top of page
Szukaj

SERCE LODU - Arkady Saulski

Dobro walczy ze złem, a jednym z oręży walczących jest magia. Ogrom tajemnic, ciekawa intryga i dzikie plemiona. Barbarzyńcy, szamani, przemyślni bohaterowie, szalone walki na miecze, wątek miłosny i artefakty, bez których fantastyka nie istnieje. Było? No było, ale co z tego, skoro w książce Saulskiego zagrało to lepiej, niż w książkach innych autorów. W końcu polskie fantasy skrojone na miarę światową, bo po kilku tłustych latach tego gatunku na rodzimym rynku, zaczynaliśmy już tracić nadzieję na coś dobrego po polsku.

Wydawać by się mogło, że fantastyka, to gatunek literacki, który jest najłatwiejszy w pisaniu, bo autora ogranicza wyłącznie wyobraźnia. Nie, wcale tak nie jest, to jeden z najtrudniejszych gatunków literackich, wymagający szczególnej uwagi i skupienia, bo pogubić się w fabule można bardzo łatwo, a o babole literackie w tym gatunku nie trudno. Czytamy mnóstwo książek, sporą ich część recenzujemy i niestety, w polskiej fantastyce trudno znaleźć dobry tytuł. Z odsieczą przyszedł nam jednak Arkady Saulski, który stworzył bardzo dobrą powieść fantasy, jedną z tych, od której nie można się oderwać. Choć Serce lodu nie jest powieścią zaskakującą znawców gatunku i w pewnych momentach powielającą gatunkowe schematy, to jednak ze świecą szukać tak dobrze napisanej powieści wśród polskich autorów fantasy. Arkady Saulski odwalił kawał dobrej roboty i oddał czytlenikom książkę, z którą warto się zapoznać, i którą warto mieć w swojej biblioteczce.


Noc była porą miejskich drapieżników - bandytów, rajfurów, podrzynaczy gardeł, , których pogoda teraz wygoniła do podłych karczem, zamtuzów i cuchnących piwnicznych nor. Byle kto i tak bałby się o tej porze wyjść tutaj na ulicę. Ale Ranfar nie był byle kim.

Powieść napisana bardzo poprawnie, sprawnie i z wyczuciem. Często zaskakujące opisy i genialna gra słów, świetne porównania i smaczki słowne, od których aż się roi w książce Saulskiego. Sprawia to ogromną radość z jej czytania i choć widać, że autor dopiero nabiera rozpędu, to można już dzisiaj założyć, że w przyszłości będzie jednym z najważniejszych autorów fantasy, i to nie tylko w Polsce.


ZDARZYŁO SIĘ NIEWYOBRAŻALNE

Z DAWNEJ MROŹNEJ MAGII MROCZNA NADEJDZIE ZAGŁADA

POCZUJCIE MRÓZ, KTÓRY ŚCINA DUSZĘ


Na dalekim południu Świętego Kontynentu dzikie plemiona pierwszy raz w historii zjednoczyły się. Kolejne miasta znikają pod naporem armii barbarzyńców, szamanów i nadprzyrodzonych istot.

W świecie, w którym magia wypaliła się przed tysiącami lat, ludzie są całkowicie bezbronni wobec obudzonej na nowo Mocy.

Ksiądz Seth i Erin Barinor - morderca, oszust i żołnierz, wyruszają w samo serce rzezi. Obaj wiedzą, że gra toczy się o przetrwanie całego Cesarstwa. Tu, na krańcach cywilizacji, jedyne, co może ich ocalić, to ostrza ich mieczy i gorąca wiara ich serc.


Przywracam dawną potęgę zapomnianego ludu. Ci, których nazywacie barbarzyńcami, wstają z klęczek pod moim przewodem. Osiągają to, za czym tęsknili przez wieki. Już nie są podłymi dzikusami, tylko władającym magią, dumnym ludem.

"Nikt nie wiem, czym jest Serce Lodu. Wiadomo tylko, że daje władzę i wszyscy chcą je posiąść. Fantasy jak się patrzy. Czego chcieć więcej?"

- Jarosław Grzędowicz \ pisarz sci-fi -


ARKADY SAULSKI

Urodzony 20 lutego 1987 roku w Gdyni. Absolwent stosunków międzynarodowych na Akademii Marynarki Wojennej. Dziennikarz „Gazety Bankowej”, członek zespołu redakcyjnego oraz wydawca portalu wGospodarce.pl. Debiutował w 2010 roku w „Nowej Fantastyce” opowiadaniem Dzieci Syberyjskie.

Na kilka lat porzucił działalność pisarską, by powrócić w powieściach Czarna kolonia (2016) i Wilk (2016).

W 2017 roku wydał swoje opowiadanie w antologii Ostatni dzień pary 2. Jego opowiadanie Husarze Śmierci zdobyło drugą nagrodę w konkursie "Stwórz Swoją Historię". Opowiadanie Księga Ostrzy zajęło także drugie miejsce w konkursie "Dylematy Singielki". W dzieciństwie chciał być archeologiem, potem filmowcem, ostatecznie odnalazł się w tworzeniu literatury, bo jak sam mówi „dla literatury wystarczy tylko kartka i długopis”. Zapytany o swoich literackich idoli wymienia jednym tchem Rafała Dębskiego, Feliksa Kresa, Georga R.R. Martina, Miroslava Žambocha i Mario Puzo. Jak sam mówi, nie potrafi nie wymyślać stale nowych historii. Nieustanne tworzenie scenariuszy to jego największe uzależnienie.

Najbardziej lubi spacery i długie rozmowy z żoną oraz rozgrywki Warhammera. Doskonale sprawdza się jako kura domowa, chociaż od dzieciństwa walczy z kapciami, które uznaje za element systemu domowej opresji.


TYTUŁ: Serce Lodu

AUTOR: Arkady Saulski

WYDAWNICTWO: Fabryka Słów

PREMIERA: 15 marca 2019

PROJEKT OKŁADKI: Szymon Wójciak

OPRAWA: twarda

LICZBA STRON: 341

FORMAT: 130 x 200 mm

ISBN: 978-83-7964-401-8


OCENA: 9 / 10


KUP TERAZ#fabrykasłów #arkadysaulski #olesiejuk #enklawa #opętaniczytaniem #bestiariusz #czwórkapolskieradio #tvpkultura #sztukaterpl #wiararocka #secretumpl #strefamusicart #konwentypołudniowe #lubięczytać #fantastykamitologiamagia #recenzja #premiera #powieść #fantasyka #scifi #hultajliteracki

44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page