top of page
Szukaj

SAMOTNY WĘDROWIEC - James Lee Burke.

Stara szkoła amerykańskiej literatury. James Lee Burke, którego Stephen King nazwał swego czasu wybitnym mistrzem prozy, przedstawia światu sposób pisania, który stał się fundamentem dla dzisiejszych autorów. Styl i sposób prowadzenia narracji powoduje, że książki Burke'a czyta się z ogromną ciekawością i napięciem. Bez względu na to, czy jego książki mają sto, czy tysiąc stron, czas płynie przy nich bardzo szybko.

Z Jamesem Lee Burke'em jest tak, że raz napisze świetną powieść, innym razem nieco gorszą. Samotny Wędrowiec należy do tych świetnych, które perfekcyjnie oddają kunszt literacki autora. Mnogość postaci oraz wątków pobocznych wcale nie utrudnia czytania książki, wręcz przeciwnie, mistrzowska konstrukcja pozwala na sprawne śledzenie historii bohatera i niegubienie wątków z każdym nowy rozdziałem, jak to miewa miejsce przy powieściach innych autorów.

Często spotykamy się z książkami, które pomimo ciekawej fabuły, zostały spieprzone przez autora drętwymi dialogami. To kula u nogi wielu pisarzy. W tym przypadku, dialogi są wyborne, przemyślane i prawdziwe.

Burke zasłużył bez wątpienia na tytuł Króla Południowo-Amerykańskiego Noir, gdzie szlachetność i odwaga, to najważniejsze cechy bohaterów literackich. Bardzo dobra powieść, która być może nie przypadnie do gustu wielbicielom sztampowych kryminałów, bo jest to jednak literatura dla wytrawnego czytelnika, który potrafi dostrzec i docenić wielkość tej powieści.

Kolejna świetna książka od Wydawnictwa Papierowy Księżyc.


Możesz stracić cały świat, jeśli będzie to konieczne, zjechać samochodem z klifu, przegrać fortunę w Las Vegas, w pojedynkę dokonać inwazji na Związek Radziecki, ale absolutnie nie możesz stracić Rosity. Nigdy, przenigdy.

Samotny wędrowiec - romantyczna historia miłosna i mrożący krew w żyłach thriller w jednym - zabiera czytelnika w podróż pomiędzy kontynentami oraz epokami dziejów Ameryki. To monumentalna epopeja historyczna, pełna bohaterskich czynów, wyrazów lojalności, optymizmu i przejawów dobrego serca, będąca swoistą odą do amerykańskiego snu.


"Literacki mistrz wagi ciężkiej, wielki amerykański pisarz, którego twórczość pozostaje niedościgniona"

- Michael Connelly | pisarz -


"Mroczna saga rodzinna rozciągnięta na wiele dziesięcioleci."

- Entertainment Weekly -


Jest 1934 rok, szesnastoletni Weldon Avery Holland przypadkowo spotyka cieszących się złą sławą kryminalistów – Bonnie Parker i Clyde’a Barrowa – tuż po jednym z ich napadów na bank. W konfrontacji z przestępcami młody Weldon oddaje strzał, jednak nie ma pojęcia, czy kula trafiła do celu.

Dziesięć lat później podporucznik Weldon Holland ledwo uchodzi z życiem podczas bitwy o Ardeny, jednocześnie ratując życie sierżantowi Hershelowi Pine’owi oraz młodej hiszpańskiej więźniarce, Rosicie Lowenstein – kobiecie, która wywiera na niego podobny wpływ jak wcześniej jasnowłosa Bonnie Parker, i jest przy tym równie tajemnicza. Cała trójka przyjeżdża do Teksasu, gdzie Weldon i Hershel uczestniczą w budowie rodzącego się dopiero przemysłu naftowego.

Nie minie kilka lat i Weldon stanie w szranki z niebezpieczniejszymi ludźmi w branży, otrze się o osoby podejrzanej konduity i dwukrotnie straci, po czym odzyska swój majątek. Dopiero jednak perspektywa utraty jedynej i prawdziwej miłości – Rosity – popchnie go do najbardziej odważnego i lekkomyślnego czynu, zainspirowanego spotkaniem pary banitów w czasach młodości.


"To zdecydowanie najlepszy pisarz wśród kowbojów i najbardziej liberalny autor z konserwatywnego południa USA."

- Ivo Vuco | pisarz -


Musiałem ukryć Rositę. Rzuciła w twarz policjanta garnkiem pełnym gotujących się pomidorów i papryki. Jeśli chcesz mieć romans z Royem, to twoja sprawa, Lindo Gail. Ale przestań wciągać swoje problemy do mojego życia.

Znakomita powieść, która wyszła spod pióra geniusza literatury kryminalnej, Jamesa Lee Burke’a. W swojej, jak dotąd, najbardziej ambitnej powieści, bestsellerowy autor „New York Timesa“ opowiada historię Ameryki widzianą oczami wyjątkowego człowieka.

"Moją pierwszą reakcją po lekturze najnowszej powieści Jamesa Lee Burke’a było przekonanie, że za pięćdziesiąt lat ludzie będą ją czytać, omawiać i analizować tak samo, jak obecnie robią to z Wielkim Gatsbym". - Book Reporter -


"Liryczna powaga prozy Burke'a uwypukla moralną postawę głównego bohatera, absolutysty tak skupionego na tym, co dobre i złe jak wskazówka kompasu pokazująca prawdziwą północ."

- Kirkus Reviews -


"Samotny Wędrowiec to apoteoza dobra w obliczu zła, monumentalna saga, na kartach której roi się od gangsterów, ludzi z Hollywood, nafciarzy, dawnych towarzyszy broni nękanych decyzjami podjętymi na polu walki, skorumpowanych policjantów i sztywnych biurokratów. […] To, co podnosi świetnie opowiedzianą historię do rangi prawdziwego dzieła literackiego, to liryczna proza Jamesa Lee Burke’a." - Pittsburgh Post-Gazette -


"Samotny wędrowiec to być może najbardziej romantyczna opowieść ze wszystkich książek Burke'a, stanowiąca kolejny już dowód wszechstronności autora i jego talentu do tworzenia wspaniałych, bogatych i bolesnych opowieści o losach Ameryki. Cudownie skonstruowana, tragiczna powieść stanowi historyczną epopeję na temat wojny i amerykańskiego snu."

- ShelfAwareness.com -


JAMES LEE BURKE

Amerykański pisarz, autor powieści kryminalnych, twórca postaci Dave’a Robicheaux. Urodził się w Teksasie, część dzieciństwa spędził jednak w Luizjanie. Studiował na University of Louisiana w Lafayette oraz University of Missouri, którego został absolwentem. Pracował w różnych zawodach, był między innymi robotnikiem, reporterem, pracownikiem uniwersyteckim. Debiutował w połowie lat 60., jednak popularność przyniosła mu dopiero seria z Dave'em Robicheaux. Akcja cyklu rozgrywa się na wybrzeżu Luizjany, w miejscowości New Iberia, czasem w Nowym Orleanie. Bohaterem jest prowincjonalny policjant. Jego śledztwa często zahaczają o niechlubną przeszłość Południa USA, toczą się w specyficznym, wielorasowym środowisku. Drugim stworzonym przez niego bohaterem jest Billy Bob Holland. Dwie powieści pisarza zostały uhonorowane Nagrodą Edgara. Na podstawie powieści Burke’a powstały filmy: Więźniowie nieba (Heaven's Prisoners, 1996) z Alekiem Baldwinem oraz Pościg we mgle (In the Electric Mist, 2009) z Tommym Lee Jonesem w roli Dave’a Robicheaux.


TYTUŁ: Samotny wędrowiec

TYTUŁ ORYGINALNY: Wayfaring Stranger

AUTOR: James Lee Burke

WYDAWNICTWO: Papierowy Księżyc

PREMIERA: 2017

TŁUMACZENIE: Donata Olejnik

PROJEKT OKŁADKI: Krzysztof Krawiec

ILOŚĆ STRON: 552

OPRAWA: broszurowa

FORMAT: 145 x 205 mm

ISBN: 978-83-65568-05-2


OCENA: 10/10


KUP TERAZ


STRONA AUTORA
#jamesleeburke #samotnywedrowiec #wydawnictwopapierowyksiezyc #recenzja #hultajliteracki

44 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page