Szukaj

SZPIEG - Paulo Coelho.

Wydawało się jej, że wykorzystuje mężczyzn do własnych celów, ale to oni ją wykorzystywali. Byli skłonni płacić ogromne pieniądze, aby spędzić z nią choćby tydzień, choćby jeden dzień, choćby godzinę. Dawali nadzieję na bezpieczeństwo, zabezpieczali finansowo i obiecywali to wszystko, co mężczyzna może obiecać, kiedy czegoś lub kogoś pragnie, a cena nie gra roli. A Ona wierzyła w to, że jest nietykalna, że nic nie może jej się stać, bo męski świat, który ją zewsząd otaczał, klękał przed nią, jak przed Bogiem, a kto klęka przed Bogiem, może stanąć przed każdym. Skończyło się na tym, że to Ona stanęła… przed plutonem egzekucyjnym.


Kiedy Mata Hari została aresztowana za szpiegostwo na rzecz wroga, wierzyła do końca, że najbogatsi z jej kochanków staną w jej obronie, uwolnią ją i pomogą ułożyć życie na nowo. Stało się inaczej i 15 października 1917 roku została rozstrzelana na strzelnicy wojskowej w koszarach Vincennes.

Czy ta holenderska piękność faktycznie była podwójnym szpiegiem, czy tylko ekskluzywną prostytutką, która zginęła przez zazdrość jednego ze swych kochanków? Gdzie jest pochowana? Jak wyglądał proces? Kim była jej rodzina? Jak wyglądało jej życie? Na te i na wiele innych pytań odpowiada Paulo Coelho, który postanowił w dość nietypowy sposób napisać biografię jednej z najbardziej wyzwolonych kobiet w historii świata.

Tę powieść czyta się jednym tchem, lecz zapada ona w pamięć na bardzo długo. Niebywała historia kobiety legendarnej, w której kochał się każdy mężczyzna, a którą nienawidziły wszystkie kobiety. Królowa życia, ikona frywolności, mistrzyni pogardy dla wszelkich konwenansów.


Czasem zmuszał mnie, żebym broniła się jak pensjonarka, innym razem kazał krzyczeć i błagać o więcej. Widział we mnie prostytutkę, a one według niego to lubią.

Tę powieść czyta się jednym tchem, lecz zapada ona w pamięć na bardzo długo. Niebywała historia kobiety legendarnej, w której kochał się każdy mężczyzna, a którą nienawidziły wszystkie kobiety. Królowa życia, ikona frywolności, mistrzyni pogardy dla wszelkich konwenansów.

Nosiła wiele imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle; na Jawie była panią MacLeod; Niemcy nadali jej kryptonim H21

Mata Hari – kobieta szpieg. Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najbardziej wpływowych mężczyzn Belle Epoque, postać o tajemniczej przeszłości, budząca zazdrość dam z paryskiej arystokracji. Łamała męskie serca, moralne nakazy drobnomieszczańskie obyczaje. Za niezależność zapłaciła najwyższą cenę.


Nikomu nie jestem nic winna. Po prostu chcę, aby ludzie mnie akceptowali i szanowali. Nie mam już siły bać się i uciekać przed ciemnością, która mnie zniewala.

Sto lat później legenda Maty Hari jest wciąż żywa. W masowej wyobraźni historia jej bogatego i pełnego przygód życia pozostaje symbolem kobiecej siły i odwagi.

W poruszającej i wciągającej powieści Paulo Coelho z maestrią opowiada dzieje Maty Hari, tworząc fikcyjną korespondencję między skazaną, osadzoną w paryskim więzieniu a jej adwokatem.


Po przeczytaniu tej książki, zastanawialiśmy się w głośno, jak ta kobieta odnalazłaby się w dzisiejszych czasach? Czy jej uroda wciąż uważana byłaby za zjawiskową? Czy w dobie, kiedy szokowanie stało się sposobem na marketing – umiałaby się wybić ponad przeciętność? Kiedy po przeczytaniu książki masz więcej pytań niż odpowiedzi, to znaczy, że właśnie przeczytałeś świetną powieść.


Urodziłam się w nieodpowiedniej epoce. Nie wiem, czy w przyszłości ktoś o mnie wspomni. Gdyby tak się stało, nie chcę, żeby widziano we mnie ofiarę.

"Zawsze, kiedy kończę czytać książkę Paulo Coelho, dziękuję w duszy za wydawnictwo Drzewo Babel. "

-Ivo Vuco-


Podstawowym źródłem inspiracji dla Paulo Coelho jest jego własne życie, w którym zdarzało mu się igrać ze śmiercią, prawie popaść w szaleństwo, bawić się narkotykami, znosić tortury, eksperymentować z czarną magią i alchemią, studiować filozofię i religie, pochłaniać mnóstwo książek, tracić i odzyskiwać wiarę, doświadczać bólu i rozkoszy miłości. W poszukiwaniu własnego miejsca w świecie znajduje odpowiedzi na wyzwania , wobec których każdy z nas staje. Wierzy, że każdy ma w sobie siłę potrzebną, by odnaleźć własną drogę. Powieść Alchemik rozeszła się w ponad 65 milionach egzemplarzy i jest wymieniana jako źródło inspiracji przez ludzi tak różnych jak Malala Yousafzai czy Pharrell Williams.

Książki Paulo Coelho ukazały się na całym świecie w nakładzie ogółem 210 milionów egzemplarzy. Publikowane są one w 81 językach, co czyni autora najczęściej tłumaczonym współczesnym pisarzem na świecie.TYTUŁ: Szpieg

TYTUŁ ORYGINALNY: A Espiã

AUTOR: Paulo Coelho

WYDAWNICTWO: Drzewo Babel

TŁUMACZENIE: Zofia Stanisławska

PREMIERA: 2016

OKŁADKA: miękka

LICZBA STRON: 200

FORMAT: 130 x 206 mm

ISBN: 978-83-64488-45-0


OCENA: 10+/10


KUP TERAZ


Przeczytaj fragment


Hultaj literacki poleca też inne książki Paulo Coelho:

+ Zwycięzca jest sam

+ Zahir

+ Alef

+ Alchemik

1 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie