen, jeśli ktoś woli) to pisarz (kolejny), który postanowił osadzić swoje pomysły w komediach kryminalnych. To chyba taki trend ostatnich lat, czyli powrót do tego, co było domeną amerykańskich i brytyjskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Choć przecież i w Polsce nie brakowało tego typu powieści, wystarczy przypomnieć Tadeusza Dołęgę-Mostowicz, Sergiusza Piaseckiego, Adama Nasielskiego, czy Stefanię Osińską. Dzisiaj mamy wysyp tego typu autorów na całym świecie, ale niestety większość z nich nie do końca radzi sobie z tym gatunkiem literackim. Jednak Jeff Cohen (E.J Copperman, jeśli ktoś woli) jest absolutnym mistrzem, a jego komedie kryminalne są pełne uroku, tajemnic, fascynujących zwrotów akcji i ogromnej dawki humoru, a przy tym jego styl jest po prostu wspaniały i niepodrabialny.


Kim jest mężczyzna, który sypia w moim łóżku i twierdzi, że jest moim mężem?

ZWARIOWANY JAK MONK, DOCIEKLIWY JAK POIROT


Autor z uporem maniaka przeciąga akcję na pozór zbędnymi opisami, aby wplątać je ponownie w najmniej oczekiwanym momencie, a całość pomysłu tworzy niebywale skomplikowaną intrygę. Mistrzowsko skonstruowana powieść, z dozą niepewności, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Wszystko to powoduje, że powieść ta jest bardzo wyjątkowa i stawia ją niejako za wzór dla tych, którzy chcieliby się zmierzyć z komedią kryminalną, bez względu na to, czy jako pisarz, czy jako czytelnik.

Już pierwsza powieść z serii Tajemnice Aspergera, czyli Tajemnica brakującej głowy, zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie, a przecież w przygotowaniu kolejne 3 tomy, choć sam autor zapowiedział, że na pięciu tytułach seria na pewno się nie skończy.

Nie jest tajemnicą, że "świadome rozdwojenie jaźni", jakie zafundował sobie autor, pozwala mu na sprytne poruszanie się pomiędzy powagą literacką a jej humorystycznym alter ego. E.J. Copperman to śmieszek, który wie, jak rozbawić czytelnika do łez, Jeff Cohen zaś jest mistrzem zawiłych, kryminalnych historii, któremu bliżej do Agathy Christie niż "krwawych pisarzy", których domeną są powieści o fabułach mocno niepokojących. A pamiętać należy, że Cohen i Copperman to jedna i ta sama osoba, choć o dwóch różnych stylach pisania. W przypadku tej serii (o Samuelu Hoenigu) obaj panowie w jednej postaci postanowili połączyć siły, co świadomym tego zabiegu czytelnikom również może zdawać się komiczne, choć osobiście uważam, że jest to sprytny chwyt promocyjny.

Wracając jednak do samej fabuły Tajemnicy rzekomego małżonka, nadmienić trzeba, że jest to nie tylko powieść kryminalna, ale też bardzo ciekawe studium choroby Aspergera, która jest niejako motywem przewodnim całej serii, oczywiście z Coppermanowskim (autoszyderczym?) podejściem do sprawy.

Podsumowując - jest to cholernie dobra powieść; lekka, lecz bardzo ciekawa, zaskakująca, mądra i dobrze napisana. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy i z ręką na sercu zapewniam Was, że jest to jedna z lepszych serii kryminalnych ostatnich lat i prawdopodobnie najlepsza z gatunku komedii kryminalnych.


Nie potrafię zrozumieć, jak jeden człowiek może darzyć drugiego tak silnym uczuciem i żywić wobec niego tak niezachwianą pewność, żeby zobowiązać się resztę życia spędzić właśnie z nim. Zapewne z tego powodu wiele małżeństw kończy się rozwodem. Albo - podobnie jak to - morderstwem.


"Błyskotliwa i wartka historia kryminalna".

- Publishers Weekly -


"Urokliwie świeża i dowcipna opowieść detektywistyczna. W trakcie lektury zabawnego i niebanalnego tekstu czytelnik jednocześnie śledzi klasyczną zagadkę kryminalną i poznaje rzeczywistość osoby z zespołem Aspergera. Niechże się i z detektywem Monkiem kojarzy, ponieważ ten specjalista od pytań stosuje metody dedukcji godne Sherlocka, Colombo i Monka właśnie. Czysta rozkosz".

- Mystery Scene -


"Zgrabnie napisana opowieść z wątkiem aspergerowskim (…) pozwala czytelnikowi spojrzeć na proces rozwiązywania zagadki kryminalnej z oryginalnej perspektywy, a jednocześnie uwrażliwia go na specyfikę tego często nie do końca dobrze rozumianego zespołu cech".

- Booklist -


"Duet Copperman-Cohen pokazuje nam, że osoby z zespołem Aspergera z pewnymi rzeczami mogą mieć trudności, z niektórymi jednak radzą sobie wyjątkowo dobrze".

- Ellery Queen’s Mystery Magazine -


"Książka napisała błyskotliwie i z pysznym humorem".

- CrimeSpree Magazine -


E.J. COPPERMAN

To pseudonim literacki Jeffa Cohena, pochodzącego z New Jersey autora zabawnych powieści kryminalnych. Cohen publikuje również teksty w licznych tytułach prasowych, m.in. "New York Timesie", "Entertainment Weekly", "American Baby" i "USA Weekend". Jego pierwsza powieść nosiła tytuł "Night of the Living Deed". W 2011 roku do pierwszego tomu dołączył kolejny, "The Univited Ghost", i w ten sposób seria "Haunted Guesthouse" składała się już z dwóch część. E.J. pracuje jako reporter, nauczyciel, redaktor prasowy i scenarzysta. Pisze humorystyczne opowieści z zagadką w tle, przyprawione nutką zdarzeń nadprzyrodzonych i okraszone sowicie klimatem Jersey. Niewiele z tego wynika? To zapewne dlatego, że E.J. Copperman to pseudonim znanego pisarza kryminałów, który postanowił wypłynąć na nowe wody i tworzyć zabawne opowieści z wątkami nadprzyrodzonymi. E.J. Copperman zamierza podchodzić do swojego pisarstwa inaczej. Będzie tworzyć inne opowieści i zupełnie nowe postaci. Można więc śmiało powiedzieć, że to nowy pisarz.
Tytuł: Tajemnica rzekomego małżonka

Autor: E.J. Copperman / Jeff Cohen

Seria autorska: Asperger’s Mystery Series

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data wydania: 20.07.2021 r.

Tytuł oryginalny: The Question of the Unfamiliar Husband: An Asperger's Mystery

Tłumaczenie: Magda Witkowska

Premiera: 2015 r.

Liczba stron: 368

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Format: 135 x 210 mm

ISBN: 978-83-8234-189-8


KUP TERAZ


E-BOOK


AUDIOBOOK [czyta Wojciech Chorąży]


E.J. COOPERMAN W WYDAWNICTWIE PRÓSZYŃSKI I S-KA


OFICJALNA STRONA AUTORA


PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Książkowir

Zaczytany Książkoholik
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Billy Summers jest najlepszy w swoim fachu. Eliminuje ludzi, ale tylko tych naprawdę złych. Był snajperem w Iraku, więc zna się na rzeczy i zawsze strzela celnie. Tym razem przyjmuje ostatnie zlecenie. Czas w końcu na zasłużoną emeryturę.

Niestety, coś idzie nie tak… A nawet wszystko.

WIĘCEJ O KSIĄŻCEWYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO PRÓSZYŃSKI I S-KA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.proszynski.pl www.hultajliteracki.pl


#ejcopperman #jeffcohen #wydawnictwoproszynskiiska #tajemnicarzekomegomalzonka #wydawnictwoproszynski #komediakryminalna #proszynskiiska #recenzja #hultajliteracki #proszynski
ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW •ZAPOWIEDZI• •PROMOCJE• •PREMIERY• •RECENZJE• •WYWIADY• •PATRONAT MEDIALNY•

hultajliteracki@ivovuco.com +48 698 800 944

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page