top of page
Szukaj

SEKRET MATKI - Shalini Boland

Każdy człowiek żyje w swojej niepowtarzalnej rzeczywistości i działa na podstawie tego, co odbiera własnym modelem świata, tworząc na tej bazie zindywidualizowane i niepowtarzalne mapy rzeczywistości. Rodzaj mapy determinuje decyzje i działania.


Odejście męża można sobie jakoś wytłumaczyć mimo rozpaczy, poczucia wstydu i porażki, oraz strachu przed przyszłością. Czas goi rany. Ale kiedy matka straci dzieci, życie już nigdy nie wraca na właściwe tory...

Tessa Markham to postać iście szekspirowska, i choć władzą w tym przypadku jest otaczający ją świat, nad którym kobieta nie potrafi zapanować i którego jest bezsporną ofiarą, to dramat, jaki jej towarzyszy w historii opowiedzianej przez Shalini Boland, idealnie wpisuje się w schemat angielskiego dramaturga.

Thrillery psychologiczne mają to do siebie, że zaskakują w chwili, kiedy już wszystko wydaje się jasne i klarowne. W tej powieści otrzymujemy jednak coś więcej - metafizyczną zagadkę współzależności niespodziewanej utraty wszystkiego, co dla Tessy było niemal święte, z niespodziewanym pojawieniem się nowych możliwości życia. Jedno i drugie może doprowadzić do szaleństwa. Dwa wątki, które mogą być ze sobą powiązane, lecz wcale nie muszą. Czy zatem jest to tylko zbieg okoliczności, wymysł fantazji, czy może działanie osób trzecich? Jedno jest pewne - Tessa Markham ma arcytrudną zagadkę do rozwiązania...


Wolno naciskam klamkę i popycham drzwi, napinając wszystkie mięśnie. Ledwie ośmielam się oddychać. Widzę przed sobą małego ciemnowłosego chłopca w jasnoniebieskich dżinsach i zielonym swetrze ze splotem warkoczowym. Małego chłopca w wieku pięciu lub sześciu lat, siedzącego na stołku przy kuchennym blacie i nucącego znajomą melodyjkę. Rysuje w skupieniu ze spuszczoną głową; wokół kartki formatu A4 leżą rozsypane kredki. Na oparciu krzesła ktoś starannie rozwiesił granatowy płaszcz przeciwdeszczowy. Kiedy wchodzę, podnosi na mnie wzrok, otwierając szeroko oczy o barwie czekolady. Przez moment przyglądamy się sobie na wzajem. -Jesteś moją mamusią? - pyta.

Jej całe życie okazało się kłamstwem...

Mroczny thriller psychologiczny o utracie najbliższych,

rozpadzie małżeństwa i niszczycielskiej sile mass mediów


Tessa Markham nie potrafi pogodzić się ze śmiercią dwójki swoich dzieci, a jej mąż postanowił poukładać sobie życie na nowo. Kim więc teraz jest? Nie matką? Nie żoną?

Pewnego dnia zastaje w domu małego chłopca. Dziecko twierdzi, że przyprowadził je anioł, a Tessę nazywa „swoją nową mamusią”. Wezwana policja nie daje wiary wyjaśnieniom kobiety.

Rozpoczyna się medialna nagonka. Tessa zostaje uznana za porywaczkę, a dziennikarze nie odstępują jej na krok. Bohaterka podejmuje śledztwo na własną rękę, lecz z czasem zaczyna wątpić w swoją niewinność. A jeśli to ona uprowadziła chłopca? Przecież wszyscy nie mogą się mylić…

Wciągający dreszczowiec o konfrontacji z bolesną przeszłością oraz zatrważającą prawdą: nigdy nie ufaj nikomu, nawet samej sobie.


"Shalini Boland skomponowała pieśń rozpaczy, w którą niespodziewanie wkrada się nadzieja. Nadzieja, która jak na złość przynosi ze sobą ogrom problemów. 'Sekret matki' to spektakularny thriller, w którym wszystko idzie pod prąd i nawet kiedy jest dobrze, to ... jest źle. Wyśmienita literatura dla najbardziej wybrednych czytelników."

- Ivo Vuco | polski pisarz, krytyk literacki, redaktor naczelny Hultaja Literackiego -


„Nie ma wątpliwości, że Shalini Boland jest królową suspensu. Nigdy nie zawodzi”.

- BytheLetterBookReviews -


„Emocjonalny rollercoaster. 'Sekret matki' to pierwsza książka Shalini Boland, którą przeczytałam i na pewno nie będzie ostatnią”.

- TheBlondePlotters -


Początkowy strach i dezorientacja przeobrażają się w bardziej zdecydowane uczucie, kiedy wystukuję dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem.

SHALINI BOLAND

Brytyjska pisarka, wokalistka i autorka piosenek. Jej thrillery psychologiczne regularnie zajmują najwyższe pozycje na listach bestsellerów. Mieszka w Dorset wraz z mężem oraz dwójką dzieci.

Książki i muzyka to jej pasja, i jak sama twierdzi, pisarzem w jakimś sensie była od zawsze.

Obecnie łączy macierzyństwo z pisaniem książek. Pisze historie, które sama uwielbia czytać - pełne napięcia thrillery i porywające przygodówki.

Prowadzi również bloga, na którym żywo dyskutuje ze swoimi fanami.


TYTUŁ: Sekret Matki

AUTOR: Shalini Boland

WYDAWNICTWO: Literackie

TYTUŁ ORYGINALNY: The Secret Mother

TŁUMACZENIE: Hanna Pasierska

PREMIERA: 31.07.2019

PROJEKT OKŁADKI: www.emmagraves.co.uk

LICZBA STRON: 312

FORMAT: 143 x 205 mm

OPRAWA: miękka

ISBN: 978-83-08-06906-6


OCENA : 9,5/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORKI

POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:

Jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku. Wspomnienia Maximiliana Aue, fikcyjnego nazisty, biorącego udział w eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej, to wielowątkowa i znakomicie udokumentowana epopeja o spotkaniu Człowieka ze Złem. Ukazuje kulisy Zagłady i rolę, jaką w jej przygotowaniu odegrali technokraci i eksperci: prawnicy, ekonomiści i świetnie wykwalifikowana kadra administracyjna.


#shaliniboland #sekretmatki #thesecretmother #wydawnictwoliterackie #hultajliteracki #thriller #recenzja

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page