top of page
Szukaj

SERIA: ŚLEDZTWA KSIĘCIA SETNY - Christian Jacq.

Dzisiaj bierzemy na tapetę serię kryminalną, której fabuła toczy się w XIII wieku przed naszą erą, w starożytnym Egipcie. Intryga, miłość, magia, walka, polityka – wszystko to znajdziecie w czterech częściach serii

Seria ukazała się w Polsce w roku 2016, a jej autorem jest CHRISTIAN JACQ, egiptolog francuski, który sławę zdobył poprzez popularyzację wiedzy na temat starożytnego Egiptu. Pisarz raczej poczytny, skoro jego powieści przetłumaczono na 29 języków i sprzedano je w milionowych nakładach. Całość jest bardzo składna i bardzo ciekawa, cały czas trzyma w napięciu i powoduje, że nie chcemy odłożyć książki na później. Precyzyjnie oddane realia starożytnego Egiptu są fascynujące. Niewiele jest takich książek, które potrafią przenieść nas w tak odległe czasy i przedstawić je tak realistycznie.


Historia starożytnego Egiptu jest nad wyraz magiczna.

W pierwszej części serii – PRZEKLĘTY GROBOWIEC – główny bohater, książę Setna, podejmuje się wyzwania, które z góry skazane jest na niepowodzenie. Musi odnaleźć zaginiony z przeklętego grobowca dzban Ozyrysa, w którym zamknięto tajemnicę życia i śmierci. Aby zwiększyć swoje szanse, łączy siły z czarującą uzdrowicielką imieniem Sekchet, kapłanką ze świątyni bogini Sechmet. Oboje muszą zmierzyć się z okrutnym czarnoksiężnikiem, bandą oprychów, bezwzględnymi politykami, zdradą i strachem. W części drugiej – ZAKAZANA KSIĘGA – Setna, młodszy syn faraona Ramzesa II, musi udać się do stolicy, aby uzyskać ważne informacje od ojca. Ramzes miał około 180 dzieci, więc nie wszystkie darzył miłością, zapewne części z nich nigdy nie widział nawet na oczy. Były i takie, które sprawiały mu mnóstwo problemów i takie, które uważał za oczko w głowie. Setna, który nie był żołnierzem tylko zwykłym skrybą, nie zasługiwał na taki szacunek, jakim obdarzeni byli chociażby synowie, Ramesses i Merenptah czy ukochana córka, Bint-Anath. Setna musi zatem przekonać ojca, że jego misja jest słuszna. Musi zdobyć Księgę Thota, która jest ważnym elementem układanki. W części trzeciej – ZŁODZIEJ DUSZ – Książę nadal prowadzi walkę ze Złem. Udaje się do miasta bogini Bastet, gdzie pada ofiarą śmiertelnego mirażu. Czary mary w starożytnym Egipcie, to standard w niemal każdej opowieści, której fabuła została osadzona w tamtych czasach. Tutaj tej magii jest czasami aż nadto, co może w pewnym momencie irytować. Czarnoksiężnik Keku nie odpuszcza i stara się za wszelką cenę pozbawić życia młodego księcia, który staje mu na drodze do objęcia pełnej władzy nad światem. W części czwartej – POJEDYNEK MAGÓW – Setna ściera się z magiem Keku. Stawką jest nie tylko życie głównych bohaterów, ale całego narodu egipskiego, a nawet całego świata. „Mistrzowskie zakończenie, w którym ścierają się ze sobą odwaga, inteligencja i magia”. Przeczytanie całości zajęło mi dwa tygodnie, czyli szybko. A wszystko dlatego, że autor unika zbędnych opisów i skupia się przede wszystkim na fabule. Nie oznacza to jednak, że tych opisów tam nie ma. Są, jest ich dość sporo, ale są tak napisane, że nie można przestać ich czytać. Seria z pewnością zasługuje na uwagę.


Magia w starożytnym Egipcie nie była niczym dziwnym.

Bardzo ładne i porządne wydanie oraz dużo ciekawych ilustracji, utrzymanych w konwencji staroegipskiej. Mimo, iż całej serii bardzo daleko do Faraona, Bolesława Prusa, a przecież Prus nigdy nie był w Egipcie i na dobrą sprawę, nie zajmował się zbytnio tą tematyką, to jednak przyznać trzeba, że wprowadzenie na polski rynek wydawniczy książek Christiana Jacqa, było bardzo dobrym posunięciem i sporą odskocznią od kryminałów szwedzkich czy dużej ilości polskich "wannabe".


SERIA: Śledztwa Księcia Setny


TOMY: 1. Przeklęty Grobowiec 2. Zakazana Księga 3. Złodziej Dusz 4. Pojedynek Magów


AUTOR: Christian Jacq

WYDAWNICTWO: Dom Wydawniczy Rebis

ROK WYDANIA: 2016


OCENA: 7,5/10

#sledztwaksieciasetny #przekletygrobowiec #zakazanaksiega #zlodziejdusz #pojedynakmagow #rebis #hultaj #literacki #recenzja #christianjacq

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page