top of page
Szukaj

SEEIT - Jagna Rolska

Wizje przyszłości zaprzątają głowy wielu pisarzy, zdaje się, że już od czasów Juliusza Verne'a. Niemal 115 lat po ostatniej powieści Francuza narodziła się nowa wizja przyszłości, tym razem spod pióra Jagny Rolskiej. Powieści fantasy ewoluowały przez ten czas od czarujących przygodówek do mrocznych, apokaliptycznych wizji zagłady ludzkości, którą trzeba ratować za wszelką cenę.


Z perspektywy czasu okazuje się, że Juliusz Verne był wizjonerem. Czy Jagna Rolska też nią będzie? Chciałoby się wykrzyczeć NIE!, gdyż jej wizja jest mocno przerażająca, trochę Orwellowska, a trochę na miarę Glukhovskiego. Ale to akurat plus tej książki. A jak wypada autorka na tle swoich doświadczonych poprzedników? Cóż, nie jest źle, debiut można zaliczyć do udanych, aczkolwiek mogłoby być nieco lepiej. Zabrakło w niej efektu WOW! lecz wciąż jest to powieść zgrabnie nakreślona i z pomysłem. Jest w niej trochę "kliszy", ale zdaje się, że taki był zabieg autorki. Pamiętamy głośną dyskusję na temat pewnego uznanego serialu, który bazował na szczegółowych badaniach oczekiwań wielbicieli filmowych tasiemców. Wydaje się zatem, że Rolska poszła w dobrym kierunku, bo czytając SeeIt odnosi się wrażenie, że wiemy co autorka chciałaby nam przekazać. Czy mogła wydłubać fabułę zupełnie nową, bez powtarzających się w literaturze szczegółów i zabiegów? Mogła, ale po co, skoro to, co zrobiła, jest bardzo dobre. Debiut zaliczony na ocenę dobrą i wierzymy, że z powieści na powieść będzie coraz lepiej. Często zdarza się wśród pisarzy, że ci, którzy zaczynają z wysokiego C, nie mają później nam już nic do powiedzenia. W tym przypadku jesteśmy przekonani, że będzie inaczej. Jagna Rolska dopiero się rozkręca, a SeeIt jest książką, przy której nie będziecie się nudzili, a wręcz przeciwnie.


Drodzy obywatele! Dziękuję wam za wzorową postawę, dzięki której udało nam się zidentyfikować i powstrzymać terrorystów odpowiedzialnych za próbę wysadzenia wahadłowców, ewakuujących członków naszego narodu na Arki.

SeeIt jest pierwszą powieścią nowej serii fantasy Wydawnictwa Dolnośląskiego - BEHEMOT.


GLOBALNY TOTALITARYZM

ZNIEWOLENIE UMYSŁÓW

KATAKLIZMY

EWAKUACJA LUDZKOŚCI


Rok 2117. Ziemia to tykająca bomba, która niedługo ulegnie zniszczeniu. Ludzkość musi opuścić planetę i uciec na bezpieczne Arki. Rząd światowy, w imię bezpieczeństwa, wprowadza coraz surowsze prawa, a społeczeństwo, coraz bardziej tłamszone, nie zdaje sobie sprawy z wielkiego oszustwa, w jakim bierze udział. Czy Arki istnieją naprawdę? Czy ucieczka z Ziemi w ogóle jest możliwa? Co, jeśli rzeczywistość jest tylko złudzeniem? Grupa buntowników staje do nierównej walki z Rządem Światowym, a ich jedyną bronią jest wirus SeeIT."Motyw arki jest często spotykany, więc wydawać by się mogło, że nic nowego lub przynajmniej ciekawego stworzyć nie sposób. Błąd! Udowadnia to w swojej powieści Jagna Rolska. Okazuje się, że pozornie ograną melodię można podać tak, żeby przykuć uwagę czytelnika, dać mu godziwą rozrywkę i materiał do przemyśleń. Świetny język i nieszablonowe rozwiązania fabularne gwarantują, że nie powieje tu nudą."

- Rafał Dębski | pisarz fantasy, science fiction i powieści historycznych -


"Barwne uniwersum i wyraziste postaci sprawiają, że SeeIT czyta się z ogromną przyjemnością."

- Milena Wójtowicz | pisarka, autorka, tłumaczka fantastyki -


Dzięki opowieściom Yoshiego Jordan widział coraz większą przepaść pomiędzy światami, w jakich dorastali. I ta jawna niesprawiedliwość kazała mu bardziej krytycznie spojrzeć na życie i szukać odpowiedzi na nurtujące go pytania.

JAGNA ROLSKA

Urodzona w niedzielę 25 lipca 1976 roku w Warszawie. Ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomiczną i nigdy nie zdecydowała się na pracę w wyuczonym zawodzie. W ciągu dnia pracuje jako copywriter, a wieczorami szlifuje trudną sztukę pisania z sensem. Pierwsze kroki w świecie literatury stawiała na łamach miesięcznika SFFiH oraz portalu Fahrenheit, z którym jest związana do dziś. Beznadziejny przypadek mola książkowego.

SeeIT jest jest jej debiutem książkowym.


TYTUŁ: SeeIT

AUTOR: Jagna Rolska

SERIA: Behemot

WYDAWNICTWO: Dolnośląskie (Grupa Wydawnicza Publicat S.A.)

PROJEKT OKŁADKI: Tomasz Maroński

OPRAWA: miękka

LICZBA STRON: 304

FORMAT: 205 x 135 mm

PREMIERA: 13.02.2019

ISBN: 978-83-245-8362-1


OCENA: 7/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORKI
POLECAMY RÓWNIEŻ TEGO WYDAWNICTWA:#jagnarolska #SeeIT #wydawnictwodolnoslaskie #wydawnictwopublicat #recenzja #hultajliteracki

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie