top of page
Szukaj

RÓJ - Laline Paull

To, co dzieje się poza zasięgiem naszego wzroku, może być ważniejsze od tego, co dzieje się tuż przed naszym nosem. Mikro światy, które nas otaczają, mają ogromny wpływ na życie człowieka, a panujące w nich zasady są czymś, czego w dzisiejszych czasach homo sapiens nie zaakceptowałby w swoim środowisku. Dyktatura, eliminowanie słabszych i ułomnych, bezwzględne posłuszeństwo i nieustanna, wyczerpująca praca – to sposób na przetrwanie gatunku wśród wielu zwierząt. Pszczoły, zdaje się, opanowały ten model do perfekcji. Ale czy na pewno?

Fabularyzowana opowieść o pszczołach, to debiut Laline Paull, która dała ponieść się niebywałej wyobraźni, lecz z pewnością też odrobiła lekcję obyczajów i sposobu życia tych owadów. Dzięki temu powstała genialna powieść, którą czyta się jednym tchem. Autorka otwiera nam drzwi do świata, którego nie znamy, który na pierwszy rzut oka wydaje się nic dla nas nie znaczyć, a pszczoły kojarzą nam się jedynie z miodem. Ale jedno jest pewne, jeśli wyginą pszczoły, wyginie też ludzkość, a tego byśmy nie chcieli. Jednak i w tym świecie zdarzają się rebelie, bunty i dramaty jednostek, które mają wpływ na znacznie większą ilość mieszkańców ula. I o tym właśnie jest ta książka. Szybka, mocna i cholernie ciekawa.


"Przedziwna , barwna książka, przekonujący opis sposobu myślenia pszczoły i roju pszczelego. To właśnie odróżnia ludzi od innych zwierząt: wyobraźnia pozwala nam wykreować pełny, wiarygodny świat całkowicie odmienny od naszego."

- Tracy Chevalier | amerykańska autorka powieści historycznych -


PODPORZĄDKOWANIE.

POSŁUSZEŃSTWO.

SŁUŻBA.


Rój – to thriller i kryminał w najlepszej postaci, to książka niebywała pod każdym względem i dzieło, które łączy w sobie jakość George’a Orwella i Jo Nesbo. Mocna, zapierająca dech w piersiach opowieść o posłuszeństwie i buncie, o lojalności i zdradzie, o wojnach, morderstwach i czystkach etnicznych, a także o miłości, wierności i marzeniach. Ale przede wszystkim, jest to książka o pszczołach i ich obyczajach. Napisana w absolutnie fantastyczny sposób, językiem barwnym i plastycznym. Bardzo mocny debiut, windujący Autorkę na szczyt listy najbardziej poczytnych pisarzy.


Deszcze psują nam porę dostatku i wczorajsza eliminacja chorych była drastycznym środkiem ostrożności, ale jeśli zatrują się kolejne zbieraczki, nie zdołamy zgromadzić wystarczających zapasów na zimę.

"Najlepsza powieść w swoim gatunku od czasu Wodnikowego Wzgórza... Zadziwiające osiągnięcie."

- Martin Cruz Smith | amerykański powieściopisarz -


Flora 717 to twarda sztuka. Wywodząca się z rodu sprzątaczek, najniższej warstwy totalitarnej społeczności ula, dla Królowej gotowa jest na każde poświęcenie.

Wychodzi cało z wewnętrznych pogromów, czystek religijnych i przerażających napaści drapieżnych os. Z każdym atakiem odwagi zyskuje coraz mocniejszą pozycję, dzięki czemu poznaje ukrytych wrogów oraz mroczne tajemnice ula. Istnieje jednak coś silniejszego nad oddanie i posłuszeństwo, czyli naczelną zasadę rządzącą życiem wszystkich pszczelich sióstr. To własne dziecko... Żarliwa i - wszystkim poza Królową - bezwzględnie zakazana matczyna miłość sprawi. że Flora złamie najświętsze ze wszystkich praw...


"Niewiele powieści dostarcza czytelnikowi tak niepowtarzalnych przeżyć. Rozgłos wokół tej książki i jej znakomitej autorki jest w pełni zrozumiały"

- New York Times -


Całą swoją uwagę Flora skupiła na ukrytym jądrze zarazy. Wyczuwała tylko wątłą strużkę zgnilizny, jakby szybowała nad dawno padłym stworzeniem - kiedy jednak ruszyła w stronę sypialni, słaby ślad stał się wyraźniejszy.

"Książka ambitna i warta przeczytania... Strzeż się czytelniku. Po lekturze Raju brzęczenie nad uchem już nigdy nie będzie brzmiało tak samo."

- Bob Minzesheimer | USA Today -


LALINE PAULL

Jest córką Indyjskich emigrantów. Ukończyła anglistykę w Oksfordzie,

scenopisarstwo w Los Angeles oraz

wiedzę o teatrze w Londynie.

Mieszka w Wielkiej Brytanii z mężem,

fotografem Adrianem Peacockiem i

trójką dzieci.

Jest autorką bestsellerowego debiutu

RÓJ (2014) oraz wydanej trzy lata później powieści LÓD (2017).

W 2015 roku nominowana do Baileys Women's Prize for Fiction, za książkę RÓJ.
TYTUŁ: Rój

TYTUŁ ORYGINALNY: The Bees

AUTOR: Laline Paull

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

PREMIERA: 13 września 2016

TŁUMACZENIE: Tomasz Wilusz

LICZBA STRON: 384

FORMAT: 130 x 200 mm

OKŁADKA: Miękka

ISBN: 978-83-8069-452-1


OCENA: 9,5 / 10


KUP TERAZ


PRZECZYTAJ FRAGMENT


www.lalinepaull.com#rój #thebees #lalinepaul #wydawnictwo #prószyńskiiska #proszynski #powieść #pszczoły #debiut #recenzja #książka

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page