top of page
Szukaj

STANISŁAW BAREJA ALTERNATYWNIE - Maciej Replewicz

Największy prześmiewca PRL-u. Tuż pod komunistycznym nosem robił, co chciał, kiedy chciał i jak chciał. Choć był na cenzurowanym, cenzury się nie bał. Jak On to robił? Zabijał śmiechem, zniewalał wdziękiem, przyciągał szczerością. Krytykom pluł w twarz, bo ważniejsza była widownia, a tą zjednoczył sobie jak żaden inny reżyser w historii polskiej kinematografii. Potrafił połączyć przedwojenny sznyt filmowy z nowoczesnością ówczesnego kina, przez co inni, piejąc z zazdrości, zarzucali mu tandetę, jałowość i jarmarczność.


Wystarczy posłuchać tego, co mają o Barei do powiedzenia ci, którzy z nim współpracowali, potem przeczytać książkę Macieja Replewicza i wszystko staje się jasne. Był tym, kim bali się być inni, tworzył to, czego inni nie mieli śmiałości tworzyć. Przeszedł do historii, jako ikona popkultury, a kolejne pokolenia znają Bareję lepiej niż Vegę, Szumowską czy Chęcińskiego.

Mimo że Jego kariera zawodowa szła jak po grudzie - dzięki cenzorom, władzy ludowej oraz kolegom po fachu - parł do przodu, rozpychając się łokciami. Król krzywego zwierciadła, wizjoner, geniusz i pracoholik. Bystry obserwator zgniłej rzeczywistości, który potrafił rozśmieszyć każdego. I choć był to śmiech przez łzy, publiczność chłonęła każdy kolejny jego film ("Dzięki" władzy ludowej, z dużym opóźnieniem) jak narkotyk.


Zgodnie z hasłem "Uśmiech naszego dziecka - premią za trud wychowawcy" (Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz), wdzięczny za rodzicielską miłość mały Staszek uśmiechał się często i radośnie...

Wielka szkoda, że nie doczekał Okrągłego Stołu i wielkich zmian ustrojowych, kolejne filmy biłyby z pewnością rekordy oglądalności. Pozostały za to wspomnienia w postaci książek Macieja Replewicza, bo Stanisław Bareja Alternatywnie, to trzecia publikacja tegoż autora o Barei po Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła i Oczko się odlepiło temu misiu… Biografia Stanisława Barei (obie z 2009 roku) - Równie wspaniałe, jak ta.

Stanisław Bareja Alternatywnie to prawdziwe kompendium wiedzy o twórcy Misia. W książce życiorys reżysera przeplata się historią Jego filmów, a całość bogata w niesamowite zdjęcia, jakich nie znajdziemy w Internecie. Replewicz ładnie wszystko opisał, pięknie poukładał i dodał nieco od siebie, co tworzy z tej książki arcywspaniałą podróż w czasie, kiedy to tępi Towarzysze deptali godność ludzką na wszystkie możliwe sposoby.

To bardzo skrupulatna publikacja, w której zawarta została cała wiedza o tym genialnym człowieku, wiele anegdot, a przy okazji autor przywołuje najsłynniejsze kwestie z filmów Barei.

Bezdyskusyjnie jest to jedna z najciekawszych biografii, jakie czytaliśmy. I mimo że już go nie ma z nami od 33 lat, to bereizmy wiecznie są żywe.


To, czego nie mógł wypowiedzieć ustami aktorów, Bareja pokazywał przy pomocy rekwizytów.

Niszczony przez władzę i nie tylko. Również przez klasyków polskiego kina! Nazywany Wędliniarzem! Wybrany przez widzów! Nieśmiertelny mistrz polskiej komedii, zakazanego śmiechu - Stanisław Bareja powraca!

Z okazji 90 rocznicy znakomitego reżysera prezentujemy jego zaskakującą biografię. Król polskiej komedii i zakazanego uśmiechu. Po raz pierwszy prezentujemy opis jego debiutanckiego filmu, wstrząsającą wojenną etiudę sprzed 66 lat!

W książce zamieszczono 90 nieznanych zdjęć. Ponadto - Bareja jako aktor u innych reżyserów, jako nieznany w Polsce dokumentalista. Kulisy powstawania kultowych komedii i wiele nieznanych dotąd faktów.

Mistrza komedii wspominają aktorzy i reżyserzy m.in. Jerzy Gruza oraz w archiwalnych wywiadach: Janusz Morgenstern i Krzysztof Zaleski. Stanisław Bareja Alternatywnie to pasjonująca lektura obowiązkowa, nie tylko dla fanów kina!


Pozornie jest to komedia odważnie zaangażowana w naszą rzeczywistość, odsłaniająca braki i niedostatki. Bareja, atakując wszystkich, nie atakował nikogo.

"Pamietam go jako sympatycznego, niepozornego faceta, który jednak nie udzielał się towarzysko jak inni, nie miał ostrości towarzyskiej. Jednak już w Łodzi czułem, że drzemie w nim wielki, komediowy talent. Bareja z najprostszych zdarzeń, rzeczy prosto z życia wziętych, potrafił zbudować fantastyczne sceny komediowe, MIał wielkie poczucie humoru, wiedziałem już o tym na studiach".

- Jerzy Gruza -


"Dziś żałuję, że zagrałem u niego tak mało, choć były role, które się pamięta, a ludzie do dziś mówią tekstami Barei. "Zarobiony jestem!" weszło już do potocznej mowy. Staszek potrafił tak ograć cenzurę, przemycić tyle ówczesnych realiów. Te filmy są wspaniałe. To były dokumenty, zapis tamtych czasów, one już przeszły do historii i zyskały nowych, młodych fanów, stały się jak to się dziś mówi, "kultowe"".

- Andrzej Fedorowicz -


"Bardzo ufał aktorom. Obsadzał ich w ten sposób, by nie musiał się wtrącać, zostawiał im swobodę. (...) Wybierał takich aktorów, którzy sami wiedzieli jak zagrać rolę. Nie oszczędzał się, a miał przecież kłopoty ze zdrowiem, był bardzo pracowity (...) Aktorzy lubili u niego grać".

- Zofia Czerwińska -


Stanisław Bareja był najlepiej gotującym polskim reżyserem.

MACIEJ REPLEWICZ

Autor czterech książek: Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła; Oczko się odlepiło temu misiu… Biografia Stanisława Barei; Stanisław Bareja alternatywnie; Stawka większa niż kłamstwo.Tytuł: Stanisław Bareja alternatywnie

Autor: Maciej Replewicz

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Premiera: 29 listopada 2019

Projekt okładki: Agnieszka Herman

Liczba stron: 464

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Format: 150 x 235 mm

ISBN: 978-83-8116-809-0


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


MACIEJ REPLEWICZ W WYDAWNICTWIE ZYSK I S-KA
PATRON MEDIALNY KSIĄŻKI:

Fina.gov.pl


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Pierwsza, fascynująca powieść o największej polskiej malarce, Tamarze Łempickiej (1898 – 1980). Genialne obrazy i arcybarwne życie. Podróże do Włoch, Niemiec, Ameryki. Dramatyczne okoliczności wydostania się z bolszewickiej Rosji za cenę, która, jak przekonująco pokazuje Grzegorz Musiał, nie pozwoli już nigdy uzyskać spokoju. Pytanie - czy Tamarze na życiowym spokoju zależało? Na ołtarzu sztuki składała ofiary, które prowadziły do wyniszczenia. Była ona niebywałym kłębowiskiem sprzeczności. I świadkiem epoki... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
#stanislawbareja #alternatywnie #maciejreplewicz #wydawnictwozysk #hultajliteracki #wydawnictwozyskiska #recenzja #zyskiska #haloradio #halotusieczyta #zysk #biografia #literaturafaktu


WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA NA FACEBOOKU


WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA NA INSTAGRAMIE

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIEwww.zysk.com.pl

www.hultajliteracki.pl

www.halo.radio


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY AUTORÓW I WYDAWCÓW

•ZAPOWIEDZI•

•PROMOCJE•

•PREMIERY•

•RECENZJE•

•WYWIADY•

•PATRONAT MEDIALNY•


hultajliteracki@ivovuco.com

+48 698 800 944


78 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty