top of page
Szukaj

TAJEMNICA CANALETTA - Adam Michejda

Wraca Adam Michejda, wraca Pilny, wracają tajemnice, zagadki i historia... Piękna historia, pięknie opowiedziana. Taka z przygodami, uśmiechem i pewną dozą nostalgii. Książka, która z założenia miała być publikacją dla dzieci, krąży w Hultaju z rąk do rąk dwudziesto, trzydziesto i czterdziestolatków, pochłaniając nas bez reszty, sprawiając, że znów możemy poczuć się jak... dzieci!


To naprawdę niebywałe uczucie mieć w rękach tak dobrze skrojoną książkę. Wszystko się w niej zgadza. Fabuła, historia, postaci, konstrukcja, humor, emocje, tajemnica, ilustracje, okładka.

Zdaję sobie sprawę, że autorzy nie lubią być porównywani do innych pisarzy, ale my postanowiliśmy przyjrzeć się dokładnie tej książce również przez pryzmat powieści konkurencyjnych, choć w przypadku literatury nie powinno mówić się o konkurencji, bo nie o to w tym zawodzie chodzi. Szczególnie kiedy mowa o książkach dla dzieci i młodzieży. Ale... Cóż takiego nam wyszło z porównywania nowej książki Michejdy z książkami innych autorów tego gatunku? Trzy rzeczy. Po pierwsze - Michejda nie sili się na wiekopomne dzieło. Po drugie - Michejda wie, o czym pisze, zna temat i rozumie go. Po trzecie - Michejda nie pisze o czarodziejach, czarownicach, bohaterach z kosmosu, czy czary marach, lecz o historii, która jako dzidzia nauki, spełzła w ostatnich latach na ostatnie miejsce zainteresowania wśród młodszego pokolenia. I choć prób zainteresowania nią młodego czytelnika było wiele, niewielu udało się osiągnąć zamierzony cel. Jednak Adam Michejda przeanalizował problem, zrozumiał, w czym rzecz i postanowił stworzyć serię książek, od której czytelnik nie będzie umiał i nie będzie chciał się oderwać. Konkluzja jest taka, że Adam Michejda i jego książki to najlepsze co mogło się w polskiej literaturze wydarzyć w ostatnim czasie.


Nigdy nie wiemy, kiedy zaczyna się przygoda. Rzadko zauważamy nawet, co tak naprawdę jest jej początkiem. Dopiero z czasem odkrywamy, że poprzednie wydarzenia zaczynają układać się w jakąś całość.

Bardzo mocno cenimy sobie pisarzy literatury dziecięcej i młodzieżowej, bo wierzymy w powiedzenie, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Czytelnictwo w Polsce musi zaczynać się u podstaw życia każdego człowieka. Tylko tak skutecznie zawalczymy o wzrost zainteresowania literaturą przez młodszych Polaków. Zdaje się, że Adam Michejda to wie i postanowił oddać w ich ręce łatwo przyswajalną mądrość oraz cudownie opowiedzianą historię, od której nie da się tym razem uciec. Mądrość tej książki polega na tym, że opowiedziana przez autora opowieść nie została wymyślona, a wykreowana. Ta subtelna różnica, na pierwszy rzut oka niezauważalna, polega na tym, że jest w niej trochę fikcji, trochę prawdy, a całość została wpleciona w stonowany eufemizm i ascetyczny kierunek wielopoziomowej przygody. Dawno temu taką formę przyjęła Seweryna Szmaglewska, autorka niezapomnianej powieści Czarne Stopy i był to strzał w dziesiątkę. Dzisiaj niewielu potrafi pisać w ten sposób, ale z pewnością umie to robić Adam Michejda i chwała mu za to.


Co wiemy o złodzieju?
Na pewno to, że podał w dokumentach fałszywe dane i nikt w ministerstwie tego nie sprawdził.

Rafał Pilny powraca. Po rozwiązaniu zagadki Skarbu Getta, dziennikarz i jego młodzi pomocnicy stają przed kolejnym wyzwaniem – rozwikłania tajemnicy kradzieży z warszawskiego Zamku Królewskiego słynnego obrazu Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem. Razem z ekipą Pilnego trafimy do Włoch na najpiękniejszy wyścig świata – rajd Mille Miglia. Ruszymy śladem klasycznych samochodów i niezwykłych uczestników imprezy. Zagubimy się na górzystych szlakach i popędzimy wraz z pościgiem wśród najpiękniejszych zabytków Rzymu. Zapraszamy na niezwykłą wyprawę z nieoczekiwanym finałem.


I jak to mówimy w Nowym Jorku: have fun.

ADAM MICHEJDA

Rocznik 1973. Pierwsze teksty zaczął publikować w wieku 17 lat. Pracował jako reporter w "Expressie Wieczornym" i "Życiu Warszawy". Najdłużej związany był z "Super Expressem". Był zastępcą redaktora naczelnego. Przez kilka lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie kierował największą gazetą polonijną w Stanach Zjednoczonych - "Super Expressem USA". Po powrocie do Polski osiadł nad Jeziorem Zagrzyńskim, a zawodowo współtworzy portal Party.pl. Zadebiutował książką Pilny na tropie. Skarb Getta. Pilny na tropie. Tajemnica Canaletta to jego druga powieść.


Tytuł: Tajemnica Canaletta

Seria: Pilny na tropie

Autor: Adam Michejda

Wydawnictwo: Oficyna 4eM

Premiera: 26 lutego 2020

Ilustracje: Tomasz Woody Borawski

Projekt serii: Monika Wojnarowska

Projekt okładki: Tomasz Woody Borawski

Liczba stron: 256

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 120 x 195 mm

ISBN: 978-83-66242-30-2


OCENA: 10/10

Uzasadnienie: Piękna, mądra, ciekawa, fascynująca. Michejda to najlepszy pisarz książek dla dzieci i młodzieży w Polsce.


KUP TERAZ
PARTNER KSIĄŻKI:

Alfa Romeo.


PATRONI MEDIALNI:

Smak Książki, Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii: Duch.


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Wojenna historia Dawida, chłopca z warszawskiego getta, niespodziewanie staje się początkiem największej przygody w życiu jego wnuka – Davida, ucznia 6. klasy szkoły podstawowej w nowojorskim Brooklynie. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Maxem i jego tatą Rafałem, rozwiązują zagadkę “Skarbu Getta” – niezwykłej pamiątki po wychowankach Domu Sierot Janusza Korczaka...

WIĘCEJ O KSIĄŻCE


#adammichejda #tajemnicacanaletta #pilnynatropie #Oficyna4eM #hultajliteracki #recenzja #4EM


OFICYNA 4EM NA FACEBOOKU


OFICYNA 4EM NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.hultajliteracki.pl

www.halo.radio

www.4em.pl

38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie