top of page
Szukaj

STAROŻYTNY RZYM. OD ROMULUSA DO JUSTYNIANA - Thomas R. Martin

Niezwykła i dramatyczna historia o tym, jak niewielka osada stała się potęgą rządzącą światem śródziemnomorskim. W książce Thomasa R. Martina – wzorem rzymskich dróg – schodzą się rozmaite wątki, które autor tropi, podążając za westalkami do świątyń, matronami do willi, konsulami na forum czy przywódcami na bitewne pola. Autor aktualizuje dotychczasowe ustalenia na temat życia Rzymian od czasu założenia miasta w VIII wieku przed naszą erą do VI wieku naszej ery. W przejrzysty sposób prezentuje poszczególne etapy rozwoju Miasta, zwracając przy tym uwagę nie tylko na jego wewnętrzne przeobrażenia, ale i znaczące zmiany zachodzące na otaczających je terytoriach. Pokazuje, jak z drewnianej osady Rzym stał się imperium, jak wyglądały rzymskie rodziny, jak przenikały się kultury, konkurowały religie, co Rzymianie mówili i myśleli, i jak niepozorne nieraz postaci zmieniały bieg historii świata.

"Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu", mówi stare przysłowie, ale przyznać trzeba, że Rzym o te drogi przestał w pewnym momencie dbać. Wciąż zastanawiam się, jak taka potęga mogła upaść. Rzymianie trzymali w rękach wszystkie argumenty do rządzenia światem, dosłownie wszystkie, a mimo to dali się pobić, okraść i podzielić.

Przez bardzo długi okres trwania rzymskiego imperium zachodziły w nim ogromne zmiany, raz było lepiej, raz było gorzej, ale było, a teraz nie ma, pozostała historia i pytania. Czy Romulus dogadałby się z Justynianem? Który z cesarzy rzymskich popełnił największy błąd, doprowadzając do upadku tak potężnej cywilizacji? Czy Rzym mógł przetrwać? Jak wyglądał Rzym, czego dokonał, w czym był lepszy od państw ościennych? Jak bardzo różnił się Rzym z czasów Romulusa od tych za panowania Justyniana? Pytań można zadać mnóstwo, ale nie uzyskamy na wszystkie odpowiedzi. Książka Thomasa R. Martina jest jednak w stanie odpowiedzieć na kilka z nich, a w szczególności opowiedzieć w sposób chronologiczny wspaniałą historię wielkiego europejskiego Imperium, która, mimo iż wydaje się dokumentnie zgłębiona, to jednak bywa na tyle chaotyczna i dość często zbędnie dla zwykłego śmiertelnika uszczegóławiana. W wersji Martina jest jednak lekkostrawna, przyjemna i bardzo ciekawa.


August stworzył system, który dziś nazywamy cesarstwem rzymskim, zastępując strukturę rządów republiki monarchią. Podkreślał przy tym, że przywraca rzymskiej władzy jej tradycyjne wartości. Udało mu się to wszystko przeprowadzić przede wszystkim dlatego, że utrzymał lojalność armii i wykorzystał umiejętnie starożytne tradycje oraz system patronów i klientów. Jego nowy system, pryncypat, czynił cesarza patronem armii i całego ludu. Większość mieszkańców prowincji, w szczególności we wschodnim basenie Morza Śródziemnego, uznała taki układ za absolutnie akceptowalny, ponieważ de facto kopiował on relację między monarchą a jego poddanymi, którą znali od dawna z królestw, w jakich żyli poprzednio.

W książce tej przeczytamy o rzymskich kapłanach, urzędnikach, wojsku i zwykłych obywatelach. Znajdziemy w niej informacje o założeniu miasta, o rzymskich przodkach i rzymskich wartościach, a także o różnicach między republiką a imperium. Natomiast autor tej książki nie unika tematu, który mógłby być drażniący dla wielu pisarzy, pisze bowiem o problemach historii rzymskiej, robiąc to w dość przejrzysty sposób i wydaje mi się, że jest to bardzo potrzebny rozdział w tej książce, aby czytelnik mógł zrozumieć rozbieżność, jaka pojawia się w wielu różnych publikacjach historycznych. Następnie Martin stara się naświetlić hegemonię Rzymu nad ówczesnym światem, jak i spektakularny upadek wielkiej, wiodącej i wspaniałej cywilizacji, opisując pokrótce kolejnych cesarzy oraz ich osiągnięcia i błędy, które miały wpływ na przyszłość Rzymu.

W książce zamieszczono zdjęcia, mapy i tablicę chronologiczną cesarzy Rzymskich oraz drzewa genealogiczne kilku rodów.

Starożytny Rzym... to świetna literatura popularnonaukowa, ale nieco na skróty, co akurat jest atutem tej książki, bo jeśli nie zaczęło się zgłębiać szczegółowej historii Rzymu w bardzo młodym wieku, to później ciężko to nadrobić, a tu z pomocą przychodzi nam właśnie Thomas R. Martin, który wykłada historię starożytnego Rzymu w taki sposób, że nawet największy laik przyswoi i zrozumie koleje losu najwspanialszej europejskiej cywilizacji. Dla mnie bomba!

Jedynym mankamentem jest nieco mała czcionka w tekście i, choć piękna, to jednak słabej jakości okładka, która już po jednym czytaniu staje się wymiętą i pogniecioną tekturką. To jednak nie gra aż tak wielkiej roli, bo treść rekompensuje wszystkie niedociągnięcia.Napływ zdesperowanych ludzi do Rzymu podniósł liczbę biedoty w stolicy. Ciągłe kłopoty z utrzymaniem się w zatłoczonym mieście, jakich doświadczali teraz rolnicy pozbawieni ziemi, czyniły z nich w rzymskiej polityce grupę potencjalnie niebezpieczną.

Książka ta wchodzi w skład nowej wspaniałej serii popularnonaukowej Wydawnictwa Poznańskiego. Do tej pory ukazały się Hieroglify egipskie. Mowa Bogów (23.02.2022), Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana (13.04.2022), Jak przeżyć w starożytnym Egipcie (18.05.2022) oraz Starożytna Grecja. Od prehistorii do czasów hellenistycznych (15.06.2022). Nie mamy nic przeciwko, aby w tej serii pojawiły się inne tytuły, chętnie się w nie zagłębimy i zrecenzujemy, bo to naprawdę świetna lektura i przede wszystkim bardzo łatwa w obsłudze, nie jest to naukowy bełkot zrozumiały wyłącznie dla naukowców, za te książki może zabrać się każdy i każdy je z łatwością przyswoi i polubi.


THOMAS R. MARTIN

Amerykański historyk, specjalista w dziedzinie historii świata grecko-rzymskiego. Obecnie piastuje katedrę na Wydziale Klasycznym Kolegium Świętego Krzyża w Worcester, Massachussets, gdzie prowadzi zajęcia z historii demokracji ateńskiej, hellenizmu i imperium rzymskiego.Tytuł: Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana

Autor: Thomas R. Martin

Wydawnictwo: Poznańskie

Data wydania: 13.04.2022

Tytuł oryginalny: Ancient Rome - From Romulus to Justinian

Premiera: 2012 r.

Tłumaczenie: Mateusz Fafiński

Projekt okładki: Katarzyna Konior | studio.bluemango.pl

Oprawa: miękka

Liczba stron: 328

Wydanie: II

ISBN: 9788367176675


PRZECZYTAJ FRAGMENT


KUP TERAZ


E-BOOK


THOMAS R. MARTIN W WYDAWNICTWIE POZNAŃSKIM
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Janakippo przyjeżdża do rodzinnej wsi, aby pomóc bratu, który ma problemy z alkoholem. Wizyta, po latach nieobecności, sprawia, że odżywają mroczne wspomnienia z dzieciństwa naznaczonego przemocą i niewyjaśnione sprawy z przeszłości, przed którymi nie ma już ucieczki. Jana wikła się w romans, znajduje pracę, a jednocześnie próbuje zrozumieć, kim tak naprawdę są otaczający ją ludzie i czy skrywane przez nich tajemnice dają odpowiedzi na pytania, które ona nosi w sobie od lat... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO POZNAŃSKIE NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE


www.wydawnictwopoznanskie.pl

www.hultajliteracki.pl


#starozytnyrzym #odromulusadojustyniana #thomasrmartin #wydawnictwopoznanskie #hultajliteracki #recenzja #wydajenamsie #literaturafaktu #historia #literaturapopularnonaukowa #poznanskie #reportaz #cesarstworzymskie #republikarzymska #historiaswiata ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW

•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•

•REDAKCJA TEKSTÓW•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944