top of page
Szukaj

SIMON ORAZ INNI HOMO SAPIENS - Becky Albertalli.

Książka o trudnym dorastaniu, miłości (a może o pogoni za nią) i o tolerancji, a czasami nawet o jej braku. Powieść mądra, wyważona i piękna (choć nie zawsze). Nam dorosłym wydaje się, że życie nastolatków jest beztroskie, a jedyne co muszą, to uczyć się. Ale to przecież nieprawda i to właśnie my powinniśmy wiedzieć o tym najlepiej, bo już tam byliśmy. Dorosły człowiek zazwyczaj wie, jak poradzić sobie z problemami, ale dla dorastającego nastolatka wszystko jest nowe, wszystko jest po raz pierwszy.

My dorośli mamy twardą skorupę. Młodzież jest jednak delikatna na wszelkie aspekty dorastania. Kiedy jest się nastolatkiem, miłość bywa wstydliwa i krępująca, tym bardziej kiedy staje się nieco problematyczna.

Mądrość tej książki polega na tym, że jej fabuła nie jest wymysłem autora, to prawdziwy obraz dzisiejszej młodzieży, która potrafi być okrutna wobec swoich rówieśników, a technologia tylko im to ułatwia.

Mogłoby się wydawać, że żyjemy obecnie w czasach tolerancji i zrozumienia, lecz ci którzy mają dzieci, wiedzą, że wcale tak nie jest. A ci, którzy wciąż są nastolatkami, mają w tej materii największe rozeznanie.

Powieść Becky Albertalli błędnie jest określana, jako powieść dla nastolatków. Według naszej opinii, to powieść dla wszystkich. Zarówno dla dorastającej młodzieży, jak i dla ich rodziców. Dla ludzi, którzy mają już dzieci, jak i dla tych, którzy planują je mieć, bo choć czasy zmieniają się szybko i nieubłaganie, to problemy młodych wciąż są takie same.


Rozmowa jest tak zaskakująco subtelna, że niemal nie zauważam, iż to szantaż

Autorka książki nakreśliła bohatera jak żywego. Nieprzerysowana postać zachwyca, irytuje, rozśmiesza i zmusza do intensywnego myślenia. Sama fabuła jest bardzo intrygująca i cholernie ciekawa, a świat widziany oczami głównego bohatera zupełnie inny od tego, jakim widzimy go my.

Ten tytuł zapadnie Wam na długo w pamięci. Zdecydowanie jedna z lepszych i najmądrzejszych książek na rynku. Tym bardziej, że sama młodzież jest nią zachwycona, a czytelnicy na całym świecie uznali tę powieść za wydawniczy fenomen. Simon oraz inni homo sapiens doczekał się ekranizacji i szczerze musimy przyznać, że twórcy filmu stanęli na wysokości zadania. My jednak polecamy zacząć od książki, bo żaden film, nawet najlepszy, nie odda w pełni tego, co zawiera książka.


Czy zdarza Ci się rozzłościć tak bardzo, że doprowadza Cie to do łez? I czy miewasz wyrzuty sumienia z powodu swojej złości?

Ukrywający swoją orientację seksualną szesnastoletni Simon Spier uważa, że miejsce dramatów jest na scenie teatralnej. Jednak kiedy napisana przez niego wiadomość mailowa wpada w niepowołane ręce, pojawia się ryzyko, że jego wielki sekret ujrzy nagle światło dzienne. Simon pada ofiarą szantażu: jeśli nie zostanie swatem dla klasowego błazna, Martina, wszyscy dowiedzą się, że jest gejem. A co gorsza, w niebezpieczeństwie znajdzie się także Blue, chłopak, z którym Simon wymienia maile.

W wąskiej grupce przyjaciół Simona pojawiają się coraz częstsze spięcia, korespondencja mailowa z Blue z każdym dniem robi się coraz gorętsza, a spokojne dotąd życie Simona zaczyna się dziwnie komplikować. Niechętny wszelkim zmianom chłopak musi znaleźć sposób na wyjście ze swojego bezpiecznego kokonu, zanim zostanie z niego brutalnie wypchnięty - i to tak, żeby nie zrazić do siebie przyjaciół, uniknąć kompromitacji i nie zepsuć tego, co rodzi się między nim a najcudowniejszym i najbardziej tajemniczym chłopakiem, jakiego dotąd spotkał.

Przezabawna i niezwykle wzruszająca opowieść o dojrzewaniu i wychodzeniu z szafy współczesnego nastolatka - opakowana w historię nieporadnej pierwszej miłości - to zwalający z nóg debiut Becky Albertalli.


„Trzymałem kciuki za bohatera i kibicowałem jego rodzącej się miłości od początku do końca. Simon zachwycił mnie swoją dojrzałością i humorem, trafnymi spostrzeżeniami i bystrością umysłu. Chciałbym mieć takiego kumpla.”

- Ivo Vuco | pisarz, krytyk literacki -


"To zabawna i dowcipna powieść, w której roi się od realistycznych dramatów i relacji pomiędzy licealistami - to historia o dojrzewaniu, wychodzeniu z szafy i niepodporządkowywaniu się oczekiwaniom, z którą wielu nastolatków chętnie się będzie identyfikowało."

- School Library Journal -


"Czy mamy całkowitą pewność, że Becky Albertalli nie wykradła po prostu pamiętnika jakiemuś zabawnemu i przenikliwemu nastoletniemu chłopcu? "Simon i inni homo sapiens", to prawdziwy triumf błyskotliwości i słowa pisanego, ponad czasowy i naturalnie współczesny."

- Tim Federle | autor "Better Nate than Ever"


Powieść dostępna również w wersji filmowej pod zmienionym tytułem: TWÓJ SIMON.


"Albertalli przedstawia zdumiewająco trójwymiarowy, niebanalny świat Simona, w którym aż roi się od niezapomnianych postaci. Warto się delektować lekturą, ponieważ tylko raz można ją przeczytać po raz pierwszy. Zasługuje na podobną popularność jak "Gwiazd naszych wina".

- Entertainment Weekly -


BECKY ALBERTALLI - Jest psychologiem klinicznym i miała zaszczyt prowadzić terapię wielu nietuzinkowych, błyskotliwych i uroczych nastolatków. Przez siedem lat współprowadziła w Waszyngtonie grupę wsparcia dla dzieci wykazujących nonkonformizm seksualny. Obecnie mieszka wraz z rodziną w Atlancie. Simon oraz inni homo sapiens, yo jej debiut literacki.


TYTUŁ: Simon oraz inni homo sapiens (wersja filmowa: Twój Simon)

TYTUŁ ORYGINALNY: Simon vs. The Homo Sapiens Agenda (wersja filmowa: Love, Simon)

AUTOR: Becky Albertalli

WYDAWNICTWO: Papierowy Księżyc

TŁUMACZENIE: Donata Olejnik

PREMIERA: 2016 (premiera filmu: 2018)

ILOSĆ STRON: 302

OKŁADKA: miękka

FORMAT: 130 x 200 mm

ISBN: 978-83-658-30-59-3


OCENA: 10/10


KUP TERAZ9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page