top of page
Szukaj

SIEDEM MINUT PO PÓŁNOCY - Patrick Ness

Jest taka książka, którą znać powinien każdy, mały, duży, młody, stary, zdrowy, chory... każdy. Jest taki film, który jako jeden z niewielu adaptacji literackich jest równie wspaniały co książka. Jest taki potwór, którego chciałbym poznać i z nim porozmawiać. I w końcu jest taka historia, której nikt nie chciałby doświadczyć.


Mowa oczywiście o Siedem minut po północy, książce tak bardzo smutnej, a jednocześnie tak bardzo pięknej i tak dobrze napisanej, że nie znać jej, to grzech. Film na podstawie książki uznany został za arcydzieło, ale my czytelnika chcemy zapewnić, że książka jest czymś więcej niż arcydziełem, to epicka opowieść o demonach, które gnieżdżą się w głowie każdego z nas; opowieść o potworach, które staramy się okiełznać każdego dnia i sprawić, aby to, co wydaje się złe, straszne i ponure, ukazało inną twarz. Lepszą lub chociaż taką, która wszystko wyjaśni. Patrick Ness napisał książkę o świecie, do którego uciekają dzieci, kiedy w ich życiu dzieje się coś złego, coś niezrozumiałego i rozdzierającego serce. Dziecięcy sposób radzenia sobie ze strachem, bólem i żalem jest diametralnie inny od sposobów ludzi dorosłych, ale w tym przypadku dorosły człowiek potrafił przedstawić dziecięcy świat wyobraźni najlepiej jak to tylko możliwe i prawdę mówiąc, wspiął się na wyżyny literackich umiejętności. Czytam tę książkę po raz czwarty i za każdym razem przeżywam te same emocje. Za każdym razem staję się Conorem O'Malley'em, aby na nowo przeżyć tę trudną, wielce nostalgiczną, smutną i emocjonująca przygodę, która bywa też zabawna i zaskakująca, ale z pewnością jest pełna magii... Magii przyjaźni, miłości i siły przetrwania, oraz wiary w to, że wszystko się jakoś ułoży.


Conorze O'Malley - powiedział, a potężny podmuch ciepłego, przesiąkniętego zapachem kompostu wiatru wleciał przez okno, rozwiewając włosy chłopca. Jego głos był niski i donośny i wibrował z taką siłą, że Conor aż czuł to w klatce piersiowej.

Odważna, pełna czarnego humoru, głęboko poruszająca opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu. Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał – sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie.

Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego. Żąda prawdy.

Na podstawie ostatniego pomysłu wielokrotnie nagradzanej pisarki Siobhan Dowd - która zmarła na raka i nie mogła sama napisać tej historii - Patrick Ness stworzył mroczną, przejmującą powieść o nieszczęściu i stracie, a także o potworach: tych realnych i tych wyobrażonych.

Wyjątkowa opowieść o miłości i stracie, o chłopcu, który musi stawić czoła prawdzie oraz potworach, które czasami goszczą w naszym życiu, zmieniając je na zawsze.

Arcydzieło współczesnej literatury dla każdego wrażliwego czytelnika od lat 10 do 110! Jedna z tych książek, które zmieniają Twoje spojrzenie na świat i życie, które uczą empatii i humanizmu. Jedna z tych książek, których nie możesz przegapić!

Książka, która stała się inspiracją dla filmu z udziałem gwiazd Hollywood.


Opowieść o chłopcu, który był zbyt duży, aby być dzieckiem i zbyt mały, aby stać się mężczyzną.


Film reżysera wizjonerskiego Sierocińca i zawierającego dech w piersi Niemożliwego. Opowieść o chłopcu, który musi zmierzyć się z nieznanym. Wielka siła, odwaga i miłość. Przyjaźń, której nic nie pokona. Niezwykły świat pełen tajemnic. To wszystko każdy z nas ma w sobie. Rzecz w tym, by nauczyć się to odkrywać.


Chciałeś tylko, by ból się wreszcie skończył - rzekł potwór. - Twój własny ból. By skończyło się to, co odizolowało cię od świata. To najbardziej ludzkie ze znanych mi życzeń.

PATRICK NESS

Jest autorem bestsellerowej trylogii Ruchomy Chaos i laureatem wielu nagród literackich, spośród których do najważniejszych należą: Carnegie Medal, Guardian Children's Fiction Prize, Booktrust Teenage Prize i Costa Children's Book Award. Film Siedem minut po północy powstał na podstawie jego niezapomnianej powieści pod tym samym tytułem. Patrick Ness jest również autorem scenariusza filmu.
TYTUŁ: Siedem minut po północy

AUTOR: Patrick Ness (na podstawie pomysłu Siobhan Dowd)

WYDAWNICTWO: Papierowy Księżyc

DATA WYDANIA: 2 grudnia 2016 (wydanie filmowe)

PIERWSZE POLSKIE WYDANIE: 12 czerwca 2013

TYTUŁ ORYGINALNY: A Monster Calls

TŁUMACZENIE: Marcin Kiszela

PREMIERA: 2011

PROJEKT OKŁADKI: Apaches Entertainment

LICZBA STRON: 212

OPRAWA: miękka ze skrzydełkami

FORMAT: 132 x 197

ISBN: 978-83-65568-21-2


OCENA: 10++/10

Uzasadnienie: Ubolewamy nad tym, że książki nie możemy nominować do naszej nagrody z powodu daty wydania, lecz dajemy słowo honoru, że książka zasługuje na najwyższe noty. Perfekcyjna literacko.


KUP TERAZ (wydanie filmowe)


KUP TERAZ (z oryginalną okładką)


OFICJALNA STRONA PATRICKA NESSA

PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI:

Filmweb, Regał Nowości, Booklips, biblioNETka, Po Napisach, Movies Room, Enter The Room, Strefa Czytacza, Okiem na horror, Okolica Strachu, Bestiariusz, Bramy Grozy, Dark Planet, Kostnica, Ostatnia Tawerna.
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Samuel Hawley nie przypomina innych ojców w Olympus, w stanie Massachusetts. Jako typ samotnika, od wielu lat wiedzie życie uciekiniera. Swoją ukochaną córkę Loo również skazał na życie w drodze. Egzystencja upływa im na ciągłym przemieszczaniu się między jednym a drugim motelem, w wiecznym napięciu. Kiedy Loo wkracza w wiek nastoletni osiedlają się w miasteczku rodzinnym jego nieżyjącej żony... WIĘCEJ O KSIĄŻCE

www.papierowyksiezyc.plHULTAJ LITERACKI NA FACEBOOKU


HULTAJ LITERACKI NA INSTAGRAMIE

17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie