top of page
Szukaj

SKARB GETTA - Adam Michejda

Czy dzisiejsza młodzież wie, kim był Janusz Korczak? Wydaje się, że im więcej czasu upływa od zakończenia wojny, tym szybciej zaciera się pamięć o bohaterach. Wmawiają nam, że bohaterami są ci, którzy chwytają za broń, ale to nie prawda. Prawdziwym bohaterem był On, Pan Doktor. Nie chciał umierać (bo kto chce?), nie chwycił za broń, aby zginąć w imię narodu, którego rząd uciekł przed wojną z podkulonym ogonem, wydając niezrozumiałe rozkazy tym, którzy nie mieli szans na walkę z silnym okupantem. Zrobił coś więcej, oddał życie za sieroty, których nie chciał zostawić samych sobie w chwili, kiedy wydano na nie wyrok śmierci.


Nie, to nie jest książka o Korczaku. To książka z Korczakiem w tle; to powieść z zarysem historii, która pomału zanika, choć wcale nie powinna. W dodatku opowiedziana w najlepszy z możliwych sposobów, bez górnolotnego patetyzmu, bez politykowania i bez zawiłych naukowych referatów, ale za to pięknie, mądrze i z polotem.

Skarb getta to powieść przygodowa dla nieco starszych dzieci, okraszona wspaniałymi ilustracjami i umiarkowaną, wręcz wyważoną dawką historii. A wszystko zwięźle i na temat, precyzyjnie i bardzo ciekawie. Adam Michejda napisał tę książkę tak, jakby smutną, lecz ważną dla Polaków historię Korczaka chciał opowiedzieć własnym dzieciom. Bez straszenia, bez mrocznych szczegółów, które śnią się po nocach i bez idealizowania bohaterstwa, jako konieczności poświęcenia się dla narodu. Tłem jest prosta, aczkolwiek trudna i ponura historia sierot, a sama powieść to przygodowa bonanza pełna zwrotów akcji, tajemnic i międzyludzkich relacji.


Pamiętnik dziadka pokazywał ostatni, tragiczny okres życia "Starego Doktora" i zdecydowanej większości jego podopiecznych, a finał zapisków wstrząsnął chłopcami do głębi, inicjując reakcję łańcuchową późniejszych zdarzeń.

Umiejętność opowiadania trudnej historii w sposób przystępny dla dzieci należy w dzisiejszych czasach do rzadkości, podkłada się im trudną do przyswojenia wiedzę w sposób zawiły, zabagniony i często męczący. Jednak Michejda, jako rasowy dziennikarz i doświadczony ojciec, opanował tę umiejętność bezbłędnie. Możecie odstawić na jakiś czas książki dla dzieci, które niewiele wnoszą i złapcie za książkę, która jest czymś więcej, niż kolejną historyjką do poduszki. I choć fabuła powieści jest fikcją, to powstała na kanwie prawdziwych wydarzeń, które w są tutaj nieprzytłaczającym czytelnika tłem, dającym obraz niebywałej historii Bohatera przez duże "B". To bardzo wartościowa książka, którą powinien przeczytać każdy nastolatek.

I jak Skarb getta jest książką idealną, ogromnie ciekawą i niebywale piękną, tak muszę zganić redakcję i korektę tekstu. Ta powieść to książka dla dzieci, które wciąż przecież uczą się poprawnej polszczyzny, umiejętności posługiwania się znakami interpunkcyjnymi oraz składaniem zdań w sposób składny i ładny. Pisarz popełnia błędy, bo taka jego dola, nawet sama J.K. Rowling "pochwaliła" się pozakreślanym na czerwono "maszynopisem", ale od tego są właśnie redaktorzy i korektorzy, którzy w tym przypadku nie ustrzegli się bylejakości. Nie jest źle i tych błędów nie ma wiele, ale - napiszę raz jeszcze - ta powieść to książka dla dzieci, więc wypadałoby się redaktorom i korektorom do niej przyłożyć.


Było już piętnaście minut po piątej, a pół do szóstej umówiłem się przy Kent Avenue na Williamsburgu, naciskałem więc ile wlezie pedały mojej wysłużonej kolarzówki, pnąc się uparcie w stronę Brooklynu i wyprzedając tak tych, którzy się poddali i prowadzili rowery, jak i tych, którzy z mozołem kręcili koło za kołem.

Wojenna historia Dawida, chłopca z warszawskiego getta, niespodziewanie staje się początkiem największej przygody w życiu jego wnuka – Davida, ucznia 6. klasy szkoły podstawowej w nowojorskim Brooklynie. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, Maxem i jego tatą Rafałem, rozwiązują zagadkę Skarbu Getta – niezwykłej pamiątki po wychowankach Domu Sierot Janusza Korczaka.

Choć dzieci i ich ukochany Doktor nigdy nie wróciły z ostatniej drogi do obozu zagłady, coś po nich zostało. Piękne wspomnienia Dawida, jednego z uratowanych, ale nie tylko… Czy nasi bohaterowie potrafią odnaleźć ich skarb? Zanim się o tym przekonamy, rozwiążemy wraz z nimi detektywistyczną zagadkę, przeżyjemy poszukiwania, pościgi, zaskakujące zwroty akcji. Zobaczymy piękną, rozgrzaną wakacyjnym słońcem współczesną Warszawę i poznamy prawdziwą historię tego miasta i jego mieszkańców.

Książka Adama Michejdy stara się poruszyć temat Holocaustu tak, by nie wystraszyć współczesnego nastolatka i go nie zanudzić. Tak jak niegdyś seria przygód Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego sprawić, by młody czytelnik chciał poznać naszą historię. Również tę tragiczną – hitlerowskiej okupacji w Polsce; realia tamtego okrutnego świata, skomplikowanych relacji polsko-żydowskich… I robił to z wypiekami na twarzy.


Pan Samuel chciał, żeby chłopak miał bardziej aryjski wygląd, poprosił więc o pomoc panią Antoninę. A ta załatwiła gdzieś farbę do włosów. Niestety, nie były to takie farby jak teraz, że można sobie dobrać właściwie każdy odcień. Po intensywnym farbowaniu Jureczek - ku rozpaczy ojca i matki - wyszedł rudy jak parkowa wiewiórka.

Pilny na tropie. Skarb getta to fikcyjna opowieść. Jednak w tle pojawia się dużo autentycznych informacji o Januszu Korczaku i jego sierotach. Niewiele osób wie, że przed śmiercią naprawdę uratowało się troje dzieci. Gdy doszło do wywózki domu sierot w sierpniu 1942 r., pracowały akurat poza murami getta. Ich historia zainspirowała autora do napisania tej książki.

Żeby dokładniej poznać historyczne fakty, warto zeskanować kod QR, znajdujący się na okładce książki. Dzięki temu przeniesiecie się do żydowskiej Warszawy, multimedialnej mapy stworzonej przez Polin - Muzeum Historii Żydów Polskich. Można tam pobrać aplikację na telefon, która pomoże przespacerować się śladami Janusza Korczaka nie tylko wirtualnie.


"Zawsze twierdziłem, że wciskanie wiedzy na siłę nie ma większego sensu. Jednak gdy tematy trudne podać w przystępnej formie, wtedy, że użyję wyświechtanego sformułowania, książka bawi i uczy jednocześnie. Mamy tutaj tajemniczy skarb, zagadkową kamienicę oraz pamiętnik dziadka, który rozpala głowę wnuka. Gdzie tu nauka? - spytacie. Ten pamiętnik to zapiski jedenastoletniego chłopca, które powstały w sierocińcu Janusza Korczaka. Sami przyznacie, że kaliber opowieści robi się poważny. Jednak dajcie się porwać tej lekcji historii. Znajdziecie tutaj i Manhattan, i Warszawę, łysego osiłka z BMW, ale też wiedzę, która w ostatecznym rozrachunku może okazać się najcenniejszym ze skarbów. Mam wrażenie, że wszystkim żyłoby się lepiej, gdyby takie książki trafiały nie tylko do księgarń, lecz także do szkół. Z lekcji o tej książce na pewno bym nie zwagarował."

- Adam Szaja | smakksiazki.pl -


"Rewelacyjna powieść, która przypomniała mi czasy, gdy jako mały chłopiec czytałem nocą książki w tajemnicy przed rodzicami, schowany z latarką pod kołdrą. Wciągnie i młodszych, i starszych czytelników! Polecam!"

- Alek Rogoziński | pisarz, dziennikarz -


A mnie się to w ogóle w głowie nie chciało pomieścić. Jak to tak Niemcy Żydom za darmo smakołyki dają i jeszcze jeść je każą. Dopiero Pan Doktor mi powiedział, że oni tak specjalnie.

ADAM MICHEJDA

Rocznik 1973. Pierwsze teksty zaczął publikować w wieku 17 lat. Pracował jako reporter w „Expressie Wieczornym” i „Życiu Warszawy”. Najdłużej związany był z „Super Expressem”, był m.in. zastępcą redaktora naczelnego. Przez kilka lat mieszkał w Nowym Jorku, gdzie kierował największą gazetą polonijną w Stanach Zjednoczonych – „Super Expressem USA”. Po powrocie do Polski osiadł nad Jeziorem Zegrzyńskim, a zawodowo współtworzy portal Party.pl. Skarb Getta to jego debiut książkowy. Druga część serii Pilny na tropie - Tajemnica Canaletta już w sprzedaży.


Tytuł: Skarb getta

Autor: Adam Michejda

Wydawnictwo: Oficyna 4eM

Premiera: 31 lipca 2019

Projekt okładki: Monika Wojnarowska

Liczba stron: 304

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 197 x 122 mm

ISBN: 978-83-66242-15-9


OCENA: 9,5/10

Uzasadnienie: Wspaniała historia, bardzo ciekawie napisana. Książka mądra, zastanawiająca. Byłoby 10 na 10, gdyby redaktor z korektorem przyłożyli się do pracy nieco bardziej. Mimo wszystko gorąco książkę polecamy, bo to jedna z najważniejszych książek 2019 roku.


KUP TERAZ


PILNY NA TROPIE
PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, smakksiazki.pl


POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

To jest taki Russian Style! nie jest klasyczną książką podróżniczą. Nie jest relacją z podróży, choć o podróży opowiada. Podróży pełnej nieplanowanych zwrotów i przypadków. Prawdziwy koloryt tej książki jednak tworzą ludzie. Opowiadają swoje historie i pokazują swój świat. Zapraszają do niego Stroińskiego, który koduje każdy szczegół, czytelnikom podpowiadając hasła potrzebne do zrozumienia tytułowego „russian style”... WIĘCEJ O KSIĄŻCE
#adammichejda #pilnynatropie #skarbgetta #oficyna4em #hultajliteracki #recenzja #januszkorczak


OFICYNA 4eM

HULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie